Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Podpinanie sprzętu pod "filtry" czyli listwy tzw. komputerowe nie ma najmniejszego sensu. Pisanie o skokach napięcia itd w prawidłowo wykonanej instalacji z właściwie dobranymi zabezpieczeniami nie ma właściwie sensu. Ale...


Misyo siedzę w tym od 20lat:)

Skoki napięcia i zmiany częstotliwości nie mają nic wspólnego z jakością wykonania instalacji w domu.

Wszystko zależne jest od sieci , od mocy transformatora , odległości od niego , stratach sieci.

Co ma zabezpieczenie prądowe , a takim są bezpieczniki , wyzwalacze elektromagnetyczne do napięcia?


Natomiast stosując listwę z zabezpieczeniem np. 4-5A zabezpieczasz samo akwarium i w razie awarii , nie wywali Ci bezpieczników w całym domu:)


Do tego zabezpieczenie przepięciowe.

Oczywiście można zabezpieczyć cały dom , ale jeśli nie mamy takiego głównego zabezpieczenia , to lepiej kupić listwę za dajmy na to 50pln , niż głowicę filtra za 200pln:)

Opublikowano

Nie no dla mnie ma zasadniczą różnicę jakośc instalacji,.,, Oczywiście to nie mój zawód i mówię to z praktyki DiY ale faktycznie nie jest to moje wykształcenie czy zawód.


Bo co z tego, że założe sobie bezpiecznik 16A typu B skoro na głównym będe mięć 10A lub jakieś przerobione bezpieczniki starego typu... to miałem na myśli mówiąc jakoś instalacji.


Chodzi mi o to, że nie ma potrzeby stosowania filtrów do grzałek, pompek i świetlówek. I z tym chyba się ze mną zgodzisz.


A czym się różni jedna listwa z 5A od 4 bezpieczników? A no tym, że jak wywali mi grzałka ten bezpiecznik to w moim przypadku pompa CO będzie chodzić na dal. Czyli ja zaproponowałem nie jedną listwę tylko rozdzielenie prądu na osobne bezpieczniki - proszę przeczytaj jeszcze raz i na pewną się ze mną zgodzisz.

Poza tym dodatkowo dochodzi możliwość sterowania tym wszystkim....

Opublikowano

Z tym co napisałeś powyżej się zgadzam:), nie zgadzam się tylko z tym co zacytowałem z Twojej wypowiedzi :D


Oczywiście mogą być przypadki niechlujnie wykonanej instalacji , ale to inna historia:)

Opublikowano

no ok to teraz załóżmy że chce zastosować opcję z bezpiecznikami i tu mam parę pytań:


czy jest możliwość późniejszej rozbudowy takiej instalacji?

co byłoby mi potrzebne do takiej instalacji?

jak to wszystko połączyć?

rozumiem że jeśli mam te bezpieczniki to koszt listwy mi odpada?

Cenowo chyba wyjdzie to podobnie bo 1 bezpiecznik 16A kosztuje w granicach 6zł.

Opublikowano

No to tak. Ja mam u siebie 4 bezpieczniki. Czyli kupiłem 3x16A i 1x25A (a właściwie to miałem akurat takie wolne w domu, możesz spokojnie na 10A to stawiać). Do tego obudowę taką z klapką na 4 bezpieczniki. koszt około 10pln ale nie pamiętam dokładnie. Podzieliłem to u siebie tak:

1 - Prawa strona akwarium (czyli filtr z prawej)

2 - Lewa strona akwarium (czyli filtr z lewej)

3 - Pompa CO - czyli filtracja narurowa

4 - Lampa HQi (i tutaj dałem największy bezpiecznik).


