Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Ciężar nacisku? kg? O ile wiem takie rzeczy wyraża się za pomocą ciśnienia i siły. I żeby to wyznaczyć, można się posłużyć całką lub prościej przez cieśnienie średnie. (inna ciśnienie działa przy dnie zbiornika, inne na górze), do tego należy uwzględnić ciśnienie atmosferyczne.


Dla zbiornika położonego poziomo, o wymiarach 120x40x50:

Ścianka boczna wyrywana jest z siłą 490,5 N (niuton)

Ścianka przednia z siłą 1471,5 N

Co jest ważne - siły rozłożone sa równomiernie na wszystkie ścianki zbiornika


Pod kątem na bok 1,5cm różnicy

Na boczną ścianę 520N

Na przednią nie umiem wyliczyć, , bo tu powstaje problem. Siły nie działają równomiernie, inne siły będą działać przy jednej krawędzi zbiornika, inne przy drugiej. Jak będę na uczelni i dorwę profesora to się postaram coś więcej dowiedzieć.



Co do pytania o nóżki - musisz szukać o odpowiednim maksymalnym obciążeniu, przykładowo http://www.amipolska.pl/oferta/index.php?p=81 typ 470, 200kg/szt.





Wyliczyłem sile naporu, ale by było łatwiej ja odnieść do rzeczywistości wyraziłem ja w kg, a dlaczego można sile przedstawić w kg polecam Wikipedię.Bo wiadomość, ze coś ma siłę 3459N nic nie mówi zwykłemu śmiertelnikowi.


Parcie cieczy na ścianę poziomą: N=pghS [siła w N]


(Wikipedia...http://pl.wikipedia.org/wiki/Parcie_hydrostatyczne)

gdzie:

N – parcie (napór) hydrostatyczne,

ρgęstość cieczy

g - przyspieszenie ziemskie

h – wysokość słupa cieczy

Spowierzchnia ściany


Musze cie rozczarować, niestety niema tu żadnych całek, przedziałów całkowania,różniczek ani funkcji opisujących krzywiznę powierzchni to zwykła płaska ściana i wszystko uproszcza się do jednego wzoru:rolleyes:

Opublikowano

ale wikipedia nie uwzglednia działania ciśnienia atmosferycznego, a tutaj będzie to wypadkowa parcia hydrostatycznego i parcia atmosferycznego.

A jeśli ktoś nie wie co to jest niuton, siła, to wybacz, ale powinien wrócić do podstawówki.

Co do metody wyliczania to napisałem wyraźnie, ze można tak i tak (przez ciśnienie średnie miałem na myśli parcie)

Ps. Uważaj na wiki, bo można się na niej ostro przejechać ;)

Opublikowano
ale wikipedia nie uwzglednia działania ciśnienia atmosferycznego


To nie wikipedia ustala prawa fizyczne. Jeśli w wzorze na siłę nacisku jaką płyn wywiera na daną powierzchnię niema ciśnienia atmosferycznego to go nie powinno być(ktoś uwzględnił dlatego gęstość we wzorze), nikt nie będzie ze zbiornikiem szedł na Mount Everst.


Pozdrawiam

Opublikowano

Nie rozumiesz, wzór z wikipedii jest w warunkach idealnych (próżnia), a w rzeczywistych musisz uwzględnić działanie ciśnienia atmosferycznego. Ale o czym rozmawiamy, jak dla Ciebie wikipedia jest źródłem. Dokształć się z książek naukowych z zakresu mechaniki płynów, dział hydrostatyka, to porozmawiamy.

I skoro nie trzeba nic więcej uwzgledniać, to oblicz mi parcie działające na szybę w zbiorniku zamkniętym w pomieszczeniu, gdzie ciśnienie wynosi 10bar.

Ehh, żeby tak wszystko można było doskonałe, to nie trzeba by się przejmowac stratami mocy, ciśnienia i przepływem...


Jeśli w wzorze na siłę nacisku jaką płyn wywiera na daną powierzchnię niema ciśnienia atmosferycznego to go nie powinno być(ktoś uwzględnił dlatego gęstość we wzorze)

ROTFL

Od gęstości cieczy zależy ciśnienie w zbiorniku, podstawowy wzór P=q(ro)gh... F=P*S,

Opublikowano

Zagadka:


Jeśli na szybę z jednej strony działa siła naporu wody+siła nacisku atmosfery a z drugiej strony przeciwdziała siła nacisku atmosfery to jaka siła działa na ścianę zbiornika??



P.S.

10N-niutonów to wartość siły odpowiadająca ciężarowi ciała o masie 1kg.

Dlatego siłę naporu wyraziłem w kg.


P.S.2

I w ten sposób dobrnęliśmy do końca.


P.S.3 Niestety nie udało mi się zachować właściwego poziomu szczerze żaluje...


Panowie radzio i star, poluzujcie kucyki...Perez666.

Opublikowano

Mój ostatni post na temat siły i ciśnienia, ale krew mnie zalewa, z góry przepraszam administrację i użytkowników za offtop, jeśli uznacie za stosowne, usuńcie.

Jeśli na szybę z jednej strony działa siła naporu wody+siła nacisku atmosfery a z drugiej strony przeciwdziała siła nacisku atmosfery to jaka siła działa na ścianę zbiornika??


To wyjdzie Ci prawidłowa wartość, taka jak pisałem wcześniej, tylko nie popełniaj prostego błędu i nie odejmuj ich stronami.

10N-niutonów to wartość siły odpowiadająca ciężarowi ciała o masie 1kg.

Dlatego siłę naporu wyraziłem w kg.


kg to jednostka masy i temat skończony, zresztą twoja WIKI nawet o tym pisze

Kilogram [kg] jest jednostką tylko masy i nie należy go mylić z kilogramem-siłą [kgf], dawniej [kG][1] – jednostką siły.


I w ten sposób dobrnęliśmy do końca a dzięki tobie trollu ten watek jest nieczytelny.

Dokładnie star4870, tylko że ja w przeciwieństwie do Ciebie dziecko do końca zachowam poziom...

Opublikowano

Panowie Wy tu teoretyzujecie to może ja się podepnę:


Jak skomentujecie, że na następujące szyby główne w zadanych akwariach, zalanych do pełna po brzeg, działają takie siły?


A) szyba 140x45h ze szkła 10tki bez żadnych wzmocnień:

- wychylenie u góry na środku: 3,2mm

- naprężenie na 1/3h od dna: 5,2 MPa


B) szyba 160x44h z 10tki bez wzmocnień:

- wychylenie u góry na środku: 4,17mm

- naprężenie na 1/3h od dna: 11,5 MPa


C) szyba 160x41h z 12tki bez wzmocnień:

- wychylenie u góry na środku: 1,95mm

- naprężenie na 1/3h od dna: 6,8 MPa


D) szyba 160x44h z 6tki bez wzmocnień:

- wychylenie u góry na środku: 20mm

- naprężenie na 1/3h od dna: 26 MPa

czyli zbliża się już do 30MPa które jest granicznym dla idealnej tafli szkła, ale powinno jeszcze stać w teorii :P


liczone profesjonalnym programem Robot Structural Analysis

szerokość akwarium nie ma znaczenia dla poszukiwanych wartości ;)


wyliczenia by Wartek via gadu, thanks ;)

--

i co i zamilkliście kolego Star? :P

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.