Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jestem szczęśliwym posiadaczem pyszczaków - Labidochromis caeruleus.

Od pewnego czasu kilka sztuk zachowuje się dziwnie.

Siedzą prawie pionowo pyszczkiem do góry w kątach akwarium, oczy mają lekko wybałuszone oraz na dole pyszczka charakterystyczne pogrubienie (widoczne na zdjęciach).

Jestem początkowym hodowcą, rybki zakupiłem młode teraz troszkę podrosły - jeszcze żadna mi nie padła.


Próbowałem zastosować terapię za pomocą bactopur direct - przez 4 dni, potem podmieniłem 1/2 wody w akwa, zmieniłem wkłady w filtrach i dalej nici.


Czy ktoś ma jakieś rady ?


Być może za dużo panikuję - może to jest charakterystyczne dla tego gatunku - nie wiem - więc pytam.


Dodam tylko, że po podaniu pokarmu rybki te na czas jedzenia szybko się ożywiają.


Coś o moim akwa (bo zapewne padną pytania):

240l, 2x30 w sylwania gro, filtr zewnętrzny kaskadowy (gąbkowy), i zewnętrzny kubełkowy (gąbka, ceramika, zeolit, koralit), większość w akwa piaskowców, drobny żwirek. Rybki - 8 x yellow, 6 x auratus, 6 x demansoni - wiem mieszanka wybuchowa ale jak na razie nie leją się prawie wcale - więc to jako przyczyna odpada.


I oto zdjęcia :


1.jpg

2.jpg

Opublikowano

matko.... to zadziwiające, jak niektórzy nie mają zielonego pojęcia o rybach które mają w akwariach...

1. Zastanów się, skąd wzięła się potoczna polska nazwa pyszczaki...

2. Dlaczeo podajesz lekarstwa nie wiedząc co dolega rybom? To tak jakbyś na ból stopy postawił sobie bańki i wziął antybiotyk - lekarstwa dobre, ale czy na to?

3. Jak zmieniłeś wkłady? Całkiem? Ile BD podałeś?

4. Yellowy lubią "wisieć" w akwarium pyskiem do góry. Często dzieje się tak, kiedy gatunek jest zdominowany w akwarium, a przypuszczam, że u Ciebie tak właśnie jest.

5. Temu na dole może coś jest, nie wiem, na zdjęciu nie za wiele widać, poza tym, że wygląda na lekko wychudzonego...

6. Ten u góry, a raczej ta... hmmm... może coś tam jej wpadło do pyska i nie chce tego za wcześnie wypuścić?

7. Czym karmisz ryby? Czy robiłeś testy wody?

8. Pokaż zdjęcie ryb, które mają wybałuszone oczy...


9. ...jednak pocieszające, że w końcu zwróciłeś się o pomoc, zamiast wybijać bakterie i leczyć ryby, któe prawdopodobnie są zdrowe jak... ryby.

Opublikowano

A.d. 2

Podobne objawy (jednak nie wszystkie) wyczytałem w jednym z artykułów na temat chorób pyszczaków (Bloat - choroba pyszczaków), poza tym moje rybki wcześniej się tak nie zachowywały stąd wysunąłem wnioski, że może być coś nie tak, więc podjąłem kroki.


A.d. 3

Wkłady wymieniłem całkiem na nowe a podałem 4 (rozpuszczone) tabletki BD.


A.d. 7

Rybki karmione są pokarmem suchym - zastaw tropical - Malawii, spirulina forte, i granulki - ale nazwy nie pamiętam (takie pomarańczowe). Testy wody w normie.


A.d. 8

Oczy nie są aż tak mocno wybauszone to co mogę pokazać widać na tym zdjęciu ( z tym wychudzonym) pozostałe wyglądają dużo lepiej.


P.s. Kolego nie wiem jak Ty ale ja nie jestem idealny - wydawało mi się, że są chore zareagowałem szybko nie chcąc doprowadzić do zarazy, czy to źle - a jakby rzeczywiście były chore ?. Jak już pisałem jestem narazie laikiem, dopiero zaczynam i myślę, że dobrze mi idzie - jak narazie żadnych strat, rybki rosną - więc nie podniecaj się tak tą moją niewiedzą no chyba, że Ty od razu wszystko wiedziałeś - zamiast się dziwić rzeczowo opisz co robić lub czego nie robić a matki to lepiej zostaw w spokoju.


