Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dalszy ciąg przygotowań do biotopu Malawi ;)

Na dnie akwarium (ze spienionym PCV) ułożyłem kamienie Grey Mountain.

Czy takie ułożenie kamieni pod pyszczaki soulosi będzie okej? 
Dzisiaj dojdzie jeszcze piasek, ale na ten moment mi się podoba ;)

107EBFDA-618B-447A-BF44-5E29D60A39FB.jpeg

Opublikowano (edytowane)

Kapitalne kamienie. Co do ułożenia nie jest źle, ale trochę lepiej wg mnie się da.  Twoje kamienie maja ogromny potencjał. Widzę kilka sporych brył. Wg mnie ułożyłeś je trochę  zbyt ciasno i zbyt płasko. A może masz jeszcze trochę, to śmiało dołóż. Na zdjęciu wygląda, że przestrzenie między kamieniami nie są zbyt duże. Saulisi to nie Maingano, które uwielbiają wciskać się w wąskie szczeliny. Co nie znaczy, że nie lubią, zwłaszcza samice, pochować się w zacisznych, osłoniętych miejscach. Ale zauważyłem, że najchętniej wybierają dość przestronne  groty. Kiedyś miałem upakowane podobnie jak u Ciebie i spory problem z agresją wśród samic. Odkąd ułożyłem nieco luźniej i z większych brył, samice zdecydowanie mniej zaciekle się atakują. Za to samcom trzeba dać parę dużych płaskich kamieni osłoniętych po bokach i otwartych z góry. Uwielbiają takie na swoje terytoria, grot unikają. To moje obserwacje. Inny koledzy mogli mieć inaczej. 

IMG_20230202_174518.thumb.jpg.41637803815dfbb7cdf883d006f92f61.jpg

Tu taka.ulubiona grota moich żółtych ślicznotek. Jak widzisz wpadł z wizytą spory Nimbochromis, zza pleców wygląda maingano, a miejsca jeszcze sporo😁

Edit 

@Robson79był szybszy, ale wnioski mamy podobne😁

Edytowane przez pulpet
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Dzięki za wszystkie uwagi!

Poprawilem trochę ułożenie, „zrobiłem” 2 groty i mimo, że zdjęcia tego nie oddają to myślę, ze powinno być okej ;)

Teraz biorę się za płukanie piasku, i może uda mi się dzisiaj napełnić akwarium wodą.

1ED5EA99-F506-4544-BC66-60383225DCF7.jpeg

C62C3B2C-251D-411B-9D84-93C0B3D6328E.jpeg

6F48D87C-0254-44C5-8799-07B7C9D9CC7E.jpeg

Edytowane przez pietrex
  • Lubię to 2
Opublikowano

Lepiej. Popatrzysz, poobserwujesz, zawsze możesz coś zmienić. Zalewają baniaka, startuj biologię i dużo.przykemnoscinz prowadzenia zbiornika. Powodzenia👍

Opublikowano

Trochę lepiej choć mógłbyś pójść wyżej z tymi skałkami. Jeśli chodzi o piasek to nie dawaj zbyt grubej warstwy. Jak ryby zaczną kopać to będziesz miał kopce przy przedniej szybie co nie wygląda zbyt ciekawie... Pozatym wrazie potrzeby lepiej dosypać piasku niż wybierać nadmiar.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Dla saulosi myślę, że będzie naprawdę dobrze. Może ten kamień na górze po samej prawej daj pionowo zamiast poziomo. Powinno to zaburzyć efekt równego gruzowiska.

Opublikowano (edytowane)

W piątek wpuściłem wodę do akwarium przez ustrojstwo, które zamontowałem dzięki instrukcjom z forum.

Mam jednak do Was jeszcze parę pytań ;)

- Filtr chodzi na full, jednak wydaje mi się, że woda nie jest do końca klarowna. Czy gdzieś popełniłem jakiś błąd czy się czepiam?

- Na piasku da się zauważyć małe kawałki ze skałek (kamieni). Czy powinienem dokupić cyrkulator, czy takich „cięższych” fragmentów filtr nie zbiera?

- po wpuszczeniu wody dodałem bakterii Seachem Stability. Czy przez te najbliższe trzy tygodnie mam coś jeszcze robić poza testami wody za jakiś czas?

Mam nadzieję, że jeszcze Was nie zamęczylem ale po ostatnim nie udanym starcie wolę wszystko dokładnie dopytać, żeby ustrzec się chociaż części błędów.

 

261057FE-5D4D-4F73-83FE-76085883559F.jpeg

Edytowane przez pietrex
Opublikowano (edytowane)
6 godzin temu, pietrex napisał(a):

Filtr chodzi na full, jednak wydaje mi się, że woda nie jest do końca klarowna. Czy gdzieś popełniłem jakiś błąd czy się czepiam?

Żadnego błędu nie popełniłeś. Takie zmętnienie jest normalne na początku. Daj czas zbiornikowi.  Z biegiem czasu to zniknie.

6 godzin temu, pietrex napisał(a):

Czy powinienem dokupić cyrkulator, czy takich „cięższych” fragmentów filtr nie zbiera?

Tego filtr nie ruszy.  Ściągniesz najwyżej wężem podczas podmianek.

6 godzin temu, pietrex napisał(a):

Czy przez te najbliższe trzy tygodnie mam coś jeszcze robić poza testami wody za jakiś czas?

Nic. Tylko testy. Obserwuj i planuj obsadę.

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.