Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Nurosław, ja pomimo całego szacunku do matematyki, pozwolę sobie powiedzieć, że głosisz niezłą herezję

Po pierwsze obliczasz wagę kamieni do całej powierzchni dna...




No i? stań na tafli szkła grubości 10 mm (bo taka zapewne jest przy tym akwarium) położonej na czymś płaskim - pęknie ? no chyba że znajdzie się tam jakieś ziarenko - ale po to dajemy podkład i pilnujemy aby szyba była czysta od spodu.


Po drugie, takich kamieni nie kładzie się bezpośrednio na szkle,

po trzecie - będzie piasek co równoważy miejscowy cieżar skały i przenosi część obciążeń

po czwarte - kamienie przecież nie są ustawione w jednym punkcie, tylko zajmują od 1/2-2/3 powierzchni dna, albo i więcej.

po piąte - przeliczam całkowitą powierzchnię aby odnieść do ciężaru który będzie działał na taką a nie inną powierzchnię.

po szóste - widzisz na zdjęciu jak są te kamienie poukładane, i co ? masz wrażenie że zaraz zrobią dziurę w akwarium? bo ja nie.

po siódem tafla szkła jest dość sztywna. Widzialem wiele akwarii podpartych tylko na krawędziach bocznych i utrzymujących cały cieżar wody, ryb i szkła. Nie sądzisz że ugięcie szkła w takich warunkach jest dużo większe, a wiec podatność na pękniecie niż kiedy silę docisku od góry równoważy blat szafki a częściowe ugięcie niweluje miękkich podkład ?

po ósme - moje wyliczenia są zbyt uproszczone aby na nich wnioskować o wytrzymałości ostatecznej materiału. Ale są wystarczające do zobrazowania wielkości działających sił. ich porównania. Jeżeli Ty stopami o określonym cieżarze, a wiec wielkości nacisku nie wywołujesz na takiej płycie styropianu drastycznego ugiecia, to jak myślisz, jeśli na takim styropianie położysz płytę pilśniową, wiórową, taflę szkła to zmniejszysz wielkosć pozostawionych śladów na styropianie czy zwiekszysz ?


A jeśli styropian idzie do wnętrza akwa jako podkład pod kamienie, tym łatwiej empirycznie wyznaczyć możliwe ślady jakie tworzą kamienie. Zauważ, że w wodzie:

- kamień traci na wadze tyle ile wyprze wody

- siła działania nacisku przez ostrą krawędź jest zmniejszana z każdym mm zagłębienia - coraz większa powierzchnia kamienia opierająca się na styropianie

- przeniesienie części cieżaru na otaczajace podloże i inne kamieniem powodujące bardziej równomierne rozłożenie nacisku

- wyporność styropianiu który stara się podnieść to całe podłoże i kamienie (ca 15 kg )


toteż te kamienie można ułożyć na takiej plycie styropianu, po 24h rozebrac i obejrzeć jak duże wgłebienia spowodowały.

Opublikowano
obciążenie wynosi 640kg/7500cm2 = 0,0853 kg/cm2



jestetś pewien ?

bo ja pewien jestem że się mylisz,

nie znaczy że jak napiszesz więcej to masz rację.


PS


po trzecie - będzie piasek co równoważy miejscowy cieżar skały i przenosi część obciążeń


co to znaczy?

bo z tego co wiem, powinniśmy układać kamienie bezpośrednio na styropianie a nie na piasku, aby zapobiec podkopywaniu kamieni przez pysie.

po czwarte - kamienie przecież nie są ustawione w jednym punkcie, tylko zajmują od 1/2-2/3 powierzchni dna, albo i więcej.

po piąte - przeliczam całkowitą powierzchnię aby odnieść do ciężaru który będzie działał na taką a nie inną powierzchnię.

po szóste - widzisz na zdjęciu jak są te kamienie poukładane, i co ? masz wrażenie że zaraz zrobią dziurę w akwarium? bo ja nie.


ad. po czwarte - to po co obliczasz do całkowitej powierzcni dna?

ad. po piąte - za chiny kamienie nie będą oddziaływać na całą powierzchnię dna

ad. po szóste - nie mam takiego wrażenia


Nie poprostu dobija mnie pobieżne liczenie czegoś, co jak sam napisałeś jest zbyt uproszczone, aby było niestety prawdziwe.

