Skocz do zawartości

Alternatywa dla filtra wewnętrznego


Rekomendowane odpowiedzi

Po przeczytaniu tego wątku viewtopic.php?f=25&t=3005 wpadłem na pomysł zastąpienia głośnego i zajmującego miejsce filtra wew. na coś zewnętrznego ale pełniącego rolę typowego mechanika.

No i chciałbym to oprzeć na filtrach narurowych i pompie np. od CO ale niekoniecznie,

Konstrukcja jest prosta ale mam kilka pytań do doświadczonych klubowiczów.

- czy pompy od CO nie zawierają szkodliwego dla ryb mosiądzu?

- czy musi to być pompa grundfosa (cena) znalazłem coś takiego http://www.allegro.pl/item351125309_pom ... unki_.html

- czy wystarczy 1 filtr narurowy jako mechanik czy dać 2? i jakiego typu?

To tyle jeśli chodzi o ten typ filtra działający jako mechanik, bo czy tego typu konstrukcja uciągnęła by 300l akwa jako biolog?

EDIT: a może nie pompa c.o. a np. coś takiego http://www.allegro.pl/item355933289_new ... ka_pl.html pracującego poza akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak koszty eksploatacji są ważne.

Jaką pojemność mają te wkłady filtrów?

Kurcze tyle się mówi na forum o pojemności biologów a w tym wypadku nie wydaje mi się ona imponująca.

Ps. art o dni widziałem ale to chyba daleka przyszłość.

A to właśnie twoje awka mi pokazało ten sysytem filtracji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


- nie musi byc grundfosa ale wersja 25-40 ma najlepsza klase energooszczednosci + marka i renoma firmy daja gwarancje ze nic sie nie powinno stac, + to ze jest cicha jak zagna inna




W tym temacie to nie tylko grundfoss:)))

Masz jeszcze do wyboru np. Willo , oraz polskie , jedne z najlepszych na świecie pompy z Leszna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oprócz tego że jedne są bardziej energooszczędne inne mniej, to również ważna jest gwarancja.

I tu jestem zaskoczony pompami TURDUS - 4 lata gwarancji, gwarancja door to door, a na dodatek jak mi dzisiaj siadła podjechałem do Raciborza to w ramach reklamacji wymienili mi łożysko które powoli zaczęlo się rozwalać i pompa zaczęła głośno chodzić, w 15 minut, poza tym cena nie przekracza 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coraz bardziej zastanawiam sie nad zastosowaniem filtracji opartej na patencie Yaro i Smurv. Wychodzi na to ze jedna pompa od CO (pobor tylko 35W w przypadku Grundfosa) jest w stanie uciagnac 300l zarowno jako biolog i mechanik.

Do tego jest w miare cicha. No tak patrze na te zdjecia z projektu Smurv i az nie wierze ze da rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniewaz nie dawalo mi to spokoju i chcialem sam wiedziec, poszukalem i znalazlem


Panie i Panowie okalamalem was wszem i wobec przyznaje sie do winy


juz tlumacze

napisalem ze wklad sznurkowy posiada powierzchnie styku z woda 1000m2, i tu blad :) na nasz plus


czytajac strone ponizej :)

http://www.bluefilters.biz/filtry_tanio.php

znajdujac wymiary standardowego boiska

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Bo ... liczby.svg


wychodzi nam prosty rachynek


No to mnie uspokoiłeś ale teraz jeszcze jedna kwestia, co z mosiądzem z pompy C.O.?



71.5 * 106.5 = 7614.75 m2 przypominam ze mowa tutaj o jednym wkladzie a posiadamy dwa


co daje nam wynik 7L markowego wkladu

czekajcie czekajcie policzymy

TROPICAL PORO RING 1L S 12X12MM-WKŁAD CERAMIKA DO FILTRA 33,50 zł * 7 = 234,5 zł

kto wydal tyle na wklady do filtra :> ? [liczac ze chccieli bysmy odwzorowanie 2 wkladow jest to blisko 500 zloty za wklad do kubla :P

wklad sznurkowy mozna dostac juz za 3 zlote :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, właśnie zabieram się za montaż narurowców (po przeczytaniu chyba wszystkiego tutaj). Zbiornik ma 800l (170x84x66cm) i jest mocno przerybiony. Chcę zastosować cztery korpusy połączone równolegle (filtracja biologiczna jest na sumpie ze stałą podmianą wody). Układ taki: z akwarium spływ rurką 1 1/4", która rozgałęzia się na 4 odnogi 3/4", na nich korpusy, z których wyjścia schodzą się w 1" (taki przekrój ma pompa). Za tym pompa Grundfos 25/60 i w górę do akwarium (też 1"). Załączam rysunek, co i jak (może komuś się to przyda, bo ja takiego nigdzie nie widziałem). Poniżej wykaz elementów z cenami (też nie widziałem). Generalnie mam tylko jedno pytanie - czy ktoś z Was ma uwagi lub propozycje zmian/ulepszenia tego?


