Skocz do zawartości

filtracja


rafał k

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam w moim akwa o wym 120x40x50 dwa filtry

zewnetrzny to tetra EX700 a wewnętrzny to AQUAEL 750UV

mam jedno pytanie

do filtra zewnętrznego zamontowałem deszczownie która znajduje sie ok 3 cm pod powierzchnią wody

Moje pysie mają ok 3-5cm

jak są włączone obydwa filtry to prąd wody jest duży i zauważyłem że rybki strasznie muszą sie namachać płetwami żeby utrzymać się w miejscu

czy tak może być? bo przecież nie zredukuję przepływu wody w filtrze zew bo nie będzie dostatecznie filtrował

Proszę o radę!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiejszenia przepływu w filtrze wewnetrznym, to nie jestr do konca tak.. To jest biolog, wiec przeplyw mozesz nieco zmiejszyc..

Jesli filtr wewnetrzny ma sterowany doplyw powietrza, jego tez mozesz skrecic.. lub (jesli jest taka mozliwosc) odwrocic glowice zeby zniwelowac efekt "pralki", niech dmucha sobei np na tlo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pysie mają ok 3-5cm

jak są włączone obydwa filtry to prąd wody jest duży i zauważyłem że rybki strasznie muszą sie namachać płetwami żeby utrzymać się w miejscu

czy tak może być? bo przecież nie zredukuję przepływu wody w filtrze zew bo nie będzie dostatecznie filtrował



A w naturze to myślisz że nie musza się namachać :D

Jak sobie pomachaja to im sie nic nie stanie, przynajmniej nie bedą wygladały jak tuczniki.

A tak na poważnie to ihmo taka filtracja wcale nie jest zaduża, ba ja bym ją okreslił nawet jako minimalną na takie akwa z obsada pyszczaków.

Pamietaj że to co podaje producent to jest moc/przepływ znamionowy/teoretyczny. W praktyce po wypełnieniu wkładami bardzo spada a po nawet niewielkim zabrudzeniu jeszcze idzie w dół. Raz robiłem pomiary i tak Fluval 204 o nominalnym przepływie 680 l/h po wypełnieniu wkładami dawał już tylko 380 l/h

Wracając do tematu to raczej jest to twoje subiektywne wrażenie że prąd jest silny bo strumień z zewnetrznego dodatkowe rozproszony deszczownica to pikuś, jak już to wewnetrzny troche mieli ale tez musi aby ruszyc wode na całej długości akwa. Ja kiedyś w 200 l [100cm dł] miałem weipro o przepływie 1000 l/h i wtedy faktycznie musiałem odpowiednio skierować strumień wody bo piach podrywało z dna ale za to jak ładnie zasysał brudy. Dlatego bym absolutnie nie zmniejszał przepływu, ewentualnie w wewnetrznym pokombinował z kierunkiem strumienia wylotowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie musisz podłączać rurki do napowietrzania.Jeśli jest deszczownia, a dodatkowo dobrze ustawisz wylot filtra wew,tak jak już pisaliśmy,to to wystarczy do napowietrzania Twojego akwa :D


Tak jak sision napisał. Ale tą rurke do napowietrzania dobrze sobie schowaj bo sytuacjach kryzysowych napowietrzanie może być konieczne, np w przypadku problemów chorobowo/leczniczo/pierwotniakowych dodatkowe silne napowietrzanie może być konieczne w czasie lub po kuracji, oraz oczywiście w lato kiedy podczas upałów temperatura zacznie dobijać do 30 to wtedy tez sie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.