Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam bardzo serdecznie. W związku z dobiegającym końcem budowy mojego pierwszego Malawi zacząłem myśleć o obsadzie zbiornika. Proszę więc o opinię na temat moich przemyśleń i zarazem o wyrozumiałość. Jestem pod wrażeniem znajomości i pomysłowości forumowiczów więc z pokorą przyjmę wszelkie uwagi i sugestie.

1. pseudotropheus demasoni 1+3

2. pseudotropheus saulosi coral 1+4

3. maylandia greshakei 1+2

4. labidochromis caeruleus 1+2

5. iodotropheus sprengerae 1+3

Moje akwarium ma wymiary 170x64x60(dł/gł/wys)

Kurcze, właśnie do mnie dotarło, że netto to będzie jakieś 400 l.

Opublikowano

Dlaczego jakieś 400l? Ja bym raczej powiedział jakieś 500l. U mnie (mam duzo skał i nienajcieńsze tło Cr) z nomilanych 375l wyszło około 280l, czyli około 3/4 nominalnej wartości. 400 z 650 to by było 61,5% a więc duzo mniej...


Co do obsady - kiepsko, bo:

1. Żywienie. Ps. Demasoni (skrajny roślinożerca) i Yelow, to przeciwne bieguny żywieniowe. Ich wspólne trzymanie w jednym akwarium spowoduje, że dieta dla któregoś gatunku będzie nieodpowiednia. W najlepszym wypadku skończy się słabymi i niewyrośniętymi Yelow, a w najgorszym - śmiercią demasconów po spożyciu zbyt "mięsnych" pokarmów. Metriaclima greshakei, Iodotropheus sprengerae, Ps. Saulosi coral są wszystkożerne więc przystosują się do obu biegunów pokarmowych .

2. Wprawdzie coral, to nie klasyczne Saulosi, ale niewykluczone, że i on będzie prześladowny przez dość podobne demasconi

3. Nuda Panie! W takim akwarium, można już pomyśleć o jakiś większych, mniej "oklepanych", bardziej orginalnych gatunkach. Chodowlę salousi, rdzawych, czy yelow zostaw dumnym posiadaczom 240l, Ty masz większe możliwości dlatego grzechem byłoby, gdybyś przynajmniej niespróbował tego wykorzystać;)



Moja propozycja:

- Metriaclima greshakei, które zostałoby z Twojej obsady

- Melanochromis johannii

- Pseudotropheus williamsi

Można zacząć od 10-12 maluchów i czekać co z tego wyjdzie,;)

Opublikowano

I tego się właśnie obawiałem. Jest tyle pięknych ryb, ale z wielu powodów nie można ich ze sobą łączyć. Odpowiedź rzeczowa, podoba mi się. Bez zbędnego owijania w bawełnę. Trochę sugerowałem się różnorodnością kolorów i obawą o los mniej popularnych okazów. Może inaczej, mniejszej populacji. Nie chciałem też kopiować wiernej obsady forumowiczów ale mój post pokazuje, że to nie kopia a logika wymusza określone towarzystwo w tym skrawku własnego Malawi. Muszę w takim razie przejrzeć jeszcze przykładowe obsady podane przez forumowiczów i się odezwę. Ale propozycje mile widziane. Co do ilości wody to wyszło mi tak:

Objętość szyb - 38 l.

objętość piasku - ok. 60 l.

objętość tła 97,5 l. (Boki + tył średnio 6 cm grub.)

Ciężar właściwy granitu 2,61 g/cm3 Jedna kostka 10x10x10 cm 2,61 kg czyli 26kg= 10l. x 3 daje nam 30l.

38+60+97,5+30 dało mi 225l. Smutne.

Opublikowano

Objetosc szyb komina?

Ja bym dal duze stado okolo 20 demasoni ,m.red-red/magunga,L.hongi SRT i m.auratus. :mrgreen:

albo cos bardziej orginalnego C.afra Red top likoma/saulosi coral ,yellow,Aulonocara jacobfreibergi/fire fish , Sciaenochromis fryeri.

Opublikowano

Witam ponownie. Czytam, analizuję, porównuję i coraz mniej wiem. Musiałbym się chyba rybą w Malawi urodzić, żeby pojąć, która rybka z którą pływa. Faktycznie Ps. Demasoni i Yellow chociaż wydawały mi się ładnym połączeniem to trochę o nich nie doczytałem. Na szczęście mam jeszcze czas. Tło schnie dłużej niż myślałem więc trochę lepiej się przygotuję. Mam nadzieję, że moja czaszka wytrzyma taką ilość wiedzy.

Co do szyb elozox, to chodzi oczywiście o szkło. W moim akwarium szkło 10 mm zajmuje 38 l. Do tego wystrój i nikt nie zalewa akwarium po brzegi. Więc troszkę posmutniałem. Liczy się w końcu nie gabaryt a ilość wody na rybcię. Pozdrawiam.

Opublikowano

ale dla początkujących non-mbuna najczęściej jest nudna ;)

może spodoba ci się L. trewavasae ? i do niego coś dobierzesz?

Opublikowano

Powiem ci szczerze elozox, o ile dobrze zrozumiałem sugestię, że układ fire fish , Sciaenochromis fryeri wydaje mi się dosyć interesujący pod względem kolorystyki. Poczytam jeszcze dokładnie na ich temat. Nie wiem tylko czy znajdę gdzieś dane na temat ilości sztuk w zbiorniku, który posiadam. Mała sugestia? :mrgreen:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.