Skocz do zawartości

Start Akwarium - zamglone


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć,

 

w końcu udało się poskładać wszystko i uruchomić nowy/pierwszy zbiornik. 

Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle :).... Najpierw co w środku: 

Woda zalana około tydzień temu. 
Dzień Później odpaliłem SUMP-a i ruszyła filtracja, na razie bez startu cyklu biologicznego, przelew przez pudełko. W SUMP-ie, komora z gąbkami i wata. druga komora testowa z K1, 3 komora z ceramika i skala wulkaniczna. 4 komora to pompa.

Od samego początku zalania, woda mętna, założyłem że to normalne jak wielu z Was tutaj pisało. 

Odczekałem kilka dni ale niestety nic się nie zmieniło, cały czas mętna woda (oczywiście filtracja chodzi).

Z daleka nie wygląda źle (ostatnia fotka), ale z bliska jest tragedia. 

Zastanawiałem się czy to nie pierwotniaki, ale akwarium zalane stoi już tydzień i nic się nie zmienia. Przez ostatni tydzień ani razu nie wyklarowała mi się woda. 

 

Dziś chciałem zaczynać cykl azotanowy, bo przychodzi mi ostatni brakujący test na NO2 i teraz pytanie co polecacie, czy rzeczywiście startować z cyklem czy może podmiana wody, czy coś innego?

Zakupiłem jeszcze Wkład włóknina JBL Symec Micro 1,  czekam na dostawę. 

Z góry dzięki za jakaś radę.

Poniżej fotorelacja. 

 

image.thumb.png.2b13b7c725907a720575772f774d9967.png

 

image.png.d3d0a42a551e88cd9c3180475e6efed8.png

image.thumb.png.3f26c0e007374a75c66eb56bed3ea723.png

 

image.png.0a8a99daef4df59465fde4ed4f3801dc.png

Edytowane przez rolend
Opublikowano (edytowane)

Na moje oko to jednak niewystarczająco wypłukałeś piach. Ja kiedyś też miałem problem z piaskiem Kreisel i już nigdy bym go nie kupił. Skoro jeszcze nie wystartowałeś z cyklem to spuść całą wodę i napuść nową. Jeśli zmętnienie nie ustąpi to niestety czeka Cię płukanie piasku jeszcze raz:( Lepiej zrobić to teraz niż później żałować, że tego nie zrobiłeś, bo jak wejdą ryby i zaczną "ruszać" piaskiem to zmętnienie wróci.

Edit

Jeszcze coś mi przyszło do głowy. Jak przyjdzie wata Symec tp połóż warstwę na gąbkę w pierwszej komorze, a koszyk pompy owiń ściereczką z mikrofibry. Tylko będziesz musiał często czyścić ściereczkę bo bardzo szybko się zapycha. Mimo wszystko wymień najpierw całą wodę.

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 2
Opublikowano

Wszystko wyżej masz ładnie opisane. Rusz też ręką piasek i jeśli zauważalnie leci z niego dodatkowy "pył" no to masz bałagan... Kiedyś podobnie miałem. Nawet po pół roku jak ryby mocniej ruszyły piasek to leciał wyraźny pył. To absurd. I jak @Bartek_De napisał, zrób z tym teraz porządek. 

A jeśli po ruszeniu piasku ten pył jest mocny to bym go wywalił całkowicie. 

Poczytaj o piasku aragonitowym, taki 1mm może Ci się spodoba. 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Mały update.....

Wczoraj spuściłem cała wodę..... nie darowałbym sobie, jak bym znowu nalał i miałbym ten sam efekt, więc postanowiłem wybrać to co mogę z akwarium i wypłukać piasek jeszcze raz. Myślę że wybrałem jakieś 80% piachu. 

W piasku było sporo tego białego pyłu, mam wrażenie że nie pochodził on od Kreislera a od tego żwiru właśnie co kupiłem na allegro. Był zbyt biały wg. mnie jak na kraisler. 

Płukałem go długo, mimo że biały osad znikał już po pierwszych 2 minutach płukania. 

