Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
26 minut temu, Pikczer napisał:

Na kratce mam ciężkie kamienie i dobrze się o nią "blokują". Wg mnie na pcv mogą łatwiej się przesunąć, teoretycznie:)

Z tego samego założenia wyszedłem 🙂 
Całe gruzowisko stoi stabilnie i spokojnie można układać kamienie warstwami 🙂

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Mały update w temacie ☺️ 

Wybrałem opcje mniej ryzykowna i zmieniłem PCV na szare.

IMG_20220804_111921.thumb.jpg.dda854532b858208237ec71684f1c260.jpg

Cały sprzęcik przygotowany czekał na zamontowanie. (Purigen oczywiście wleci do filtra po około miesiącu)

IMG_20220804_114437.thumb.jpg.58159ee10c2ae8671244542562ff8c5e.jpg

 

W czwartek udało się wszystko złożyć i zalać akwarium.

IMG_20220805_211500__01.thumb.jpg.e60865d71988fee3c6865e69ea95e29d.jpg

IMG_20220808_214413__01.thumb.jpg.2ebde32191c5a8e321d4574c74ed5375.jpg

Po zalaniu woda była trochę zamglona, coś musiało lekko pylić mimo że starałem się dobrze wypłukać. Podmieniłem około 40% wody drugiego dnia i tyle samo dnia czwartego, woda jest już przejrzysta. Teraz pozostaje czekać na pierwsze glony, i zakończenie cyklu azotowego :)

 

EDIT: miało być jeszcze pytanie na koniec posta. Kupiłem następujące karmy:

NatureFood Premium Cichlid Plant-S 

JBL NovoMalawi -Płatki 

Tropical Pro Defence size S

Czy taki zestaw wystarczy, czy jeszcze coś innego dokupić?

Edytowane przez enshu
Opublikowano
18 minut temu, enshu napisał:

Wybrałem opcje mniej ryzykowna i zmieniłem PCV na szare.

Dobra zmiana. Dobrze, że posłuchałeś rad.

Miałem ostatnio okazję porównać szare i żółte podłoże na szarym i czarnym spienionym PCV. Zamierzałem kupić szare PCV, ale przez pomyłkę kupiłem czarne (wykorzystałem je później jako tło). Dokupiłem potem szare.

Szare spienione PCV wypada zdecydowanie lepiej. U mnie jest szary żwir i po zabawie w pyszczaki, czyli rozgrzebaniu żwiru do PCV, niewielkie placki zacierają się kolorystycznie ze żwirem, a nie tworzą obrazu czarnych plam.

Szczegół, ale ważny.

  • Lubię to 2
Opublikowano
2 godziny temu, enshu napisał:

EDIT: miało być jeszcze pytanie na koniec posta. Kupiłem następujące karmy:

NatureFood Premium Cichlid Plant-S 

JBL NovoMalawi -Płatki 

Tropical Pro Defence size S

Czy taki zestaw wystarczy, czy jeszcze coś innego dokupić?

Warto dokupić też bez względu jaką masz obsadę pokarm D-Allio Plus - Tropical  i podawać raz w tygodniu.  Może być w postaci granulatu lub płatków. Posiada w sobie bardzo dużą zawartość czosnku co przy obżarciuchach  jakimi są pyszczaki jest bardzo wskazany.

  • Lubię to 2
Opublikowano
2 godziny temu, Andrzej Głuszyca napisał:

Warto dokupić też bez względu jaką masz obsadę pokarm D-Allio Plus - Tropical  i podawać raz w tygodniu.  Może być w postaci granulatu lub płatków. Posiada w sobie bardzo dużą zawartość czosnku co przy obżarciuchach  jakimi są pyszczaki jest bardzo wskazany.

