Skocz do zawartości

Cykl azotowy się jeszcze nie zaczął....?


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że dyskusja o fekaliach rozgorzała na dobre :D


A wracając do tematu.....

Po tym jak dostałem pierwszą odpowiedź postanowiłem jeszcze trochę poszperać na zagranicznym forum i znalazłem informację, że jak stężenie amoniaku jest zbyt duże to bakterie mogą przejść w stan "uśpienia". Pisał tam jakiś gość, że za duży poziom ich nie zabije ale spadnie drastycznie wydajność i może dojść do takiego zahamowania cyklu.


Zrobiłem więc tak:

Wymieniłem ok 25% wody na nową.

Dolałem kolejne 10 ml bakterii z tego samego opakowania Tropicala.


Sukces!!!

Po dwóch dniach: NO2 - 0.2, NO3 - 10

Po czterech dniach: NO2 - 1, NO3 - 30


Test amoniaku nie zmienił się jednak jakoś specjalnie.....


Ciekawy jestem co zadziałało bardziej - dodanie kolejnej porcji bakterii czy wymiana wody? Mam takie przeczucie (niczym nie podbudowane) że ponieważ bakterie dodałem pare dni po wlaniu uryny to tak jakby zastały stabilne środowisko i dopiero ta wymiana wody spowodowała wahnięcie parametrów i destabilizację która obudziła bakterie. Ktoś czuje tak jak ja? :D


Za kolejne parę dni poziomy pewnie wyjdą poza skalę więc planuję:

Wymianę 50% wody + dolanie ostatniej dawki bakterii. Dobry plan?

Bo inaczej mogę rok czekać na spadek tego amoniaku:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyszczak z grupy mbuna wielkości 5cm wydala na dobę ok 2 mg amoniaku (w postaci jonów amonowych) - czyli ok. 1,6 mg azotu. Zawartość azotu w tkance roślinnej to ok. 4 % suchej masy, zaś sucha masa to ok. 10 % całości. Z tego wynika, że 1,6 mg azotu zawiera się w roślince ważącej ok. 400 mg (0,4 g)

Takie wyliczenia kolegi z oceanografii.(nie wiem skąd wziął wzór)

--

Tak bakterie w niekorzystnych warunkach przechodzą w stan anabiozy.

--

zerknij na

http://forum.klub-malawi.pl/wysoki-poziom-no2-t18290.html?p=216009#post216009

i

http://pl.wikipedia.org/wiki/Obieg_azotu_w_przyrodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki wystrzeliły w kosmos a amoniak zniknął! :D

NH3/NH4 - 0

NO2 - ok. 50 mg/l (poza skalą)

NO3 - 90 mg/l (przy samym końcu skali)


Wymieniłem 50% wody i dolałem ostatnią dawkę bakterii. Obawiam się jednak, że przed wpuszczeniem ryb i tak będę musiał jeszcze raz podmienić wodę:/


Jakie może być NO3 przy wpuszczaniu młodych pyszczaków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy NO3 przekłamuje ale fakt jest taki, że w zbiorniku było bardzo dużo amoniaku i cały został przetworzony przez ostatni tydzień więc mnie te wyniki zupełnie nie zdziwiły. Nie jest to żaden błąd odczytu, a mierzyłem przeważnie co 2 dni bo się niecierpliwiłem. Poczekam aż NO2 spadnie do zera i zobaczymy jaki będzie wynik NO3....Mam nadzieję że nie będę musiał wymieniać 95% wody:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.