 

Zalałem woda, założyłem watę JBL-a na gąbkę i mikrofibrę na pompę. Chodzi od Wczoraj w tej konfiguracji. Spiętrzenie wody nie wzrosło jakoś mocno i utrzymuje się na tym samym poziomie od wczoraj zarówno w komorze przed JBL-em jak i w komorze pompy. 

Podsumowując, czy jest lepiej? Zdecydowanie, czy idealnie? Raczej nie.... Odnoszę wrażenie że ten biały żwir ciągle może coś oddawać do wody w znikomej ilości. 

Jak ruszam ręka w akwarium nie widać tego pyłu, czyli to nie raczej przez drobny strukturę piasku, wygląda na to jak by z tego piasku szedł jakiś barwnik. Jak go płukałem po wyciągnięciu z worka to leciało mleko bardzo długo. 

 

Dziś startuje cykl azotanowy, nie mogę już dłużej czekać bo mnie aż nosi jak widzę że wszystko stoi a rybek nie ma. 

Myślę że w przyszłości (kilkumiesięcznej), będę powoli usuwał te podłoże przy podmianach wody i zastępował je czymś inny, stopniowo krok po kroku. 

 

Z góry dzięki za pomoc, i jeśli macie jakieś obiekcje co do powyższego z góry dzięki za komentarz. 

Popołudniu robie testy i start na WA. Muszę tylko po WA jeszcze dziś pojechać. 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Super, że zdecydowałeś się na wypłukanie piasku👍 Wklej zdjęcie jak teraz to wygląda. Watę Symec możesz na stałe zostawić w pierwszej komorze, a mikrofibrę zdejmij jak woda się wyklaruje, to tylko doraźne rozwiązanie.

Opublikowano

@rolend  Wylot z  filtra msz skierowany pod kątem w piasek . Spróbuj ustawić go poziomo tak aby łamał lustro wody .  Być może to jest przyczyną? 

W dniu 4.04.2023 o 09:48, rolend napisał(a):

Zastanawiałem się czy to nie pierwotniaki,

Jeżeli to pierwotniaki to same znikną nawet bez Twojej ingerencji.

Opublikowano
22 minuty temu, Andrzej Głuszyca napisał(a):

Wylot z  filtra msz skierowany pod kątem w piasek . Spróbuj ustawić go poziomo tak aby łamał lustro wody .  Być może to jest przyczyną

Z tą plamą na powierzchni poradzi sobie pudełko przelewowe. Zauważ Andrzeju, że tu jest wlot tylko górą, jeśli tak zrobi to wszystko zostanie zepchane w przeciwległy bok akwarium i nigdy do wlotu nie trafi. Przy sumpach inaczej ustawia się cyrkulację, ponieważ nieczystości muszą zostać poderwane z dna i skierowane do góry w stronę grzebienia, jest to trudniejsze jak przy tradycyjnym wlocie blisko dna.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Ta plama na powierzchni to oświetlenie, sa tam jakieś drobinki powietrza jeszcze ale pudełko wciągnęło wszystko.

Co do nachylenia rury, wcześniej było pod katem prostym i ruszało powierzchnię, teraz zrobiłem pod katem 45% żeby przepływ ruszał wodę przy dnie również, ma to kierować zabrudzenia z dołu do góry do pudełka. 

To wszystko jeszcze będzie regulowane później. 

@Bartek_De, mam banalne pytanie mógłbyś podesłać zdjęcie zbiornika z przodu i z boku? Czy z boku zawsze woda będzie wyglądać na "zaniedbana", czy to jednak u mnie ciagle jest coś mocno nie tak?

Jako że nie miałem wcześniej takiego dużego zbiornika nie wiem czego się spodziewać a u mnie w mieście bieda z akwarystycznymi. 

Opublikowano
27 minut temu, Bartek_De napisał(a):

Przy sumpach inaczej ustawia się cyrkulację, ponieważ nieczystości muszą zostać poderwane z dna i skierowane do góry w stronę grzebienia, jest to trudniejsze jak przy tradycyjnym wlocie blisko dna.

Skoro tak to tylko cierpliwość zanim piasek 0.4 się wypłucze

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.