Kolega @enshu napisał że zakupił pokarm Tropical Pro Defence. Pokarm zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę jelit więc myślę, że ten D-Allio Plus nie bedzie konieczny... 😉

  • Lubię to 1
Opublikowano
20 minut temu, Robson79 napisał:

Kolega @enshu napisał że zakupił pokarm Tropical Pro Defence. Pokarm zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę jelit więc myślę, że ten D-Allio Plus nie bedzie konieczny

Robert.. jednak Dalio ze swoją 30% zawartością czosnku ma niebagatelne znaczenie.  Mimo wszystko  warto go podawać nawet jak podaje się Tropical Pro Defence . Ta sam firma, ten sam producent z tym , że Dalio jest na rynku bardzo długo i się sprawdził. Pro Defence też jest chwalony. To , że producent w opisie napisał , że zawiera w swoim składzie probiotyk, który stabilizuje mikroflorę  to tak naprawdę jest  dla mnie bynajmniej enigmatyczne. Podobne opisy można znaleźć na wielu innych pokarmach.  Nie kwestionuję tego. Ale od lat stosujemy albo allium sativum ( wyciąg z czosnku) albo ząbki czosnku w akwrystyce . Uważam , że jednak warto raz w tygodniu podawać Dalio . Ja mam zmieszane w jednym pudełku kilka pokarmów i między innymi Dalio.  Urozmaicenie pokarmów nie zaszkodzi. 

  • Lubię to 4
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Cześć, dziś mijają równe 2 tygodnie od zalania zbiornika, więc wrzucę mały update ☺️ 

Dzięki za opinie dotyczące pokarmów, oczywiście dokupiłem opakowanie D-Allio i będę podawał na przemian z Pro-Defence 😉

W akwarium wygląda na to że wszystko zmierza w dobrym kierunku, glonik sobie rośnie, woda klarowna, parametry też wydają się ok.

Jak na razie dopatrzyłem się trzech różnych glonów, są to oczywiście okrzemki, jakiś glon zielony - narazie ciężko powiedzieć bo są to zielone plamki pomiędzy okrzemkami w małej ilości, oraz w kilku miejscach taka brązowa wata - chyba Rhizoclonium. 

IMG_20220817_112056.thumb.jpg.8f3bba18fa3559121cfdfe93100428c1.jpg

IMG_20220817_112125.thumb.jpg.0c5cd118952da4349baaebdc15bf8b2a.jpg

 

Parametry wody wyglądają tak:

NO3 = 1 mg/L

PO4 = 0 mg/L

K = < 3 mg/L

Ph = 7,8

Ca = 110 mg/L

Mg = 9 mg/L

KH = 11

GH = 17

NO2 = 0 mg/L

NH3 = 0 mg/L

 

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

Cześć, mam pytanie bo coś dziwnego się stało w akwarium, od wczoraj zaczęło się robić bardzo dużo mikro bąbelków jakiegoś gazu w całym słupie wody. Nie ma on nawet tendencji do unoszenia się ku powierzchni nawet jak wyłączę filtry na chwilę. Jest ich tak dużo że woda wygląda jakby było w niej pełno kurzu, co z bliska znacznie zmniejsza jej klarowność. 

Jedyną zmianą było to że wczoraj w południe otworzylem na chwilkę filtr żeby wrzucić torebkę purigenu, który wcześniej bardzo dobrze wypłukałem.

Tak z około 1,5 metra nie widać żadnej różnicy, ale z bliska nie wygląda to dobrze.

Może to być jakiś szkodliwy gaz powstający w filtrze, czy raczej panikuje i gdzieś powietrze jest zaciągane?

I czy taka ilość bąbelków "powietrza" w wodzie nie szkodzi rybom? Gdzieś kiedyś czytałem że takie bąbelki mogą drażnić skrzela.

Trochę mnie to martwi bo do tej pory było wszystko dobrze, jutro mają mi przyjechać ryby, a tu takie dziwne akcje 🙄

 

Edytowane przez enshu
Opublikowano

Pewnie zachwiałeś biologią i masz zakwit pierwotniaków.  Jak tam Twoje parametry wody?

