Skocz do zawartości

Kubeł i brak prądu


pastel

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie dotychczas nie było prądu jakieś 2h (zresztą z mojej winy) – z kubełkiem przez ten czas nic nie robiłem – po przerwie ruszył normalnie i skoków parametrów nie było.

Natomiast w BTN można wyczytać:

„Filtr który został odcięty od źródła zasilania na pewien czas (kilka godzin), np. z powodu awarii w sieci energetycznej, nie powinien być uruchamiany, zanim nie zostanie oczyszczony. Dotyczy to wszystkich filtrów biologicznych, które mają dużą pojemność. Niewyczyszczenie takiego filtra przed ponownym uruchomieniem może spowodować uwolnienie do wody wielu niebezpiecznych substancji, zabijając wszystkie ryby i rośliny.”

Co o tym sądzicie? Faktycznie może to być tak niebezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym jednak przeczyscił filtr bo tu tak naprawde nie chodzi o to co widzimy (czyli jakiś mechaniczny syf) ale o zwiazki których nie widać. Mi jeszcze ryby nie padły po takiej awari ale mam znajomego który niestety musiał wymienic polowe obsady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kiedyś opisywałem moje przygody, u mnie prądu nie było przez 7 dób (/p) ;) i filtr tylko 3 razy na dobę przepompowałem ręcznie. Potem odpaliłem, syf wyleciał, ale nic nie padło.

Ciekawi mnie co to za 'niebezpieczne związki' by mogły być, i czemu mają siać spustoszenie, jeśli w filtrze i w rurach sobie siedzą, woda przepływa stale, ma z nimi kontakt, i nic się nie dzieje. Dla mnie to dość nowa teoria, ale ciekaw jestem co by to mogło być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie na chemii ale wydaje mi się ze jesli woda nie przepływa tylko stoi w miejscu to jakies związki sie wytracaja więc wydaje mi sie ze to nie jest aż tak nowa teoria. a że tobie sie udało przez siedem dób i nic sie nie stało z rybami to masz czszescie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie co to za 'niebezpieczne związki' by mogły być, i czemu mają siać spustoszenie, jeśli w filtrze i w rurach sobie siedzą, woda przepływa stale, ma z nimi kontakt, i nic się nie dzieje.



Wydaje mi się, że chodzi o to co się dzieje z filtrem w wyniku przestoju – czyli np. obumarłe bakterie + niedotleniona woda + skumulowane związki azotowe + coś tam jeszcze – czyli jak pisał szulo „związki których nie widać”. Wylatującymi zanieczyszczeniami mechanicznymi bym się mniej przejmował – z tym że oczywiście im więcej zanieczyszczeń mechanicznych w kuble i im większy czas zastoju tym skutki takiego zastoju mogą być gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zgadzam się, że faktycznie obumierające bakterie mogą wytrącać jakieś związki szkodliwe dla ryb. Nie pomyślałem nad tym. Natomiast co do syfków mechanicznych, to popularne gluty chyba raczej z rur się urywają, niż z samego filtra. Przynajmniej tak mi się wydaje, że gdy odpalamy biologa na nowo, to następuje 'fala uderzeniowa' i odrywa gluciorki ;)


A z tym moim szczęściem, to wiedzieć na pewno nie będę, ale żeby przetrwać 7 dni bez prądu, to potrzebował bym go bardzo dużo by się udało. Dlatego wątpię w teorię o szczęściu i jestem sceptyczny, mimo wszystko, odnośnie informacji o szkodliwych związkach z filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem sytuację że w weekend gdy wyjechałem dzieciak wyłączył mi biologa aż na 3 dni, nie powiem co soię stało gdy wróciłem, ale to były nie tylko związki chemiczne których nie widać, ale czuc było jak ze starej obory.

krótkotrwałe przerwy nie spowodują tragedii, ale właśnie to co opisaliście że bakterie nitryfikacyjne ,które bez tlenu obumierają zastępują beztlenowce, czym dłuższy przestuj filtra tym reakcje te są pewniejsze, nie da się wyliczyć dokładnie czasu kiedy padnie filtr a kiedy jeszcze jest sprawny, więc ksiazki piszą że lepiej jest przepłukać taki filtr po każdym przestoju, gdy nie chodzi mi filtr dłużej niż 3 godzinki to zawsze wole go przepłukać, gdy jest strasznie gorąco to ręcznie przepuszczam wodę przez filtr przynajmniej co godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.