Skocz do zawartości

Technikalia do 1300 litrów


BlackAdder_Pl

Rekomendowane odpowiedzi

Część

Przede wszystkim dzięki za aktywność w temacie filtracji.

Aktualnie testuję swój pierwszy kaseciak w 120L i efekty mega - pompa  900l/h ,parametry w normie, woda prawie kryształ (skimmer jeszcze do poprawy), łatwa wymian gąbek, brak rurek, kubełka itd.

Jestem pewny, że w nowym zbiorniku postawię na kaseciaka.

 

I tutaj prośba o pomoc.

Zbiornik o wymiarach 280x70x70 - jest to dla mnie przesiadka z 400L przy 120 cm długości zbiornika także dużo rzeczy jest nowych dla tych gabarytów

1. Filtracja

Opcja 1 - Zrobić jeden większy centralny kaseciak na tylnej ścianie z dużą pompą (komora z pompą centralnie, a po 2 bokach komory na zasys i gąbki itd)

Opcja 2 - 2 osobne kaseciaki na mniejszych pompach zainstalowane na bocznych ściankach po obu stronach zbiornika

Jakie są wg was plusy i minusy tych 2 rozwiązań ?

 

2. Grzałki.

Pomieszczenie gdzie będzie zbiornik to podpiwniczenie - w zimie utrzymuje tam około 18-20 stopni - w lato bez ogrzewania jest tam 20-22 stopnie

Ile i jakie grzałki, by utrzymać odpowiednią temperaturę dla Malawi o takiej pojemności i by zona nie wyrzuciła z domu jak przyjdzie rachunek za prąd?

Czy możecie coś polecić ?

 

3. Napowietrzanie

Jakaś kurtyna czy falownik na taflę będzie lepszym pomysłem ?

Ruch tafli mógłbym w sumie wykonać wylotami z pompy ale tutaj też trzeba by wywołać ruch wody by oczyszczać dno i by syfki trafiały do filtra/filtrów

Zastanawiam się jak to rozwiązać.

 

Dzięki za pomoc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam, chciałeś mieć czarne tło, bez strukturalnego. Dwa czarne kaseciaki po bokach mogą nieatrakcyjnie wyglądać. Podobnie jeden na środku, bo chyba tak miałby być umiejscowiony, skoro piszesz o zasysach z dwóch stron. Nie wiemy też, z jakich stron akwarium będzie widoczne. Filtracja w module na tylnej szybie naprawdę byłaby fajnym rozwiązaniem, bo czarna "cegła" mimo wszystko będzie rzucać się w oczy. 

U siebie zastosowałem dwa wyloty z pompy, jeden rusza powierzchnią wody, drugi jest 10-15 cm nad dnem i wspomaga cyrkulację, jak na zdjęciu. Na razie obchodzę się bez falownika, no ale ryby jeszcze dość małe.

Swój kaseciak mam obudowany tłem Juwel Granite, uzupełnionym pianką PU i zaprawą, by nie wyglądał topornie. Mogę go wyjąć swobodnie razem z panelem tła na froncie. 

Grzałkę mam 300W na 420 l, ale nie wypowiem się, ile potrzeba do Twojego zbiornika, bo nie mam doświadczenia.

Powodzenia! 😉

20231205_190206.jpg

20231205_191541.jpg

20231205_191605.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 250 x 50 x 70  jeden kaseciak - nie powiem żeby jakoś mega filtrował, pewnie jest nieco za mały bo 2x/tydzień płukanie gąbki która jest konkretnie zawalona syfem. Przez pewien czas czyściłem co 2 dni, bo wtedy już jest zaklejona ale dużej różnicy w czystości wody  nie było.

Jeśli jeden większy to na drugim końcu daj cyrkulator żeby co jakiś czas "przedmuchać", szczególnie w skałach.

 

Grzałki koniecznie 2 po 300W i nie wiem czy obrobią - zobaczysz po kilku dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.