Pozdrawiam

Opublikowano

Z tego co tu widac, to u gory masz przyszla mame(gratulcje^^)

Ten skubaniec troche chudy, i wydaje mi sie mneijszy od reszty, moze wystraszony, pobiera mniej pokarmu...

Wyniki testow w normie, ja jednak poprosze, abys podal jakie sa dokladnie te wyniki...

Na wyrokowanie bloatu, troche za wczesnie, ale to tylko zdjecia...

Opublikowano

szwarc, no najlepiej strzel focha i się na mnie obraź... :lol:

przytaczam znow przyklad z antybiotykiem na bolącą stopę. Pomoże? Daleś konkretny lek, nie wiedząc, co jest rybom.

BD dales w sumie 4 tabletki, czy po 4 tabletki dziennie, czy jak?


Pod koniec napisałem, że dobrze, że w KOŃCU pytasz. Nie byłem idealny od początku, ale wiedziałem, że pyszczaki, to inkubują ikrę i widok ryby z powiększonym podgardlem to najbardziej wyczekiwany widok dla początkującego malawisty. Nie wiesz tego.. no cóż... szkoda.


PS. po zdjeciach ( a wlasciwie zdjeciu nr 2.) niewiele widac. Bez wiekszej ich liczby nikt Ci wiecej nie pomoze. :twisted:

Opublikowano

NA gorze wyglada na inkubujaca mamuske...

Jesli inne ryby wisza i tez maja takie wypchane pyszczki to tez moga byc inkubujace mamusie...

Nie wiem ile masz skalek i grotek ale moze wisza w katach bo tam maja spokoj ? Nie mialem yellow ale wszystkie inkubujace samice z gatunkow ktore mialem w czasie inkubacji raczej unikaly kontaktow z innymi rybami i wybieraly miesca ustronne. Moze wiec za mala ilosc "schowkow" powoduje, ze inkubujace samice wisza przy powierzchni w katach akwa ?


Wiszace ryby przy powierzchni -- to moze byc rowniez niedotlenienie. W jaki sposob natleniasz wode ?


Leczenie na bloat -- zawsze powtarzam i powtarzal bede -- zanim podasz chemie warto byc pewnym, ze faktycznie ryby sa chore. Ja wiem, ze poczatki sa trudne i wszelkie nienaturalne zachowania sa od razu brane jako czynnik chorobotworczy, ale z chemia nalezy byc na prawde ostroznym.

Opublikowano

Oki

Teraz już będę ostrożny.

Co do napowietrzania posiadam popmkę tetratec 300 (dwa wyjścia) - duża pompa, oprócz tego woda jest napowietrzana przez filtr kaskadowy więc myślę, że to wystarczy.


Do Pana KISIORA - focha nie strzelam, jednak nie lubię cwaniaczków - jeśli o coś pytan to nie po to abyś powiedział:


matko.... to zadziwiające, jak niektórzy nie mają zielonego pojęcia o rybach które mają w akwariach...



czy


Zastanów się, skąd wzięła się potoczna polska nazwa pyszczaki...


Forum nie jest do wymądrzania się tylko do udzielania pomocy lub rad innym i nie w taki sposób : "to Ty tego nie wiesz ?" - a jeśli Ty nie znasz "dobrych" manier więc skąd ten status moderatora


Co do tego ile tabletek - 4 - jednorazowo - a po czterech dniach podmieniłem wodę i wymieniłem wkłady filtrów na nowe.


P.s. Rybkom już tak jakby się poprawiło - znowu bardziej ruchliwe itd. - więc być może jest to zasłuaga BD lub niestety że z inkubacji nici.


Muszę bardziej zagłębić się w lekturę na temat pyszczaków - brak tylko czasu.

Opublikowano

Forum nie jest do wymądrzania się tylko do udzielania pomocy lub rad innym i nie w taki sposób : "to Ty tego nie wiesz ?" - a jeśli Ty nie znasz "dobrych" manier więc skąd ten status moderatora


nie dostałeś ode mnie pomocy?