Materiały (855zł):

- 410zł - pompa 5000l/h http://www.allegro.pl/item864399074_pom ... bunki.html

- 120zł - 4x korpusy narurowe 3/4" http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=869587191

- 50zł - 2x Sitko http://www.morskie.com/aqua-medic-sitko ... p-152.html

- 105zł - 30x wkład sznurkowy 50 mikronów http://www.allegro.pl/item861990208_wkl ... ow_10.html

- 170zł - rurki, złączki, zaworki itd

post-7785-14695712374455_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od powyższego naszło mnie jeszcze na coś do drugiego zbiornika. Co sądzicie o wstawieniu narurowca wewnątrz akwarium z prostą głowicą (akurat mam Atmana 306 - 2000l)? Mamy wszystkie zalety narurowca - zero brudzenia w zbiorniku przy czyszczeniu (wyciągamy całość i wywalamy wkład), a brak zabawy z rurkami za zbiornikiem (w moim drugim z paletami nie mogę już puścić rur na zewnątrz, ale w środku mam gęsto i filtr bez problemu ukryję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki. Tak zrobię. Te gąbki mają naprawdę duże oczka, a jest ich razem ponad 18 litrów, więc trzeba czasu żeby się "zaszczepiły".
    • Bardzo ładny i klimatyczny zbiornik, gratulacje👍 Zmętnienie ustąpi gdy biologia zacznie w pełni funkcjonować, a na to potrzeba czasu. Ważne aby teraz nie kombinować nic z tymi gąbkami i nie grzebać w nich, one muszą nabrać  "szlamu". Dopiero wtedy ujrzysz efekt w postaci kryształowej wody.
    • Witam wszystkich klubowiczów i użytkowników. Przyszedł czas na oficjalne przywitanie i prezentację mojego skromnego wycinka Malawi. Ale zanim opis zbiornika, chciałbym wyrazić wielkie uznanie i podziękowanie za ogrom wiedzy, jaką można czerpać z zasobów forum klubowego. Bez cennych rad i wskazówek droga do realizacji wymarzonego celu byłaby zdecydowanie bardziej skomplikowana. A teraz do meritum: 1.     Zbiornik:  szkło 12 mm o wymiarach 200x50x60, posadowione na szafce o wysokości 40 cm, całość wraz z pokrywą aluminiową wykonane przez firmę Myciok. 2.     Oświetlenie: 2 świetlówki led, jedna white druga power glo, sterowane dwoma sterownikami sinkor led wifi control z funkcją świt/zmierzch. 3.     Filtracja: dwa moduły wykonane przez TerrArt, wypełnione kawałkami gąbki 10 ppi, napędzane dwoma pompami DCP3500. 4.     Wystrój: moduły filtracyjne przyklejone do tylnej szyby, piasek z marketu, skałki – część wykonanych przeze mnie, reszta to kupne firmy ATG. 5.    Obsada: Aulonocara baenschi Benga – 5 szt., Copadichromis Kadango red fin – 6 szt., Labidochromis caeruleus yellow – 5 szt., Placidochromis phenochilus Mdoka white lips – 6 szt., Protomelas taeniolatus Boadzulu red – 6 szt. Obsada, myślę, że docelowo trzeba będzie zmniejszyć ilość lub zrezygnuję z jednego gatunku. Akwarium zalane 02 lutego br., ryby wpuszczane partiami - 9 marca i 20 kwietnia. Parametry na chwilę obecną, NH4, NO2 i PO4 nie wykrywalne, NO3 – na poziomie 5 (wszystko mierzone testami kropelkowymi jbl). Jedyne co mnie niepokoi, to zmętnienie wody (patrząc z boku zbiornika). Pocieszam się, że to w sumie świeży zbiornik, ale zamówiłem testy na krzemiany, bo tu może być przyczyna (karmienie 2 razy dziennie nieduże porcje, podmiana 20% co tydzień przez filtr węglowy). Z akwarystycznym pozdrowieniem😊
    • @jaras dostałem kiedyś od @Mróza samca Livingstonii niespełna 15-to centymetrowego. U niego pływał sam wśród mbuny i u mnie również sam wśród non mbuny i był już pięknie wybarwiony. Z tego co kojarzę to Mrozu mówił, że u niego przy wielkości 10-12cm już było widać, że to samiec. Być może u Venustusa trwa to dłużej, ale jednak to bardzo podobne gatunki.  
    • Nie zamierzam kupić tych ryb w cenie 103zł szt☝️ za 97zł też nie kupię 😉 Myślałem bardziej o cenię - do 60zł szt.
    • Na moje oko. Numer 2 może być samcem. Nie zgodzę się z Bartkiem, że 11-12cm . Już wiadomo jaka będzie płeć, może w stadzie 10szt tak. Ale w tak małym - nie. Ja mam 9szt. 15-17cm i tak nie wiem do końca, które są jakiej płci 
    • Czasu na żywice włożenie niema ,twoje akwarium jest młode dopiero nie ma co pchać wszystkiego na raz . Test możesz kupić NO3 , NO2 ,PO4 na razie ci te starczą 
    • Kiedy według Ciebie jest czas na włożenie żywicy i Phosguard, jest jakiś określony czas, czy to zależy od poziomu azotanów? Do fosforanów też polecasz test Salifert czy tylko do NO3?
    • Kup z tej firmy sobie test Salifert. Woda zawsze po wpuszczeniu ryb musi się ustabilizować ,mogłeś etapami wpuszczać ryby po 10 sztuk co tydzień ,wtedy nie takich dużych wahań  w akwarium . Na razie na typ etapie nie jest potrzebne żywicę 
    • Dzień dobry wszystkim. Jestem niedoświadczonym, świeżym malawistom. Potrzebuję porady od specjalistów. Posiadam zbiornik 200x60x60. Zalany 24 marca, start na wodzie amoniakalnej. Filtracja narurowa, 3 wkłady mechaniczne, 4 biologiczne oraz 3 przeznaczone na Purolite A520D, oraz Phosguard. Podczas startu żywica oraz Phosguard nie były włożone do korpusów. Tydzień temu wpuściłem 30 młodych ryb, obsada będzie non mbuna. Obecnie woda jest lekko mleczna, PO4 - 0,35, NO3 - 6, PH - 8, NH3 - 0, NO2 - 0, testy Zoolek. Mam pytanie, czy mogę już włożyć żywicę i Phosguard, czy jeszcze się wstrzymać.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.