Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Potrzebuje Pomocy z obsadą do akwarium 400l

chciałbym Labidochromis sp. hongi co do nich pasuje?

czy mogą być razem z Melanochromis cyaneorhabdos - maingano

Melanochromis auratus lub PSEUDOTROPHEUS ACEI

jakie ewentualnie można dopasować

gdzie w Krakowie kupić rybki?

Opublikowano

Ale czy musi być tak standardowo ? Z tych 4 gatunków ja na równi z obsadą Pereza traktował bym maingano, acei i hongi. Dieta acei nie jest tak czysto roślinna a maingano to peryfitonożerca więc spokojnie można dac i ten układ. Pod względem kwasów raczej byłby lepszy.

Opublikowano
Dieta acei nie jest tak czysto roślinna a maingano to peryfitonożerca


Maingano żywi się również planktonem... :wink:

Hongi to znowu typowy roślinożerca więc trochę z maingano się to "gryzie",imho z tych melanochromisów pod względem diety zdecydowanie lepiej podchodzi auratus :wink:

Opublikowano

Maingano oczywiście uzupełnia diete planktonem ale przede wszystkim spożywa peryfiton ... jest wiąc w pewnym sensie wszystkożerny. Nigdy nie wzdrygałem sie przed łaczeniem ryb wszystkożernych z tymi skrainymi przy założeniu kompromisu dietetycznego. Rożlinożerca wymaga śladowych ilości białka zwierzęcego a peryfitonożerca pasie sie na łące jednak pełnej robaczków. Posiada umiejętność ich trawienia i wchłaniania. W naturze zdarza mu sie różnie, szamie sobie czasem jak krówka przez kilka dni prawie same zielsko a tu nagle trafia na skupisko jakiś larw czy nawet jaj, wsuwa to ile wlezie i koczuje tam bo dużo proteinek. System trawienny takiego stworka musi być przystosowany do wachań w zakresie menu. Bez szkody może więc wciągać raz wiecej tego, innym tego a i w pewnych sytuacjach przestawić się na dietę wybitnie roślinną lub mięsną. Wniosek może być jeden. Możemy tą rybę bez szkody dla niej karmić prawie samym zielskiem ale i jedzeniem bogatym w białka zwierzęce. Moje doświadczenia jednoznacznie wskazują, że wzgledem czystych peryfitonożerców nie można stosować tych samych standardów jak w przypadku typowych wszystkozerców. Dieta wybitnie mięsna nie wchodzi więc w rachubę ale już w przeważajacej mierze mięsna jest dla nich akceptowala czy wręcz odpowiednia. Peryfitonożerca żerujacy dodatkowo na planktonie to jeszcze większa elastyczność w kierunku mięcha. Nie ma jednak watpliwości, że łączenie peryfitonożercy z wyspecjalizowanym roślinożercą jest jak najbardziej dobre. Minimalne zwiększenie karm mięsnych łącznie z delikatną mrożonką ( na pewnonie kryl, wodzeń czy mięso krewetek lecz artemia, mysis, oczlik, dafnia ) nie spowoduje negatywnych konsekwencji u hongi a wzmocni maingano. Normalnie maingano podawałbym 1/3 karm mięsnych, w łączeniu z mięsożercami nawet do 2/3 a z roślinożercami nie wiecej niż 1/6. I wszystko będzie OK.

Opublikowano

Czyli również demasonom można raz na np.2 tygodnie podać coś z mięsa jak rozumiem?

Mam na myśli pokarmy mięsne suche takie jak cyclop-eeze czy dainichi FX który również zawiera cyklopa.

Opublikowano

Jak najbardziej. Demasoni zdobywa pokarm zielony inaczej niż typowy peryfitonożerca ( ten kosi równo ;) ) a więc nie ma w naturze szansy uchwycić umykających stworków czy małych ryb jeśli mu sie uda to jest to sporadyczne. Coś mięsnego na glonach jednak czasem wciągnie i na pewno nie wypluje. Sporadyczne podanie rybkom tego gatunku karmy miesnej na pewno się im przyda. Oczywiście preparowane karmy suche nawet te roślinne mają w swoim składzie skałdniki mięsne wystarczy poczytać skład. W przypadku chowu demonków jednogatunkowo można więc poprzestać tylko na tym. Dodanie jednak co dwa tygodnie większego zastrzyku białek zwierzęcych na pewno jest OK. Czym innym jest jednak mrozonka. Demasoni bardzo chętnie wciagnie i kryla ale ten wielki kawał mięsa już moze mu zaszkodzić. Dlatego gdybym miał same demasoni dawałbym im tylko oczlika, dafnie czy mysis bardzo rzadko np raz na dwa tygodnie i nie jako jedyną karmę danego dnia i w niewielkich ilościach. Gdybym miał je z peryfitonożercami nie omieszkałbym jednak dawki zwiększać, jednak zachowując podobne zasady jak wyżej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.