Skocz do zawartości

Start zbiornika


kr1s1983

Rekomendowane odpowiedzi

widzę, że masz doświadczenie trzymania 40 ryb w małych awariach.

My jednak preferujemy inny rodzaj akwarystyki.

Wolimy pisać jak to piszesz głupoty, niż głupio robić.


Gdybyś troszkę odsunął klapki, przekonał byś się, że na tym forum byli już tacy forumowicze, którzy wśród ryb takich jak P. saulosi czy aulonocar mieli Dimidiochromisy, Fossorochromisy czy Nimbo, jednak my dalej wolimy pisać głupoty niż tak wspaniale doradzać jak ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego. Nic dobrego nie zrobiles! Koledze ratowalem ryby w podobnych okolicznosciach ale nie po tak dlugim wycieczajacym transporcie.Serra nitrivek jest dobra ale zapewnienie ze po24/h mozna puszczac ryby to przeklamanie. Licz sie ze znaczna redukcja badz calkowita. Plakac sie chce jak zekomo doswiadczony akwarysta kaze ci popelniac takie bledy. Zycze powodzenia. Zdaj sie na Admina i innych Kolegow doswiadczonych. Choc duzo masz tych ryb to blado to widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tym co mozna by było zrobić w tej sytuacji i wg mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby wpuścić te ryby do akwa, włączyć filtry plus napowietrzanie, wlać bakterie BEZ pożywki i codziennie podmieniać około 15% wody.

Jednocześnie cały czas trzymać rękę na pulsie parametrów i w razie czego (krytyczne sytuacje) dodać Sery Toxivec.

Poza tym czytać, zidentyfikować ryby, te które mają zostać - zostawić, dla innych szukać nowego domu.

Podmiany wydłużą trochę dojrzewanie ale przy takiej obsadzie codzienne dolewanie świeżej wody powinno im wyjść tylko na dobre.

No i oczywiście karmienie ograniczyć do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady.

Ryb oddac nie moge bo kupilem je razem z akwa.Wiozlem je w aucie 100km ale jak to sie mowi cena czyni cuda.Wczoraj zalalem akwa,jakies 3 godziny woda byla lekko zmetniala a teraz widze ze jest "szklanka" wpuscilem 5 glonojadow ktore zostaly mi z poprzedniego zbiornika i maja sie dobrze.Filtr kubelek ktory dostalm od goscia nie czysicilem zalalem na brudny.Kupilem tez jakis preparat polecany przez zoologa z firmy SERA.Pyszczaki siedza dalej w wiaderku z filtrem i grzalka i harcuja strasznie jesc tez nie odmawiaja:)Wpuszcze je chyba jednak za 3-4 dni do akwa.Dziwie sie tylko ze one takie delikatne sa przez wiele lat zostawialem wode na 24h i wpuszczalem ryby co prawda skalary,gupiki i inne talatajstwo ale mialy sie dobrze zawsze,pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze już sam się gubię.

W takim dopiero co zalanym akwarium najgorsze są związki chloru, chlor bardzo szybko się rozchodzi, gorsza jest chloramina, więc warto w wodociągach się dowiedzieć czy wodę chlorują czy dodają chloraminy. Ja jak mówiłem dodał bym uzdatniacza do wody zgodnie z instrukcją i wpuścił ryby, szkoda ze nie mówiłeś ze masz dojrzały filtr, bo wtedy można by było go po pozbyciu się chloru podłączyć do akwa i mniej się martwić o NO2. Ale rzeczywiście zabierasz sie za to od dupy strony, sorki ale jakoś nie potrafię zrozumieć tego co robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpusc ryby do akwa beda mialy lepiej niz w wiadrze , ryby zestresowane szybko wydalaja odchody po paru H bedziesz mial tam katastrofe chemiczna sie niezdziwie jak slabsze osobniki postanowia sie utopic


sam z wlasnego doswiadczenia wiesz ze sama kranowka ryb niezabija , to co one czuja w takiej wodzie mozna sie tylko domyslic ale to tylko ryby nie zadne ssaki ktore moga skomlec itp



sam parokrotnie bylem zmuszony to calkowitej podmiany wody w akwa przy wydarzenaich typu cala tuba pokarmu w akwarium , kawa , piwo ( ach te imprezy)


wiem ze rybom nic niebedzie , a ze potem pewnie bedziesz postowal ze ci akwa brazowieje czy masz wode metna to juz inna historia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
wpusc ryby do akwa beda mialy lepiej niz w wiadrze , ryby zestresowane szybko wydalaja odchody po paru H bedziesz mial tam katastrofe chemiczna sie niezdziwie jak slabsze osobniki postanowia sie utopic