Więc po co ?

Wystarczyło by powiedzieć że wytrzyma, a nie udawać inżyniera mechaniki ciał stałych lub tym podobnych.

Opublikowano
kamien 2kg to 1 dm3, tak ?


Nie


zapominasz jeszcze o czymś takim jak ciężar właściwy, inaczej będzie z piaskowcem, inaczej z granitem, ale chyba powinieneś o tym wiedzieć.

Opublikowano

jeśli chcesz sobie przeliczyć dokladnie, to cieżar właściwy skal:

http://www.kamieniarstwo.ig.pl/material.html


co do wyliczen 640kg/7500 cm2 nie daje Tobie 0,08533(3) kg/cm2 ? na jakiej podstawie sądzisz że się mylę ?

wg Ciebie, to ile wynosi ?


kamienie ułożone na styropianie, obsypane piaskiem będa oddziaływać poprzez piasek, którym co prawda zostaną później obsypane, wraz z tym piaskiem na całą powierzchnię dna akwarium.


Dlaczego pobieżnie, ano różnice w rozkładzie tych obciążeń, są na tyle duże, że można sobie pozwolić na silne uproszczenia, aby bez zbędnych zawiłości przedstawic proporcje.


Jesli uważasz inaczej, przedstaw jakieś konkrety, bo jak na razie ograniczasz się do negowania wszystkiego co napisałem a nie merytoryczne ustosunkowanie się.

Opublikowano

jak mogę nie negować,

sam sobie zaprzeczasz

najpierw robisz niby dokladne wyliczenia, potem piszesz że to uproszczenie,

najpierw piszesz że 2 kg kamienia to 1 dm3 wody a potem wklejasz link gdzie czarno na białym jest napisane, że w zależności nawet od gatunku tego samego kamienia jego gęstość jest różna.


Jak można obliczać nacisk kamienia na całą powierzchnię dna? gwarantuję ci że jak kamień ułożysz na styropianie to na szybę będzie wywierał nacisk nie na całą powierzchnię a tylko na część dna.


A jeżeli mam rację to każdy punkt twoich wyliczeń można włożyć między bajki.

Opublikowano

Warum?? czemu mam z chrzanić? Będzie oki albo kibel, jak wsadzę kamulce i nic nie pęknie to połowa sukcesu. Aqwa będzie stało na wysokości 75cm podstawa + 60 wysokość Aqwa to dość wysoko na 40kg głazy, chyba Budziana poproszę o pomoc, hahahaah Ciężko będzie tam je zainstalować, myślałem może o kocach i grubszym styropianie do obłożenia ścian w trakcie wkładania kamieni

Opublikowano

uważaj tylko abyś nie uderzył kamieniem o szkło, gdy już wszystko ułożysz i obsypiesz piaskiem, to reszta już będzie spoko.

trzymamy kciuki, jak ważą tyle kilo, rzeczywiście przydał by się Pudzian.

Opublikowano

Mam jeszcze jedno pytanko, byłem dziś u znajomego kamieniarza i tam w worach jest mielony (jak piasek) granit dość ładnie się prezentuje jest jaśniutki lekko szarawy i ma lekki połysk. Czy mógłbym użyć tego zamiast piasku?? dziś chcę zrobić experimentum, mam taka kule szklana po złotej rybce, wypłukać ten granit i wsadzić dwa małe łupki filitowe i serpentynit. Zobaczymy jak będzie wyglądał ? Jak ciekawie to wetknę fotkę tutaj

Opublikowano

Piasków jest cała masa, niekoniecznie musi to być zwietrzała skała kwarcowa. Piasek "zwykły" to bezpieczne, konserwatywne rozwiązanie, ale chyba Cezarix wsadził do akwa piasek granitowy, dno czarne jak węgiel. Mnie się to zupełnie nie podoba, ale to kwestia gustu oczywiście. Jeśli ten wynalazek nie będzie ci mącił wody, zapychał filtrów, kaleczył kopiących ryb ... próbój,może wyjdzie coś ciekawego nieortodoksyjnego :]

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.