 

Opublikowano
25 minut temu, yaro napisał:

Pewnie zachwiałeś biologią i masz zakwit pierwotniaków.  Jak tam Twoje parametry wody?

 

NO2 = 0 mg/L

NH3 = 0 mg/L

NO3 = 1 mg/L

PO4 = 0 mg/L

Pod tym względem jest tak samo jak tydzień temu, zrobione przed chwilą.

Z bliska wygląda to takIMG_20220823_132629.thumb.jpg.4d075769f50c238590caa21523d06bbc.jpg

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki za podpowiedź, ryb nie wiem dokładnie ile jest ale ok. 20 i mi się już wydawało, że za dużo, w sumie fajnie by było nie dokładać drugiego kubełka ale tyle się naczytałam, że stwierdziłam, że trzeba. Poprzestawiam wylot wody i falownik i zobaczę, woda nie jest zła - odchody tylko pojedyńcze większe gdzieś stoją natomiast na powierzchni jest jakby to nazwać biofilm ? ale delikatny dlatego wylot porusza taflą i falownik jest z drugiej strony aby był obieg wkoło ale zobaczę jak będzie jak poprzestawiam, natomiast nurtuje mnie zawartość kubełka, jeśli zostanę przy jednym czy zostawić tak jak jest oryginalnie czyli na dole kamyczki jbl micromec a reszta gąbki czy jednak coś zmienić a jeśli coś zmienić to bardzo proszę o łopatologiczne wskazówki co do którego kosza , będę wdzięczna bo im więcej czytam tym mniej wiem.
    • Zmiana koncepcji oświetlenie. Kupiłem dzisiaj też diody o temperaturze barwowej 8500k w ilości 24 szt.  Zamierzam je rozdzielić na 2 lampy, w każdej lampie będą 2 nitki po 6szt. Zobaczymy co z tego wyjdzie. We wtorek przyjadą diody, niezwłocznie biorę się za wymianę. O efekcie poinformuję w kolejnym wpisie. Jeżeli będę zadowolony z efektu, to chętnie zrobię tutorial, jak to podłączyć pod sterownik Romka. Już teraz mogę się podzielić informacją, że jest to dość proste do zbudowania, no może nie tak proste, jak moduły LED, ale i tak proste. Dla mnie też jest duży plus, że takie oświetlenie, dość mocno grzeję wodę. W chałupie trmp średnia 22.5, a w akwarium 24.5C .  Do budowy nie potrzeba, żadnych rezystorów, tylko drivery stałoprądowe . Po jednym na każdy kanał. No i oczywiście profil alu u mnie 160x300mm razy 2, bo 2 lampy.  
    • W pierwszej kolejności przełożyłbym falownik. Z tego co widzę jest teraz nad wlotem filtra skierowany wzdłuż tylnej ściany? Jeśli mnie oczy nie mylą. W takim ustawieniu tylko utrudnia zasysanie brudów. Ja bym do wstawił na lewą stronę i skierował w stronę filtra. Wg mnie słusznym ustawieniem byłoby skierowanie wylotu filtra tak aby woda odbijała się mniej więcej w połowie przedniej szyby. Tak odbita woda skierowałaby się w stronę lewego tylnego narożnika a tam dostałaby "kopa" od falownika który dopchałby ją do wlotu filtra. Na zdjęciach nie widać żeby obsada była jakaś liczna. Jeśli faktycznie tak jest to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować drugi kubeł... Woda na zdjęciach też wygląda ładnie. Co dokładnie Ci w niej przeszkadza? Chodzi o wodę czy o odchody gdzieś na dnie?  Jeśli chodzi o media filtracyjne to ja stałem się jednak sceptykiem jeśli chodzi o ceramikę. Stawiam na gąbki i kształtki K1. 
    • To niebieskie oświetlenie jest tylko na środku jako wieczorne. Kupiłem moduły 6500k + do tego jeszcze 8500k. Zobaczymy co z tego będzie 
