Skocz do zawartości

filtr przelewowy...????


jaro_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Na wstępie chcę powiedzieć, że pierwszy raz tutaj pisze i chce wszystkich pozdrowic..

Czytałem na forum o róznych sposobach filtracji, lecz to jak dla mnie za mało i potrzebuje konkretnych informacji o które zapytam w dalszej części.

Przechodząc do tematu, zamierzam zrobić filtr przelewowy do swojego akwa 200l. Na początku chciałem sump'a ale niestety nie mam komina, a na pudełko przelewowe mnie nie stać, inne rozwiazania raczej sie nie sprawdzaja z tego co czytałem na forum... Zastanawiam się teraz nad kilkoma rzeczami, czy według was:

-filtr o wymiarach 40x15cm 50cm wysoki, wystarczy?? to jest ok.30l minus przegrody

-z jakiej grubości szkła wykonać taki zbiornik?? myślałem o 4mm, ponieważ zbiornik i tak bedzie wzmocniony przegrodami...

-jakie wkłady?? ja myślalem o układzie:

-1. komora - gąbki o róznej gęstości i wata

-2. i 3. komora - keramzyt

-4. komora - grys koralowy

-5. komora - 2x większa od pozostałych czyli ok.10l pompa, grzłka i reszta "techniki"

Z góry wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, mile widziane własne pomysły na rozwiazanie tych problemów, opisyt własnych doświadczeń itd.

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę, jak wykonałem przelewowy filtr u siebie w 180litrowym zbiorniku.Zrobiłem to w najprostszy sposób - przez wklejenie szyby w poprzek akwa, rzecz ma 60x10x50cm wysokości, jedna przegroda 40cm szeroka mieszcząca przyciętą w paski grubą gąbkę aquamedica 50x50x10cm, cała weszła :D na wierzchu mam watę filtracyjną zbiarającą syfy wpływające przez grzebień diy z pleksi i płytkę rozdeszczającą wykonaną z paska plexi z nawierconymi otworami.W drugiej komorze atman 202+kawałek rurki wypompowuje wodę do z powrotem do akwa. Włożyłem tam też grzałkę i worek z węglem aktywowanym.

Całość to jedna improwizacja, nic nie liczone itd.Chodziło tylko o duży filtr małym kosztem, zrezygnowanie z kubła i ukrycie sprzętu. Poziom wody utrzymuje ok 1cm od krawędzi.Filtr ma zabezpieczenia przed przelaniem.

Teraz wrażenia z użytkowania, panel pracuje od 2 miesięcy.


1. Filtr spełnia w praktyce rolę biologa i tu ta sprawdza się świetnie, bo wierzch wkładu to praktycznie złoże zraszane i jest natleniane o wiele lepiej niż w filtrze kubełkowym.Dodatkowa rzecz darmowy skimmer, zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni, jak niezjedzona karma itp. Ale nie jest to filtr zbierający zanieczyszczenia mechaniczne, i tak konieczny był jakiś dodatkowy mechanik, tu nie da się połączyć obu funkcji. Chyba,że twój filtr będzie dostawiony z boku akwa a woda zaciągana U-rurką umieszczoną przy dnie, wtedy może zbierać syfy z dołu itp.

2. Komorę zrobiłem zdecydowanie za wąską, jeszcze da się włożyć rękę do dna ale trzeba się nagimnastykować.

3. wysokość przegródek należy tak dobrać, że w razie zapchania mediów w pierwszej komórce i/lub grzebienia, woda przeleje się górą do komory technicznej. Wtedy nie ma obawy, że wypompowana z powrotem do akwa woda nie zmieści się i wyleje z akwarium

4. należy pilnować poziomu wody w ostatniej komorze i uzupełniać w miarę parowania, przydałby się jakiś czujnik poziomu wody+alarm, żeby zabezpieczyć grzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie z problemu opisanego przez Ciebie w pkt2. nie chce robić panelu filtracyjnego w akwa, niby najlepsze rozwiązanie, ale szkoda pomniejszać akwa, a jak już pomniejszać to aby jak najmniej, a wtedy robi sie taki problem, ze komory sa za wąskie i że tak to określę-kicha...

poza tym chce zwiększyć ilość wody w obiegu, a robiąc panel w akwa tylko zmniejsze. kolejnym argumentem dla ktorego nie zrobie panelu w akwa, jest fakt, ze nie chce robić restartu akwa-mam młode trewavasae na odchowaniu i wole nie robić restartu akwa, poza tym moje rybki są w świetnej kondycji i nie chcę robić im stresu... a tak w ogóle co do rybek to mam 2 samce saulosi na wydaniu, bo sie po wybarwieniu okazały samcami i mam 3 samce i 3 samice :o ...

więc czekam na dalsze odpowiedzi co do tematu i moich pytań

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba tematy widzialem i dokladnie czytalem... ale znow-jeden z nich to panel, a nie chce robic restartu tylko po to zeby zrobic niewygodny w obsludze panel zabierajacy miejsce w akwa...

drugi jest super i bardzo mi sie podoba ten pomysl na filtr, ale nadal szukam odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie...

czy szklo 4mm wystarczy na taki filtr przelewowy???? jakby nie patrzyl to jest 50cm wysokosci i mimo ze wzmocnione przegrodami to nie jestem pewien czy wytrzyma... jak uważacie??

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.