Skocz do zawartości

Świetlówki LED


danielj

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze jakby mnie było stać to tylko w LEDy bym wchodził.


Na dłuższą metę taka lampa się zwraca... miesięcznie oszczędzamy kilkadziesiąt złotych w stosunku do HQI więc po paru latach na samym pradzie jesteśmy do przodu.... No i efekt musi być niesamowity... Pamiętam jak troche o tym czytałem jak Makok coś zaczął kombinować...


Nawet do Chin dzwoniłem pytać się co i jak (pracuje w Chińskiej firmie, połączenie z Chinami mamy za friko, no i chińczyków pod ręką co by się dogadali....)


W Polsce dobre diody kosztują majątek. Do tego chłodzenie, soczewki, zasilacze.... Nawet DiY to już w tysiączki idzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misyo , u Przemka w nano-reef kupisz gotową lampe , tylko powiesić nad baniakiem:)

Fakt , że to koszt ok 4-6k pln , ale efekt....bajka :D




czy to dużo ? pożądne lampy np. Giesmanna też sporo kosztowaly, a jadą albo na HQI albo T5/t8.


Można kupić firmową lampę 4x54W w cenie ok. 1000 zł - bez świetlówek.


lampa AM future 2x70 W to już koszt 2600 zł.


więc jeśli Cię stać na nowości (podobnie jako szkło OPTI) i jest szansa zaoszczędzić dlaczego nie ?


zobacz było 960 W a jest 220 W obecnie = 740 W/h zaoszczedzono, dziennie daje 7,4 kW, w miesiącu 250 KW, cena 1 KW=0,7 (ze wzystkimi kosztami, przesylu, dystubucji, energii czynnej, biernej itp) = oszczedność miesięczna ponad 100 zł (170 zł). W stosunku rocznym oszczedzamy ? 2000 zł. Mało ? akurat pewnie tyle ile wynosiła różnica w kosztach zakupu firmowej jednej i drugiej lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Przemka w nano-reef kupisz gotową lampe ,


Problem tylko w tym, jak dobrać moc lampy do posiadanego zbiornika?



Dobierasz wg. lumenów , nie mocy świetlówek:)

Ewentualnie możesz przyjąć przelicznik 1:4 tzn. 1W w LED-ach do 4W w świetlówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu „padło” mi oświetlenie w akwarium roślinnym. Zestaw; jeszcze na T8, był już wielokrotnie reperowany, więc wymiana wydaje się nieunikniona. Początkowo zamierzałem poskładać wszystko pod T5, ale gdy zacząłem czytać o oświetleniu coraz bardziej skłaniam się do wyboru oświetlenia typu LED. W T5 planowałem 2x24W, czy w takim przypadku 3 lub 4 x 5W LED było by odpowiednie? Wiem, że moje pytania zakrawa na OT, ale jeśli to rozwiązanie sprawdzi się w roślinnym, to z pewnością wykorzystam je w planowanym zbiorniku typu malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do roślinnego raczej bym tego nie dał , ze względu na barwę światła.

Te świetlówki z mojego linka są o temp. barwowej 13000K oraz 20000K, wiec chyba rośliny słabo by rosły przy takim świetle.

Ale na holendrach się nie znam , więc Ty powinieneś lepiej wiedzieć czy będzie się nadawało :D

Druga sprawa to cena, im wyższa temp. barwowa tym świetlówki droższe.

Myślę , że diody świecące w zakresie 5600K-8800K byłyby tańsze , choć osobiście takiej lampy nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LED jest bardzo dobre, ale pamietac musisz że masz do czynienia z woda,a to oznacza szybkie straty mocy światła na głębokości.

Druga sprawa : musisz dobrać jeszcze zakres widmowy i zestawic ze sobą dwa rodzaje użytecznego widma - da się zrobić i takie rozwiazanie jest sprawdzone w praktyce ALE na powietrzu.

To oznacza że w praktyce wodnej pewne widma są bardziej pochłaniane niż inne,a wieć trzeba zrobić "nadwyżkę".

Generalnie : możliwe do realizacji, ale koszty biorac pod uwagę moc oświetlenia (sraty na głębokości)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LED jest bardzo dobre, ale pamietac musisz że masz do czynienia z woda,a to oznacza szybkie straty mocy światła na głębokości.

Druga sprawa : musisz dobrać jeszcze zakres widmowy i zestawic ze sobą dwa rodzaje użytecznego widma - da się zrobić i takie rozwiazanie jest sprawdzone w praktyce ALE na powietrzu.

To oznacza że w praktyce wodnej pewne widma są bardziej pochłaniane niż inne,a wieć trzeba zrobić "nadwyżkę".

Generalnie : możliwe do realizacji, ale koszty biorac pod uwagę moc oświetlenia (sraty na głębokości)?



Drak , a skąd te wnioski?

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=21501&d=0

Proszę bardzo, sprawdzone w praktyce i w wodzie:)

Przy tym korale są bardziej wymagające od roślin , więc Twoje wnioski są bezzasadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LED jest bardzo dobre, ale pamietac musisz że masz do czynienia z woda,a to oznacza szybkie straty mocy światła na głębokości.

Druga sprawa : musisz dobrać jeszcze zakres widmowy i zestawic ze sobą dwa rodzaje użytecznego widma - da się zrobić i takie rozwiazanie jest sprawdzone w praktyce ALE na powietrzu.

To oznacza że w praktyce wodnej pewne widma są bardziej pochłaniane niż inne,a wieć trzeba zrobić "nadwyżkę".

Generalnie : możliwe do realizacji, ale koszty biorac pod uwagę moc oświetlenia (sraty na głębokości)?



ale to co piszesz dotyczy kaaaażdego rodzaju oświetlenia. Wiadomo, że czerwony, to kolor który pochłaniany jest najszybciej, a niebieski najwolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.