Skocz do zawartości

[840 L] Filtr narurowy tylko jako mechanik


g.pajak

Rekomendowane odpowiedzi

Po 2 tygodniach sznurka w korpusie odwijałem do białości ale przy kubełku nie widać dużego efektu.
Makok pisał że efekt może być widoczny przy mocniejszych pompach


no właśnie chyba nie zgadza się to co napisał Makok: czy twoja słaba pompa (kubeł), czy moja mocna (grundfos 25-60) efekt jest chyba żaden :) Chyba że Makok próbował z gęściejszym wkładem, ja próbowałem z 50tką.


Może ktoś ma inne doświadczenia w tej materii niż ja i Karol :?: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, to sie podlaczam tu z pytaniami. zastrzegam ze ze spraw technicznych jestem noga-humanista;) wiec prosze sie nie smiac:


1.pompa pod mechanike na zewnatrz.

pajak dlaczego uzyles akurat grundfosa?

jak glosna jest 25-60? porownujac do kublow np. czy napowietrzacza (wiem ze nie masz).


czy sa pompy ktore sa bardziej ciche? czy sa takie ktora maja wieksza wydajnosc? w sensie stosunku poboru pradu do przeplywu itd. moga byc drozsze.


ja pompe bym mial 20 cm pod akwa zamontowana, akwa 75cm h 800l brutto no i zaciag wody blisko pompy, wyplyw 270 cm dalej. rurke do wyplywu musze puscic górą.



ale mechanike chce tez zrobic do akwa 300x80x80, prosze o sugestie jak tam rozwiazac kwestie wplywow i wyplywow. rurki moge puscic pod akwa tam jakby co. ale przy tym duzym to mi zalezy jeszcze bardziej zeby bylo ciszej.tutaj mam napowietrzacz najwiekszy sery i tetry i jak dla mnie sa glosne nieakceptowalnie a to jednoczesnie pokoj goscinny jest w ktorym czasem ktos spi.


2. to na czym wreszcie stanelo z wkladami? co mam wrzucic do pojemnikow i jakiej wielkosci pojemniki? do filtrowania wody wodociagowej do akwa mam takie pojemniki co maja ok.30cm h. czy takie tez zamontowac?bo sa tez dwa razy wieksze podobno........no i jak zamontowac. cos o tych szeregowych, podwojnych bylo. prosze mi wyjasnic :)


poprosze tez o linka do tego miejsca gdzie mozna kupic wklady/wate/sznurek czy co to ma wreszcie byc?


dziewczyna ma pochodzi z czeladzi ( ziomal pajaka:) )wiec jakby byl to zaklad tapicerski czy cos to moze byc cos z okolic tamtych a ja z wawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa pod mechanike na zewnatrz.

pajak dlaczego uzyles akurat grundfosa?

jak glosna jest 25-60? porownujac do kublow


Pompę wybrałem ze względu na stosunek pobieranej mocy do wydajności - innymi słowy pompy grundfosa są po prostu najoszczędniejsze i ich zakup najszybciej się zwraca w porównaniu do konkurencyjnych produktów.

Co do głośności to u mnie pracuje ona za drzwiczkami kuchennymi, tak jak i kubły i nie słyszę w zasadzie różnicy. Przy otwartych drzwiczkach jest już trochę głośniejsza od kubłów. Nie jest to jednak jakiś hałas który specjalnie przeszkadza. W ostateczności można spokojnie taką pompę wyciszyć owijając ją np. takimi tekturkami od jajek, lub np owijając wełną mineralna lub styropianem.


czy sa pompy ktore sa bardziej ciche? czy sa takie ktora maja wieksza wydajnosc? w sensie stosunku poboru pradu do przeplywu itd. moga byc drozsze.



W domu mam oprócz tej pompy jeszcze 3 inne tego typu: do solara, obiegowa od podłogówki, obiegowa od wody. Specjalnie się teraz przeszedłem po domu i powiem Ci, że wszystkie pracują porównywalnie cicho... no może pompa Wilo, pracująca jako obiegowa CO jest ciut głośniejsza. :)

Z tego co się orientuję to Grundfos, seria UPS jest jedną z najdroższych, ale najbardziej energooszczęna :idea:


ja pompe bym mial 20 cm pod akwa zamontowana, akwa 75cm h 800l brutto no i zaciag wody blisko pompy, wyplyw 270 cm dalej. rurke do wyplywu musze puscic górą.
Lokalizaja 20 cm pod akwa jest jak najbardziej słuszna, będziesz miał ok 1 m słupa wody oporu. Dla pompy np 25-60 maksymalna wysokość wynosi 6 m :!: TAkże nadmiar nominalnej mocy przełoży Ci się na przepływ, którego nigdy nie za dużo :!: :wink:

U mnie rura zasysająca ma ok 3 m a wylotowa ma 5 m. Nie widzę tu jakiegoś wielkiego spadku przepływu wynikającego z wartośći nominalnych podanych dla pompy. Musisz pamiętać, żeby orurowanie zrobić z rurek o jak największej średnicy. U mnie rury mają 1 cal. Chodzi o to, że czym grubsze rury tym mniejsze opory na przepływie a co za tym idzie strary mocy :!:


to na czym wreszcie stanelo z wkladami? co mam wrzucic do pojemnikow i jakiej wielkosci pojemniki? do filtrowania wody wodociagowej do akwa mam takie pojemniki co maja ok.30cm h. czy takie tez zamontowac?bo sa tez dwa razy wieksze podobno........no i jak zamontowac. cos o tych szeregowych, podwojnych bylo. prosze mi wyjasnic :)