    • Jeśli już masz niebieskie podświetlenie, to dałbym wszystkie 6500K.
    • To może w takim razie spróbuję dać po 2 kabały na jedną lampę jeden kanał 6 diod 6.5 a drugi 9tyś k. Niebieski mam już realizowany na modułach LED 24v jako oświetlenie wieczorne tylko na środku. Niestety ale z power ledami jest ten problem, że bez zmiany napięcia każdy kanał musi mieć tą samą ilość diod. U mnie to jest po 6szt przy napięciu 24v i do tego pod każdy kanał driver 
    • W swoim akwarium miałem diody 6500k. Takie diody dają światło neutralne, najbardziej zbliżone do naturalnego. W takim świetle kolorystyka ryb też jest naturalna. Dla podkręcenia koloru niebieskiego i żółtego, pomarańczowego, czerwonego dodałem niebieskie i czerwone diody. Było ich mniej niż białych i miały tylko delikatnie podkreślić kolorystykę ryb nie zmieniając jej. Wiem, że funkcjonuje trend montowania zimnych diod powyżej 6500k, ale jak dla mnie kolorystyka ryb wygląda nienaturalnie, chociaż ryby niebieskie przy takim świetle wyglądają na pewno atrakcyjnie. Żółte i pomarańczowe czy czerwone niestety już nie. Polecam Ci te diody 6500K. Do tego dodaj te czerwone i niebieskie i powinieneś być zadowolony.
    • Cześć Jaras 👋 Nie wiem czy moja opinia będzie Ci przydatna ale właśnie robiłem u siebie dwie belki. Jak wiesz zdecydowałem się jednak na moduły LED. W każdym razie na jednej mam 9000K a na drugiej 6500K. Te 6500K są w mojej opinii dosyć żółte mimo wszystko w porównaniu do 9000K.
    • Cześć. Mam w swoim baniaku 230x70x65h 2 belki DIY po 30cm na power LED -  W każdej z belce siedzą 6x dioda power LED 3w 12000k oraz 6x dioda power LED 3w WFS. Pod to wszystko jest podpięty sterownik leddimerpro od Romka. Ostatnio zauważyłem, że diody 12k są już mocno wysłużone, na każdej z soczewek na środku jest czarna plama. Mam to tak ustawione, że diody zimne na 75% a WFS na 25 % Światło WFS w ogóle mi się nie podoba - jest żółte. Zastanawiam się nad zmianą wszystkich diod na temp. 6500k Co o tym sądzicie? Czy ktoś z Was ma może belkę na power LED opartych właśnie na diodach 6.5k? Co prawda nowe diody już zamówiłem, ale mam jeszcze okazję coś zmienić. Będę wdzięczny za podpowiedzi 
    • Dzięki za odpowiedź, akwarium nie jest świeże ma już ok. 5 lat a chodziło mi o to, że woda nie kryształ czyli tak jak piszesz nie jakaś super, ale jest ok. Tylko ryby urosły, przybyło ich bo się rozmnożyły i myślę, żeby coś poprawić. Dokupię  pewnie ten drugi filtr. Wnioskuję, że jak będą dwa filtry to wyloty ustawić nad zasysami? Ja mam teraz jeden filtr - zasys w prawym dolnym rogu, wylot w lewym górnym rogu ale z przodu - skierowany wzdłuż przedniej szyby a na tylną skierowany jest falownik i pracuje bez przerw. Wklejam zdjęcia, ale nie widać dokładnie bo odbija się światło od okna.  A i jeszcze jedno pytanie o media filtracyjne - do tej pory w kubełku mam to co było oryginalnie czyli na spodzie jakieś kamyczki a reszta gąbki, im więcej czytam tym mniej wiem czy coś w nim zmienić , różne teorie o przewadze ceramiki lub jej braku, czy coś wyjąć czy dołożyć? Gdy dołożę drugi kubełek to dać oryginalny czy pozmieniać i na co?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.