Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wydaje mi się, że takiego pytania nie było jeszcze właśnie.

Można się spotkać z rozdzielaniem temp. dla "normalnej pielęgnacji", rozmnażania, podchowywania narybku. Np. 26-28 ogólnie, ale dla narybku najlepiej 28 stopni (bo szybciej rośnie podobno). Czy np. symulacja pory suchej i deszczowej w celu wywołania tarła.

Opublikowano

Meth


To zagadnienie które poruszyłeś jest bardzo ciekawe ale odłożone w kąt.

Ludzie trzymają sie sztywno zabetonowanych przedziałow przez cały rok.

A co do narybku : podpędzanie sztuczne temp "żeby szybciej" nie jest wcale zdrowe.

Opublikowano

No właśnie, dlaczego nie jest zdrowe i o ile podkręcenie temp. nie jest "zdrowe"? Bo już w tym topicu mamy rozpiętość 24-27 stopni (w podanym przeze mnie przykładzie było 26-28).

Jeszcze mi się przypomniała, poruszana w starej galerii kwestia aberracji chromosomowych. Czy może wystąpić w akwarium np. podczas podmiany wody w czasie gdy samica nosi ikrę? (i jakie "skoki" temperatury są niebezpieczne?)

Opublikowano

Pewnie chodzi o ostatnią kwestię?


To proste : prędkość przemiany materii w organizmie ryby jest ściśle powiązana z temperatura wody w jakiej przebywa.

Co więcej ryba może sobie ją regulować zmieniając punkty w zbiorniku – i tak się dzieje.

(przy wyższej temp. spada dość znacznie zawartość tlenu w wodzie)

Wraz ze wzrostem temp. rośnie intensywność przemian w organizmie ryby (tu dorastającej) , w związku z tym żeruje częściej .

Ale ryba to nie jest maszyna , gdzie gałą można sobie dowolnie podkręcić prędkość byle dobre smarowanie było.

Co więcej w zbiorniku naturalnym w strefie przebywania narybku i podrostków następuje naturalna dobowa zmiana temp. (dzień -noc) i naturalna wymiana gradientu temp. między mniej i bardziej nagrzanymi strefami.

Tak więc pomimo tego że w strefie przybrzeżnej temp. jest wyższa to jednak nie stała i właśnie w tej strefie widać wyraźnie skoki dobowe (pomijam inne aspekty mające wpływ).

W akwarium ...non stop panuje stała temperatura (górny zakres z przedziału przy narybku utrzymujący stałe wysokie tempo przemian), bo ilu bawi się w jej dobowe zmiany? Promil?

A dalej ilu z tego promila bawi się w zmiany jakie wywołuje pora deszczowa ?


Jeśli ryba inkubuje ikrę to ponieważ jest w stanie wyczuć zmiany w setnych stopnia wybierze strefy które są odpowiednie do inkubacji,zarówno ze względu na temp. Jaki i natlenienie.

Najczęściej w akwarium jest tak że nie zmienia się ani poziom natlenienia ani temperatura.

Często nawet skład pokarmu nie ulega zmianie.

Nie istnieją w zasadzie zabiegi przygotowujące ryby do tarła – właśnie zmiana temp, zmiana diety...


Teraz sami sobie odpowiedzcie na pytanie czy utrzymanie bezwzględnie stałych warunków całorocznych (może z podbiciem jedynie w okresie wylęgu i inkubacji temp.) może być i jest korzystne.


Zwróćcie też uwagę na pewną ciekawostkę : podawane zakresy temp . życia gatunku często nie tylko są podobne ale w podobnej rozpiętości.

Co z tego cudu podobieństwa wynika? Że są jedynie szacunkowe i przyznane hurtowo większej grupie ryb z obszaru, wpisane w druk i zabukowane na stałe.

Co więcej nawet nie wspomina się w tekście że te temperatury nie tylko są szacunkowe , ale że temp. W zbiorniku ulega zmianom , również w cyklu rocznym.

Otwierasz książkę i czytasz, ustawiasz powiedzmy środek i ...szlus.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.