Wybacz, ale ja czasem wolę dosadniej niż inni powiedzieć, co myślę. Popularność tych ryb sprawiła, że podstawowe informacje na ich temat są bezproblemowo dostępne. Wystarczy odpalić kompa i troszkę poszukać w necie, szczęśłiwie dla Twoich ryb, zrobiłeś to, mimo że późno. Nawet nieszczęśni sprzedawcy w sklepach co nieco wiedzą i naturalnym dla mnie jest, że kupując ryby pytasz się, jak się rozmnażają, tak jak pytasz się co jedzą i w jakiej temperaturze je trzymać, żeby potem nie leczyć ryb na "guza" pod pyskiem.

Nie wiem czy masz tego świadomość, ale to wg mnie Ty wykazałeś się dawką ignoranctwa, a ja tego bardzo nie lubię. Każdy ma prawo nie wiedzieć, ale też każdy powinien działać rozsądnie - wiem, utopia...

Jak tak bardzo bolała Cię moja odpowiedź, to zrwróć się do administratora forum o ostrzeżenie dla mnie... Pamiętaj tylko, że nie krytykowałem Ciebie, ale Twoje zachowanie.


Skąd mam moderatora? Nie wiem, to musiała być jakaś MANIPULACJA! :twisted:

dobrze, że rybom jest lepiej, choć nikt tak naprawdę nadal nie wie, co im było.


ps... i bardzo nie lubię, jak przekręca się czyjeś nicki...

Opublikowano

Jeszcze zeby byla jasnosc. Wiszenie przy powierzchni w kacie nie oznacza wcale, ze samica inkubuje i to naturalne zachowanie... Ja sobie gdybylam na podstawie fotografii i na podstawie informacji jakie padly w tym watku.


Ponadto teraz zwrocilem uwage -- wymiana wkladow na nowe -- BLAD !!! Jesli juz to wegiel aktywowany do kubla a nie wymiana wkladow !!! Jeszcze jak wymieniles wszystkie wklady to cykl azotowy moze zostac zaburzony i za kilka dni bedziesz pytal o zejscia bo np. no2 skoczy.

Opublikowano

Otóż kolego KSIOR dawką ignoranctwa wykazałbym się gdybym nie zareagował w ogóle.


Co do informacji w sieci - właśnie takie znalazłem - jakbyś wcześniej uważnie czytał zauważyłbyś, że przeczytałem artykuł - "Bloat - choroba pyszczaków" - objawy wydawały mi się przynajmniej lekko podobne, poza tym przeczytałem jeszcze inne na temat chorób więc nie mów mi koleszko, że ignoruję sprawę - bo z kolei ja nie lubię jak ktoś pisze bzdury, a to że się pomyliłem w odczytaniu tych że objawów świadczy tylko o moim braku doświadczenia a nie o ignoranctwie !! Poza informacjami na temat chorób czytałem również wiele innych informacji - jeszcze przed założeniem akwa - czy to dobrze ? :lol:


Co do pomocy od Ciebie - owszem dostałem - ale jeśli ma ona być w formie cwaniactwa - lepiej mi takiej pomocy więcej nie udzielaj - popatrz na innych użytkowników forum - mimo statusu moderatora - jeszcze wiele musisz się nauczyć :lol:


Co do rozsądku działania - może i za szybko zareagowałem - jednak w sumie rybkom się poprawiło i teraz jest w 100 % normalnie - a pewnie jak sam przyznasz dawka BD nie była przesadzona - więc raczej bezpieczeństwa rybek nie ryzykowałem - czyż nie tak ?!


Proponuję kolego zakończmy tę rozmowę a jak chcesz pochwalić się jakie to Ty masz wielkie doświadczenie i chcesz pośmiać się z innych jacy są "ciemni" - załóż sobie nowy temacik.


P.s. Jak tak bardzo bolała Cię moja odpowiedź, to zwróć się do administratora forum o ostrzeżenie dla mnie... Pamiętaj tylko, że nie krytykowałem Ciebie, ale Twoje zachowanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.