Skocz do zawartości

Lampa Razor, a Malawi


Ensa

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko, co napisano wyżej to święta prawda. W naszych zbiornikach swiecimy tak, żeby nam się podobało, jeden woli mroczne klimaty, ktoś inny mocne światło. Ryby bez problemu się adaptują. Jeżeli chcesz więcej informacji, dotyczących oświetlenia naturalnego dla danego gatunku, to polecam stronę 

https://malawi-guru.de/

Tam dla każdego gatunku znajdziesz informacje, na jakiej głębokości bytuje i jakiej barwy światło ma w naturalnym środowisku. Ale to raczej jako ciekawostka, nie wyobrażam sobie odwzorowania tego w wielogatunkowym akwarium. Chyba, że ułożymy obsadę dodatkowo pod kątem głębokości występowania w naturze. Przy okazji nie ma gwarancji, że światło dobrane pod tym kątem wydobędzie pełne piękno danego gatunku.

  • Lubię to 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś miałem oświetlenie bez regulacji dość mocne, to ryby były średnio zadowolone, waliło po oczach, piasek jasny. Odłączyłem połowę LEDow i miodzio. Później kupiłem sterownik i teraz światło rano powoli się rozjaśnia, a wieczorem przyciemnia. Obserwuję ryby. Ostatnio im trochę podkręciłem światło bo było ciut za ciemno. Wszyscy zadowoleni. A co do bocznego światła to moje ryby to lubią. Latem słońce jest zbyt wysoko i tylko końcówka zachodu słońca wpada na kwadrans do akwarium. Ale teraz jesienią i zimą mam od wschodu dużo słońca które wpada do akwarium. Ryby happy. Oczywiście jak im wyskoczę nagle przed szybą i krzyknę A kuku! to się wystraszą:) Ale też nie wszystkie bo ryby bacznie mnie obserwują. Pewnie co stado to inaczej, co akwarium to inaczej, każdy gatunek inaczej to odbiera. Ogólnie proponuję jakiekolwiek światło ale z regulacją. Można wtedy krok po kroku ustalić jakiś consensus z rybami. Krok po kroku itd itd :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pikczer napisał(a):

 Ogólnie proponuję jakiekolwiek światło ale z regulacją. Można wtedy krok po kroku ustalić jakiś consensus z rybami. Krok po kroku itd itd :)

Ta lampa ma regulację, od wschodu sama reguluje natężenie. Mam też (nie)stery jasny piasek, ale miałam zapasy piasku, którego jestem pewna i szkoda mi było nie wykorzystać. Masz rację że krok, po kroku, niestety wiem też, ze grzebanie przy świetle spowoduje prędzej, czy szybciej wysyp glonów. Dlatego staram się stopniowo zmieniać:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ensa napisał(a):

Masz rację że krok, po kroku, niestety wiem też, ze grzebanie przy świetle spowoduje prędzej, czy szybciej wysyp glonów. Dlatego staram się stopniowo zmieniać:-)

Na forum co do glonów są zdania podzielone, jedni ich nie chcą, drudzy chcą :)

Ja jestem #teamglony i nie wyobrażam sobie kamieni bez glonów, bo wiem że jak wyjeżdżam w delegację, to przez te 3-4 dni ryby mogą sobie coś poskubać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.