Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Nigdy nie zajmowałem się rybkami. Moje nasoletnie dzieci wpadły na pomysł żeby mieć akwarium. Niestety pozwoliłem im zrobić co chcą. Kiedy ich entuzjazm osłabł, okazało się, że w 60 litrowym akwarium mam 15 pyszczaków. Postanowiłem uratować im życie. Przeczytałem cały internet (haha) i to forum okazało się najbardziej sympatyczne i rzeczowe. Nie znam żadnego akwarysty, który mógłby mi pomóc lub coś doradzić lub zabrać rybki. Pozatym chyba je polubiłem, a mój kotek Leon jest nimi zachwycony:), cały czas leży przy akwarium i uwaznie je obserwuje. Ponieważ sytuacja rybek była dramatycza dokonałem szybkich zakupów aby uratować im życie. I tak mam mnóstwo pytań, pewnie google by pomogły ale tu chodzi o życie. Wyprzedajac krytke w tym tygodniu przyjedzie zbiornik Fluval Osaka 320l z filtrem FX5.

A teraz moje pytania:

Co to znaczy: Mbuna i non-mbuna?

Czy kamienie oceaniczne (wapienie) są Ok?

Piasek z koralowców jest OK?

Aby podreperowć parametry wody kupilem filtr fluval 205, oraz filtry amonia remover oraz nitrate remower, teraz woda jest kryształ i parametry są OK. Czy te wkłady do filtra mogą być cały czas, czy trzeba je usunąć- jednak to chemia?

Teraz o rybkach

Nie znam ich nazw ale:

cztery chyba yellow, żółte około 4 cm, z czarnym gżbietem

cztery niebieskie 5cm, mają być podobne do delfinów - malawi dolphin.

trzy w ubarwieniu jak żyrafa 5cm, pyszczak wspaniały?

trzy 3cm błękitno-ciemnoniebieskie w paski?

i jeden jakiś sum fajna rybka bo raz biała, raz żółta, raz różowa.

Karmie je mrożonym pokarmem dla ryb tropikalnych, płatkami dla ryb tropikalnych oraz kulkami dla pyszczaków chociaż mają za małe pyski :).

Czy takie menu jest Ok? Jedza z ręki, wygladają na zadowolone.

To narazie tyle z moich pytań. Najważniejsze to te moje wątpliwości z wkładami do filtra wyjąć czy zostawić? Jak wyjme to napewno NO2 i NO3 skoczy.

Dzięki

Opublikowano

FAQ -> przeczytaj i jak coś będzie niejasne zapytaj jeszcze raz.

wkłady zostaw, możesz je stosować stale. Na pewno nie zaszkodzą rybom.

Co do identyfikacji to najlepiej porób zdjęcia i wklej do Galerii, do działu niezidentyfikowane z prośbą o identyfikację.

Opublikowano

Niestety w FAQ nie jest wyjasnione co to jest Mbuna i non-mbuna.Generalnie roznica jest taka iz mbuna generalnie zamieszkuje litoral skalny w jeziorze,a non-mbuna wody pelagialne czyli raczej piaszczysta czesc jeziora co wiaze sie z ich preferencjami pokarmowymi("miesozernosc").

Jezeli chodzi o Twoje ryby to jak powiedzial mutra, zrob zdjecia i wstaw do galerii, z tego co mowisz to najprawdopodobniej masz

yellow czyli Labidochromis Caeruleus

delfiny - Cyrtocara Moori

pyszczak wspanialy - Nimbochromis Venustus

blekitno-granatowe paski poziome czy pionowe?

Wrzuc zdjecia do galerii to zobaczymy.

Opublikowano

Co by nie robić sa tylko dwie wersje

1. - wstawić większe akwarium

2. - pozbyć się pysków z 60 litrów.

Opublikowano

Imo wydać c. morii i venustusa (jeśli to venustus jest), z reszty można zbudować konkretną załogę do 300l i cieszyć się rybami. Czekamy na foty.

Opublikowano

Dzisiaj jedziemy po akwarium 320l, także rybkom będzie luźniej. Ogladałem galerię i naprawde większość akwariów jest super. Właśnie zastanawiam się nad tłem. Podobają mi się tła strukturalne, ale kiedy patrzyłem ceny gotowych to są dość wysokie i kobita mnie zabije. I tak ją już oszukałem z ceną akwarium. Zrobić samemu, raczej nie podejmę się, brak czasu i zmysłu estetycznego. Pooglądałem trochę różnych zdjęć i zastanawiam się czy do malawi będzie pasowało "żywe tło" tzn. z mchu jawajskiego.

Coś takiego:


http://www.mosswall.com/ebay/image/PL/PL-MO03-09.jpg



Do tego biały piasek, trochę kamieni na kryjówki, jakiś korzeń(?).

Czy to głupi pomysł?


Z redukcją załogi mam naprawdę problem, w sklepie nie chcą, a żadnego akwarysty nie znam. Są dwie mozliwości, jak podrosną będą bardziej atrakcyjne (o ile przeżyją) może uda się je sprzedać, albo teraz "kibel" :), ale ta druga możliwość odpada.


Także moje pytanie o to tło, czy może być z mchu? Bo jakoś muszę schować te rurki, filtry itp.



[edytowane]

Sam znalazłem odpowiedź. :)

Pewnie "zeżrą", ale co szkodzi spróbować.

Opublikowano

O tle z mchu lepiej zapomnij, szkoda twojego czasu i pracy.Przyklej na tylna szybe czarna folie i bedzie super,

korzen to niezbyt dobry pomysl.

Napisz skad jestes w profilu to moze predzej znajdzie sie chetny na ryby, mozesz tez dac ogloszenie na klubowej gieldzie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.