Jak utopic rybe w wodzie? :mrgreen: Udusic sie moga owszem ,ewentualnie przytruc nadmiarem azotynow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możesz porównać u naszego drugiego partnera https://akwarium.szczecin.pl/ Co prawda Szczecin, ale wysyłka bezproblemowa i super zabezpieczona. Mam akwarium od Przemka, wykonanie perfekcyjne. Nie wiem czy coś się zmieniło jeśli chodzi i o czas oczekiwania. W moim przypadku było to dość długo, bo ponad 3 miesiące, ale było warto.
    • Tez tak własnie pomyslałem o akwaria.pro, napisałem już maila do p.Marcina z zapytaniem.Jesli sa jeszce jakies godne alternatywy dla porównania nie umniejszając jakości to chetnie porównam ....
    • Podpisuję się pod @Bartek_De. Akwarium, zabudowy stelaż i wszystko jest bardzo schludnie wykonane. Mówię z własnego doświadczenia. Polecam
    • Moim zdaniem woda pójdzie dołem prosto do falownika, a jak jej gąbki staną na drodze to je po prostu zgniecie, wygnie albo wypchnie. Kaseciak jest co do zasady jak sump, jeśli nie wymusisz przepływu twardymi przegrodami góra/dół, to w najlepszym wypadku nie wykorzystasz filtra do maksimum, w najgorszym nie zadziała prawie w ogóle, bo w środku zrobi się jeden wielki burdel.   Te poziome wklejki na dolnej i górnej ścianie ze zdjęcia, to wzmocnienia? Jeśli tak to w komorze wlotowej jeszcze bardziej ograniczą przepływ, pionowe jak te na bokach byłyby chyba lepsze.  Nie czepiam się i staram się nie wymądrzać  ale na tym etapie prac ewentualnie poprawki będzie Ci o wiele łatwiej zrobić niż po odpaleniu. 
    • https://akwaria.pro  Marcin jest naszym partnerem klubowym więc polecam w ciemno. Z tego co się orientuję to wysyła, dowozi, klei na miejscu u klienta. Jest z Łomży, można uznać, że to okolice Warszawy.
    • @hilux Temat kaseciaka konsultowałem z kilkoma osobami ponieważ sam nie mam z tym doświadczenia. Falownik naf zdjęciach wygląda na niewielki ale jest wielkości sporego grejpfruta. O obieg wody się nie martwię bo po drugiej stronie będzie moduł filtrujący. Wylot z tego modułu będzie skierowany tak żeby pchać wodę do kaseciaka. Zasys kaseciaka będzie faktycznie nieco wyżej ale myślę, że sprawę ogarnie. Zrobiłem taką klapkę regulującą światło zasysu więc będzie można popracować nad siłą z jaką zaciąga wodę. W 450l jakie miałem zasys filtra był również w sporej odległości nad dnem i nie miałem problemu z czystością mimo sporej ilości gruzu. Raz dziennie na kwadrans włączałem falownik żeby nieco dmuchnęło i było ok. Liczę, że tutaj będzie dobrze bo kamieni będzie "jak na lekarstwo"  Zależało mi na tym właśnie żeby nie schodzić do samego dna z kasetą.  Wkłady w kaseciaku to będą dwie warstwy z gąbki. Prawdopodobnie PPI30. Jest jeszcze miejsce na jakąś watę filtrującą jakby naszła mnie chęć a w komorze pompy umieszczę jakieś medium "przy okazji". Jakieś K1 statyczne, czyściki żyłkowe czy inne bio balle. Myślę, że będzie elegancko. 
