Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pomyślałem, że się podzielę przygodami z termometrami, temperaturą, chłodzeniem, grzaniem, które stosuję z krewetkariach, a że właśnie odpalam dwa "gruzowiska" 300L pod Malawi i 200L pod Tanganikę i tez to zastosuję - więc może się komuś przyda, za stosunkowo nie wielkie pieniądze.

Zaczęło się od tego, że mam małe baniaczki na 3 rodzaje krewet, gdzie każdy ma inne wymagania temperaturowe: 28-29, 24-25, 20-22...No i już sobie pewnie wyobrażacie w czym problem: 10 różnych termometrów analogowych w domu, ze 4 elektroniczne chinczyki i każdy z tych kilkunastu termometrów w jednym baniaku pokazywał inną temperaturą, na jednym mierzeniu temperatury jeden skrajny 20 stopni, kolejny skrajny 30 stopni, te 10 pomiędzy 21..22....28..29, a jeszcze dodajmy do tego, że przecież grzałki mają termostaty, więc kolejne kilka termometrów i wskazań nazwijmy to mniej lub bardziej "losowych" :P I jak to w termometrach analogowych i tanich elektronicznych chińczykach nie ma możliwości regulacji ustawień temperatury - czyli kalibracji.

Wersja najtańsza: 
150zl - kupujemy 1 termometr elektroniczny z 4 sondami wodoodpornymi  (to jest w zaadzie termostat, można podłaczyć wprost 1 urządzenie by się załączało od temperatury) - a i moze być tych czujników mniej, więcej, koszt to jakieś 10-20zl od dodatkowego: 
https://allegro.pl/oferta/sonoff-wifi-czujnik-temperatury-ds18b20-4x2mb-ebok-13215738101
Możemy sobie wszystkie 4 sond oddzielnie kalibrować i mamy stały podgląd przez WIFI 4 czujnikow: ja mam 3 w zbiornikach, piąta sonda mierzy temperature pomieszczenia. Kable do czujników temperatury mają 2 metry, mi wystarcza, ale można zamówić dłuższe:

image.jpeg.6dd5dea9396a0c98136755dad9756973.jpeg

 

Wersja droższa, ale już robimy kombajn do obsługi fishrooma :P Tak pi raz oko, na 2-3 akwaria z podstawową automatyką (czyli serwerek, listwa prądowa wifi, czujnik temp. co wyżej) to 300-400zl
- kupujemy tani mini komputerek typu malinka, nuc, ja kupilem terminal Della za mniej niż 100 zł
https://allegro.pl/oferta/terminal-dell-wyse-dx0d-g-t48e-1-4ghz-4gb-16gb-ssd-10507070677 
- listwy/gniazdka zasilającze WIFI - przykładowo 4 gniazdka/usb (np. grzałka, grzałka, chłodzenie, tlen) ok. 120zł
https://allegro.pl/oferta/gosund-inteligentna-listwa-zasilajaca-wifi-3x-usb-11390061122
- stawiamy na tym oprogamowanie Home Assistanta - nie trzeba być informatykiem, są tutoriale w necie - mniej skomplikowanie niż instalacja Windowsa
https://www.home-assistant.io/installation/ (w sieci są tutoriale step-by-step po polsku)
No i jak to mamy już postawione, czyli własny serwer z automatyką możemy dodawać tysiące różnych urządzeń i tworzyć zależności, automatykę - ja mam podłączone czujniki temperatur w zbiornikach i pokoju, oświetlenie zbiorników, grzałki, włączniki/wyłączniki filtrów, by przy ewentualnych pracach nie szukać wtyczek i nie odpinać ręcznie, wiatraczki na zbiornikach do chłodzenia, termostat na ogrzewanie pomieszczenia, lampy UV, napowietrzanie itp itd.
I tworzę zależności w stylu: 
- w zależności od temperatury w zbiorniku włącz grzałke (fakt, grzałka ma już niby swój termostat, ale bardziej wierze moim czujnikow i mam podwójne zabezpeiczenie w razie awarii grzałki, jak termostat się zepsuje, nie ugotuje obsady bo moja automatyka odłączy grzałkę od prądu wcześniej)
- w zależności od temperatury włącz chłodzenie (uruchom wiatraczki)
- napowietrzaj w określonej porze, kiedy nie denerwuje mnie pompka i bulgotanie (np. kiedy jestem w pracy)
I takich rzeczy możemy budować wiele, przykłady tego co teraz będe uruchamiał z tymi dwoma kilkuset litrowymi zbiornikami:
- czujniki zalania - gdzieś je umieszczę pod zbiornikami, koło kubłów/narurowcó - koszt takiego czujniczka od 50 do 80zl
- automatyczna dolewka - będę potrzebował elektroniczne czujniki poziomu wody/wilgotoności/zalania jak wyżej i elektryczne zawory do wody - koszt znów czujniki 50-80zł, elektrozawory trochę droższe coś koło 150 zł (ale i tak tańsze niż systemy ze sklepów akwarystycznych)
- automatyczna podmianka - to samo co wyżej, ale już tu trochę prac hydraulicznych bo muszę doprowadzić wode/odplyw, ale koszt też elektroniki to ze 200-300zl wszystko
- co jeszcze: tylko nas wyobraźnia ogranicza

U mnie to wygląda dziś tak - jak uruchomię gruzowiska i dołącze dodatkową automatykę dorzucę fotki:
image.thumb.jpeg.aae84a1d81e9e905c2c738d5065b0f3b.jpeg

 

 

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.