Podłączenie jest bardzo proste. Od góry masz zasilanie czyli przewód np 2x1,5mm. Zero podłączasz do wspólnego zacisku na przykład po lewej stronie a fazę po drugiej stronie. W obudowie są zaciski ale są różnego typu więc musisz zobaczyć co kupisz. Ale zasada pozostaje ta sama. Bierzesz sobie kawałek przewodu i robisz mostek między bezpiecznikiem a listwą z fazą czyli konkretnie 4 kawałki po kilka cm. Wkładasz bezpieczniki do obudowy, klikają mocnowania i to już masz zgłowy. Dalej tymi przygotowanymi drucikami (przewodami) podłączasz po kolei bezpieczniki do zacisku z fazą.


Od dołu wpuszczasz 4 przewody które idą do Twoich urządzeń. I kolejno niebieski przewód do wspólnego zacisku zera a brązowy przewód do bezpiecznika od dołu.


I cała filozofia. Jak będzisz mieć to w ręku to będzie oczywiste. A i proszę nie komentować sformuowań typu zero, bezpiecznik itd... to nie elektroda.pl więc można używac potocznie używanych sformuowań :P


Aha jak nie masz zera w gniazdku to możesz je sobie zrobić mostkując przewód neutralny z bolcem. Tak sie to robi :)


A co do rozbudowy to zaden problem kwestia tylko większej obudowy. Na przykład są fajne timery do takich skrzynek itd.. ale są drogie i nie wiem czy jest sens płacić kilkadziesiąt złotych...


I co ważne masz 4 linie.. więc mozesz na jednej z nich zamontować po prostu listwe od przedłużacza i podłączyć więcej urządzeń... (na przykład na jednym bezpiczeniku kilka grzałek itd)....

Opublikowano
No to tak. Ja mam u siebie 4 bezpieczniki. Czyli kupiłem 3x16A i 1x25A (a właściwie to miałem akurat takie wolne w domu, możesz spokojnie na 10A to stawiać). Do tego obudowę taką z klapką na 4 bezpieczniki. koszt około 10pln ale nie pamiętam dokładnie. bolcem.:)



Misyo , że tak z ciekawości zapytam:

Jakie urządzenia powiesiłeś na tych bezpiecznikach?

Spokojnie to może założyć bezpieczniki 2A :mrgreen:

Opublikowano

danielj: lampa by mi na 2A nie ustała.. Jasne ze mozna mniejsze. Tyle, że ja po prostu miałem takie które mi zostały po jednym lokalu gdzie wynosząc się zabrałem wszystko co zainwestowałem.. Jakieś zabezpieczenia typu trójfazowego 3x25A typu C i D itd.... Jeden mam nawet 32A. Oczywiście trójfazowy. Drogi skurczybyk był z tego co pamiętam. Najmniejsze miałem właśnie 16stki.. jak będe kiedyś potrzebowac to wezme te z akwarium a kupie mniejsze ;D


BTW mój laptop ma zasilacz 19.2V i 4.78A :lol: sie narobiło ;]

Opublikowano

BTW mój laptop ma zasilacz 19.2V i 4.78A :lol: sie narobiło ;]



Zgoda , że ma taki prąd , ale po stronie wtórnej ,nie pierwotnej.

A to różnica i to ogromna.

Pewnie masz zasilacz 90W , a to przy 220V nie jest już tyle :D

Opublikowano

dobra i tak mało z tego zrozumiałem może bym więcej zrozumiał jak bym to zobaczył na jakimś rysunku.


Aha czy takie bezpieczniki mogę podłączyć do gniazdka czy muszę to rozbebeszyć wszystko? Tzn.


ed3930edd0284abdm.jpg



Tak to ma wyglądać?

Z tego co zrozumiałem główne zasilanie idzie do bezpiecznika 1 a potem mostkami do następnych a z nich już do konkretnego urządzenia?


Sprzęt:

filtr 1 35W

filtr 2 15W

grzałka 150W

światło 2x30W (na jednej wtyczce)

Opublikowano

Tak to ma wyglądać :D

Tylko jak wcześniej pisałem , nie trzeba tak dużych bezpieczników jak dał Misyo.

Ja cały dom mam zabezpieczony wyzwalaczem 25A :mrgreen:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.