Filtry narurowe, których w większości używamy to takie właśnie jak do wody do picia, wygląda to mniej więcej tak:

230905gsp2.jpg

takie właśnie powinieneś zamontować. Wkłady do tego to sobie już "wygooglaj" - szukaj wkłady sznurkowe 10 cali. :) Ja kupuję takie:

http://sandmax.pl/sklep/wklad-sznurkowy-mikronow-p-42.html

chyba najtańsze jakie znalazłem :mrgreen: - chyba makok mi źródło podpowiedział :wink:


Jeśli chodzi o połączenia szeregowe i równoległe to poczytaj dokładnie mój post, nie chce mi się znów tyle pisać :twisted:

Dla filtracji dla akwa 300 x 80 x 80 zrobiłbym najlepiej co najmniej 4 filtry w układzie równoległym. Ewentualnie układ 2 pompy po 2 filtry na każdą.


poprosze tez o linka do tego miejsca gdzie mozna kupic wklady/wate/sznurek czy co to ma wreszcie byc?


podałem link kilka linijek wyżej


dziewczyna ma pochodzi z czeladzi ( ziomal pajaka:)

pozdrowienia dla dziewczyny ziomalki :mrgreen: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Lokalizaja 20 cm pod akwa jest jak najbardziej słuszna, będziesz miał ok 1 m słupa wody oporu. Dla pompy np 25-60 maksymalna wysokość wynosi 6 m :!: TAkże nadmiar nominalnej mocy przełoży Ci się na przepływ, którego nigdy nie za dużo :!: :wink:



a wiesz ze gadalem z technikiem z wilo (konkurent grundfosa) bo mi gosc od mojej instalacji cow mowil zebym sprawdzil ta firme tez. i ten technik mowil, ze im nizej pompa (grawitacja?) tym wydajniej te pompy dzialaja.z drugiej storny to przeciez wydluzamy rury tez ktorymi woda oczyszczona wpada do akwa.....tak sie sklada ze to 300x80x80 mam na pietrze a pod nim garaz, wiec.......tylko czy to nie jest bzdura?bo tak mi sie zdaje


a co do wilo to gorzej to wypada od grundfosa rzeczywiscie.wiecej mocy pobieraja.......oczywiscie porownywalne modele.



oraz dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ten technik mowil, ze im nizej pompa (grawitacja?) tym wydajniej te pompy dzialaja

czyli wg Twojego technika ideałem by było, zeby ktoś kto mieszka na 10-tym piętrze w bloku, pompę zainstalował w piwnicy? :shock:

Hehehe, a może przy odpowiedniej wysokości pompa jeszcze będzie oddawać moc do sieci zamiast ją pobierać :lol::lol::lol:

Nie no, żartuje, ale nie mogłem sobie darować :wink:

to przeciez wydluzamy rury tez ktorymi woda oczyszczona wpada do akwa..... [...], wiec.......tylko czy to nie jest bzdura?bo tak mi sie zdaje


Znakomicie Ci się zdaje: albo gość palnął bzdurę totalną albo go opacznie zrozumiałeś :wink:

a co do wilo to gorzej to wypada od grundfosa rzeczywiscie.wiecej mocy pobieraja.......oczywiscie porownywalne modele

no na chwilę obecną Grundfos wypada najlepiej w klasie "energooszczędność"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie je kupowałeś w takiej cenie ?

oj, nie czytasz dokładnie, trzy posty wyżej jest ten link: :D

http://sandmax.pl/sklep/wklad-sznurkowy-mikronow-p-42.html


A swoja drogą czy 50 mikro nie jest za drobny ? Ja mam siatkowy wielokrotnego użytku 100 mikro i muszę go czyścic co tydzień .

I czy masz wodę kryształ przy tej setce? Ja powiem Ci że byłbym skłonny wypróbować nawet 20-tkę....

To że musisz czyścić tak często wynika z tego że twój ma wiele mniejszą powierzchnię filtracyjną, niż sznurkowe.

Ile masz ryb, jaki litrarz i jaka pompa pracuje z mechanikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoja drogą czy 50 mikro nie jest za drobny ? Ja mam siatkowy wielokrotnego użytku 100 mikro i muszę go czyścic co tydzień .

I czy masz wodę kryształ przy tej setce? Ja powiem Ci że byłbym skłonny wypróbować nawet 20-tkę....

To że musisz czyścić tak często wynika z tego że twój ma wiele mniejszą powierzchnię filtracyjną, niż sznurkowe.

Ile masz ryb, jaki litrarz i jaka pompa pracuje z mechanikami?


Mój na rurowy pracuje jako prefiltr przy biologu eheim 2224 a za mechanika robi unimax 250 wypełniony watoliną . Akwa 240 L , ryb jest 20 szt ale jeszcze małe . Osobiście uważam ze woda jest kryształ .

Niezaprzeczalną zaletą siatkowego jest mniejszy koszt eksploatacji , wydałem raz kilkadziesiąt zł ( przyznam że nie pamiętam ile) i koniec .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.