Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam problem z pompą do sumpa (ok.100L keramzyt,zeolit,ceramika,biobale,gabki) Mam akwarium 160x60x60 576L aktualnie jest Eheim 1262 Wydajność pompy: 3400 l/h Max. wysokość podnoszenia: 3,7m Pobór mocy: 80W Mam jeszcze w razie awarii 2x Ocean runner 2500 2x bo jedna na wejscie i 1 na wyjscie bo podobno 1szt. nie da rady (OR 2500 wydajność max. 2400l/h max. wysokość podnoszenia 2.6 m pobór mocy: 38W) i tu tkwi cały problem 80W Non-stop to dużo za dużo dla mojego budżetu i szukam oszczędności. Czy jedna pompa OR 2500 da rade? Wysokość pompowania to około 1,6m Zastanawiałem się również nad pompą od centralnego ogrzewania Firmy Grundfos model Alpha 2 pobór mocy 5W-22W bardzo energoszczedna w porownaniu do innych pomp C.O. Na I biegu około 300L/h (pobór 5W) II biegu przy nie całych 2m to 800l/h 13W nie za mało ? IIIbieg pełne obroty przy 2m to juz 1600l/h 22W pobór Chciałbym się również dowiedzieć jaki jest potrzebny przepływ w takim sumpie do prawidłowego jego funkcjonowania?? Proszę o pomoc forumowiczów!! Pozdrawiam

Opublikowano

OR2500 da radę.

A przepływ powinien być :)

Ok, to żart, ale nie do końca. Jeśli sump pełni rolę jedynie filtru biologicznego, to w sumie wystarczy, aby woda się w nim przelewała i nie było zastojów. Co innego, jeśli sump ma również pełnić rolę filtra mechanicznego - wtedy musisz zapewnić odpowiednio silne ssanie brudów.

Opublikowano

Jeśli nie przeraża cię cena Grundfosa to go kup spokojnie wystarczy. Ja mam w swoim baniaku 1300L Leszczyńską pompę na licencji Grunfosa 25POr60C cały czas chodzi na I biegu pobiera 50W.

Nie zgodzę się z Sysem, że pompa ma coś wspólnego z rodzajem filtracji mechaniczna czy tylko biologiczna. Mój sump służy mi do filtracji mechanicznej i biologicznej a pompę mam jedną. Mówiąc inaczej jeszcze nie widziałem pompy C.O która by mała taki ciąg by zasysała cały brud z akwa do sumpa. Na zbieranie brudu z dna jest tylko jeden sposób zamontowanie pompy cyrkulacyjnej by spychała brudy w jedno miejsce a następnie odmulanie.

Żadna pompa do C.O nie zapewni ci odpowiedniej cyrkulacji w zbiorniku jeśli nie masz filtra wew. lub pompy cyrkulacyjnej.

Opublikowano

Do środka ma iść PF 1000 Zastanawiam się czy kupić grundfosa bo w gre wchodzi wyłacznie wymieniony model z przyczyn oczywistych jest bardzo oszczedny,(max. wydajnosc to 1600L/h przy 2m) cała reszta pobiera od 30W w góre.Pytanie tylko czy jest sens ?Bo musiałbym sprzedać wszystkie swoje pompy i moze by stykło. Co do sumpa to wydaje mi się ,że przy pudełku przelewowym (nie to w krztałceie odwróconego "U" tylko jakby komin ucięty na samej górze i wywiercona dziura w bocznej szybie) i tak nie bedzie spełniał roli filtra mechanicznego bo nie wydaje mi się ,żeby akurat wszystkie zanieczyszczenia pływały ,aż tak wysoko :P Powiedzcie jeśli się myle (: Chciałbym ,aby sump również pełnił funkcje jako mechanik ,ale nie wiem na ile jest to możliwe. Wiec min. przepływ w sumpie ile L/h ?

Opublikowano

Tak czytam ten wątek i Ja bym chyba wybrał tego Grundfosa. Tak na szybko obliczyłem, że redukując zużycie prądu o jakieś 60W(bo na pobór rzędu 5 raczej bym nie liczył) po roku oszczędzasz już jakieś 200zł, a po 2 latach praktycznie zwraca się koszt zakupu pompy :D. Mnie jednak bardziej zainteresowała funkcja "redukcji nocnej". Jeśli to działa tak jak myślę, to w dzień kiedy ryby są bardziej aktywne można by ustawiać większy przepływ, a nocą ograniczać go w pewnym stopniu pozostając przy średnim dziennym koszcie zużycia energii na poziomie standardowej pompy. A odnośnie do pytania o połączeniu filtracji mechanicznej i biologicznej w sumpie, to chyba kiepski pomysł. Idąc tym tropem zapewne w pewnym momencie napotkałbyś nie tyle problemy związane z mocą samej pompy co z zapewnieniem odpowiedniego przepływu – podawania odpowiedniej ilości wody do komory pompy.

Opublikowano

Przepustowość sumpa można zrobić powiększając grzebień , oraz wielkość przegród w sumpie( tych przez które przepływa woda) więc nie ma problemu aby działał jako mechaniczno-biologiczny.

Do tego mocna pompa( red dragon 6500, a co pomarzyć można :mrgreen:) , a do środka pompa cyrkulacyjna.

Opublikowano
A odnośnie do pytania o połączeniu filtracji mechanicznej i biologicznej w sumpie, to chyba kiepski pomysł. Idąc tym tropem zapewne w pewnym momencie napotkałbyś nie tyle problemy związane z mocą samej pompy co z zapewnieniem odpowiedniego przepływu – podawania odpowiedniej ilości wody do komory pompy

Powiem tak testuję te rozwiązanie od 3 m-cy i nie widzę ,póki co spadku przepływu wody do komory pompy .Pierwsza komora robi za mechanika jest w niej włóknina .Jak na razie mam również wew w zbiorniku ,ale przy najbliższym serwisie wyrzucam gąbkę i zostawię samą głowicę ,do momentu zakupu cyrkulacyjnej

Opublikowano

Zapewne macie rację, ja obliczałem to tylko typowo teoretycznie. Ale we wcześniejszej wypowiedzi miałem na wyśli, że nieodpowiedni dobór hydrauliki, a autor pisał o nietypowym rozwiązaniu, może uniemożliwić podanie wystarczającej ilości wody.



8e5a0ad50691f130med.jpg

Opublikowano

Wiekszego Sumpa się nie da ,bo ogranicza mnie szafka, mysle ze jest wystarczający :P Najoszczednieszym rozwiazaniem na 100% jest Grundfos, ale zobacze jak odpale akwa i zasypie sumpa ile faktycznie bedzie pobierać prądu. Jak myślicie czy sumpa zostawić jednak jako biologa czy biolog-mechaniczny? I czym zasypac sumpa? (planuje keramzyt, ceramike, biobale zeolit, i gabki) I jeśli sump bedzie jako biologiczny o przepływ może być jak najmniejszy ? Może do środka cos jako mechanika? Mam oceanrunner PF 1000 1000L/h -10W. Bo chyba nie ma sensu dorzucać jeszcze jakiegoś np. kubełka skoro zależy nam na oszczednosci W Chociaz fluval 304 pobiera 13W Co myslicie? Dzieki za odpowiedzi!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.