Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
to instalacja która juz pozostanie a docelowo chce tu 600l ale to za dopiero może rok-dwa...

A ja polecam zrobienie tego już na tym etapie! Kupowanie wiaderka w perspektywie roku, a nawet i dwóch uważam za niezbyt trafną inwestycje. :wink: Będziesz miał może trochę nadfiltracji, ale tego podobno nigdy nie za wiele. Zawsze możesz puścić pompę na pierwszym biegu :idea:

Odpowiem ci konkretnie, polecam pompę Grundfos UPS 25-60.

Tu mas jej charakterystykę: klik

Ma 6 m podnoszenia, czyli do twojej sytuacji uważam za idealne rozwiązanie. Ja sam taką kupiłem do akwa 840L.

Jeśli chodzi o filtry narurowe, to o ich połączeniu poczytaj trochę ten temat:

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?f=25&t=3898

może cię natchnie :wink:

Opublikowano

a ja się zastanawiam jak taka pompa (sugerowany grundfos 25-60) wygląda przy podnoszeniu na 4m :P

bo stawiam symboliczną złotówkę, że wyglądać będzie słabo (przepływ słabiutki mimo deklaracji producenta) :P

Opublikowano
bo stawiam symboliczną złotówkę, że wyglądać będzie słabo

a dlaczego tak szastasz pieniędzmi? dołożysz jeszcze drugą, którą w innym miejscu tak bezpodstawnie postawisz i już masz pewien złocisty płyn... :lol::wink:


A tak poważniej to zobacz sobie wykresy na karcie katalogowej do której link zamieściłem w poprzednim poście a zdołasz w porę wycofać złotówkę którą tak postawiłeś... :wink:

Opublikowano

powiem tak :twisted:

widziałem moją pompę g25-40 w układzie z moim sumpem tutaj i wydajność na 3 biegu oceniam na 25% niżej niż producent z analogicznej tabelki :P

potem tą samą pompę miałem tutaj i było godnie z tabelką... ale zobaczcie gdzie jest pompa...

a teraz na układzie z narurowymi (wątek Misyo) ledwie daje radę i o przepływie zgodnie z tabelką można zapomnieć - jest z tymi filtrami w/g mnie o ponad 50% gorzej niż z tabelki dla podanej wysokości tłoczenia


także mam trochę doświadczeń z takimi pompami - nie tylko teoria :wink:


a i sprostowanie dla pytającego - to jest pompa obiegowa - cyrkulacyjne są w zbiorniku :wink:

Opublikowano
nie tylko teoria :wink:

Makoku drogi, po "pierwsze primo" teoretykiem jestem tylko jeśli chodzi o akwarystykę ( jak na razie :wink: )


Po drugie primo napisz proszę jaki był układ urządzeń pracujących z pompą przed i po zmianie miejsca pracy pompy?


z moim sumpem tutaj i wydajność na 3 biegu oceniam na 25% niżej niż producent z analogicznej tabelki

Pompa jak słusznie zauważyłeś obiegowa, a nie cyrkulacyjna jest projektowana do pewnych celów i w określonych warunkach robione są jej charakterystyki. Jak dobrze wiesz, sump jest jednak sporym oporem dla pompy, nie występującym normalnie w domowych instalacjach wodnych.

teraz na układzie z narurowymi (wątek Misyo) ledwie daje radę

pisaliśmy i dyskutowaliśmy już o tych układach narurowych w tym wątku i tłumaczyliśmy sobie dlaczego. :wink: Także jeśli chodzi o adoptowanie czegoś do czego nie jest to pierwotnie przeznaczone (co nie znaczy, że się nie nadaje :!: ) powinniśmy to robić z głową i w oparciu o jakieś podstawy teoretyczne tematu :D Dla tego na przykład nie wszyscy jesteśmy projektantami, bo wbrew pozorom, ta praca wymaga wiedzy :wink:

Żeby nie być źle zrozumianym, nie uważam, że nie trzeba próbować :wink: Uważam że jak najbardziej trzeba i sądzę, że ludzie prowadzący dyskusję szczególnie w dziale technika to ludzie otwarci i ludzie myślący tokiem, który mi odpowiada :!: Chodzi tylko o to, że czasem można a nawet trzeba zweryfikować swój nawet bardzo zagruntowany pogląd na niektóre sprawy. Ludzie też bardzo długo uważali że ziemia była płaska i nawet dobrze im z tym było :lol:

Ja uważam, ze tylko krowa nie zmienia poglądów :!: :D

Opublikowano

ależ ja nie mówię żeby nie próbować... :wink:

tylko uważam, że ten projekt (filtracja narurowa 4m "pod ziemią") jest przerostem formy nad treścią...

i w najlepszym razie skończy się na wymianie wspomnianej pompy na mocniejszą :P


nie chcę się spierać - Hardtofind zbuduj potestuj - jak zadziała i się okażę że myliłem się to odszczeknę wszystko co powiedziałem...

narazie G.pająk uważasz, że podstawy teoretyczne są istotne i ok... jak wybierałem tamtą pompę swego czasu to też patrzyłem na te tabelki i nawet później poleciłem ją dobremu koledze (Misyo)... i co? okazało się że działa, ale nie tak jak sugeruje to "tabelka"

... wszystko zależy od całego układu


jestem ciekaw jak się temat zakończy :wink:

Opublikowano
w najlepszym razie skończy się na wymianie wspomnianej pompy na mocniejszą

ależ właśnie ja zaproponowałem mocniejszą pompę :!: Ty piszesz, ze stosowałeś 25-40 a ja od razu zaproponowałem 25-60:

polecam pompę Grundfos UPS 25-60


projekt (filtracja narurowa 4m "pod ziemią") jest przerostem formy nad treścią

tu akurat też bym szukał innej możliwości niż te 4m, zrobiłbym wszystko, żeby dać ją bliżej zbiornika :!: :D

No ale może kolega hardtofind ma naprawdę "hard to find" inne miejsce :wink:


... wszystko zależy od całego układu




...i coraz bardziej się schodzą nasze poglądy, niedługo będziemy mówić jednym głosem :lol::twisted:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sprzedam w bardzo dobrym stanie dwa filtry AQUAEL ULTRAMAX 1500 wraz z pudełkami i akcesoriami.  Cena za oba to 500 zł. Przesyłka w cenie. Oferta tylko tutaj i tylko dla osób z forum.   🍻  
    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.