    • Dzień Dobry Wszystkim, na początek chciałem się przywitac i jednocześnie prosic o pomoc wyborze żetelnego wykonawcy akwarium.Planuje zbiornik 240x5x60, z zabydowa na stelażu i tu moja prosba o polecenie kogos z warszawy lub okolic do wykonania tego. Nie szukam najtaniej , ale dobrego i sprawdzonego wykonawcy dobrej jakosci. Dziękue za wszelkie rekomendacje 
    • Taki mały pierdzioszek jak ten JVP 133 ma przepływ do 10 tysięcy litrów?  Pozory często mylą, mały a wariat. Kaseciaka miałem tylko raz (lata temu) i wtedy problemem często był obieg, bo woda wypływająca i wracająca do tego samego kąta często nie ogarniała drugiego końca akwarium. Dlatego wyloty motało się na szlauchach i przenosiło na drugi koniec akwarium, ale nie wiem jak to dzisiaj wygląda.  Druga sprawa to odległość zasysu od dna, na modelu wygląda dość wysoko, ale to tylko model. Skoro robisz swoje moduły, to może warto maskownicę kaseciaka zrobić jako panel na całą boczną ścianę z prawej? Za ten głośnik i tak pewnie nikt nie będzie włazić żeby akwarium z tego kąta podziwiać  a skoro masz tylną ścianę czarną, to czarna boczna doda optycznie głębii.  EDIT: Jeszcze jedna sprawa kaseciakowa mi się przypomniała: drgania. Kaseciak w styku z drgającą pompą działa jak pudło rezonansowe, jazgot nawet z mojego małego kaseciaka i atmana potrafił gwałcić przez uszy dwa pokoje dalej. Przejście wylotu przez ścianę zrobiłbym koniecznie na szlauchu i pomyślał o jakimś nosidełku dla falownika.    Jak masz zaplanowany ten kaseciak? Fsensie jakie tam wkłady planujesz, w jakiej kolejności i jak zapewnisz przepływ wody? 
    • Pamiętaj tylko, żeby kamieni nie stawiać bezpośrednio na pisaku - pyśki zaraz je podkopią i katastrofa gotowa 😞 Poza tym konstrukcja na "sucho" zupełnie inaczej będzie wyglądać w wodzie z pisakiem, który niestety zakryje większość kryjówek pod kamieniami. Żeby ustawić nową aranżację, proponuję odłowić najpierw ryby i przełożyć je na chwilę do tymczasowego lokum. Nie zapomnij tylko o napowietrzaniu - były niestety takie przypadki, gdy ktoś w ferworze walki z akwa nie zauważył, że ryby podusiły się w wiadrze 😞 Następnie trzeba będzie wybrać sporo piasku, tak żeby na dnie zostało max 1cm - wtedy wciskasz w ten piasek jakieś kratki (kuchenne lub do malowania) i dopiero na nich ustawiasz nową aranżację. Staraj się aby wszystkie skały stały stabilnie! Proponuję zerknąć w poniższy link w poszukiwaniu inspiracji 🙂  Pamiętaj o najważniejszym - akwarium ma podobać się Tobie i twoim domownikom a nie ludziom w necie 🙂  Nie zapomnij też o wyczyszczeniu skał zanim trafią do akwarium - polecam wypłukać je najpierw w wannie/misce/pod prysznicem i następnie sparzyć wrzątkiem 😉  Piasek dosypiesz na sam koniec, dopiero jak wszystko będzie stabilnie stało. Najlepiej zrobić to gdy akwarium będzie już częściowo zalane wodą - dzięki temu piasek lepiej się rozłoży i swobodnie będziesz mógł go ręką rozłożyć.
    • Nim zrobisz wyższą aranżacje tym lepiej. Dla ryb i dla Ciebie. Wygląda super jak część kamieni sięga tak na wysokość 3/4 tafli wody. Jeżeli zmieścisz jakieś 2-3 większe kamienie to uwierz mi o wiele naturalniej będzie całość się prezentowała. Plus dla Ciebie za zmianę kamyków👍
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.