Skocz do zawartości

Przejscie z ogolnego na Malawi... pare pytan/watpliwosci


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Na poczatek, to wilkie HOWK!, bo to moj pierwszy post... :D


Zgodnie z tematem, jestem w trakcie przerabiania baniaka ogolnego na Malawi (bedzie to calkowity restart)

Sprzet:

- Akwa 120x40x50

- Pokrywa Aquael z dwoma sloneczkami

- Filtr zewnetrzny Aquael Unimax 250 Plus

- Filtr Wewnetrzny Aquael Unifilter 1000 UV

- 2 x grzalka Aquael AQn 300 W

- Napowietrzacz Aquael APR 200


Jesli chodzi o wystroj/wnatrze baniaka, to tlo (w trakcie produkcji): pleksa + czarny silikon + cienkie warstwy ciemnego bazaltu + grubsze lupki bazaltu jako dekoracja w piachu, piach budowlany polecany tu przez wszystkich z Castoramy (pod wszystkim płyta cienkiego styropianu).


Powiedzcie, czy czeos brakuje, czy cos trzeba wymienic? I najwazniejsze jakie swiatlo zastosowac i czy pod miach poza styropianem cos jeszcze pasuje dac?

Opublikowano

w zasadzie wygląda dobrz, choc trochę zastanawia mnie po co ci dwie grzałki 300W w tak małym akwarium? Ja bym dał jedna 200W max, żeby nie zagotowac ryb w razie awarii termostatu.


Osobiście nie jestem fanem bazaltu jako wystruj w akwariach malawi, bo ma ostre krawędzie, a te ryby sie często ganiaja/ tłuką. Moze to powodowac niepotrzebne obrazenia/zadramania u ryb. No ale wystruj to kwestia gustu, a o nim sie nie dyskutuje (no może czasem :D ).

Jesli chodzi o światło, to pyszczaki nie wymagaja żadnego specjalnego. Jedyny wymóg to by nie było go zbyt wiele, bo to ryby płochliwe. Oczywiście każdy tutaj ma swoja teorię na temat tego jakie świetlówki lepiej uwydatniaja kolory ryb :)


W aranżacji akwarium przedewszystkim fajnie by było jak bys wrócil uwage na naturalne ułozenie kamieni. To też oczywiście sprawa gustu, ale ja osobiście jestem purysta w tej dziedzinie, i uważam nienaturalne budowle, piramidki i inne sztuczne groty ustawione jak domek z kart za odrażające :D


Powodzenia w przejściu na jasna stronę mocy :)


Kot.

Opublikowano

Może kolega ma podobny problem do mojego (byłego problemu) podczas zmiany z 200 na 450L miałem grzałkę 250W,a termometrem była małą stacja pogody tzn. wrzuciłem 1 czujnik do akwarium (miałem tak kilka lat.. ale temperatura zaczęła mi spadać i podkręciłem grzałkę trochę podniosła się ale 21C a grzałka na maxa I tu zrobiłem błąd kupiłem 2 grzałkę 250W wsadziłem i podkręciłem na maxa temperatura 26C niby ok. ale prąd leciiii i podczas małych prac w akwarium wyjąłem czujnik… zrobiłem co miałem zrobić i wsadzając czujnik tak z ciekawości spojrzałem na temp 12 C !!! a w domu zawsze 22 (piec tak ustawiony) wsadziłem zwykły termometr i było 35C! a ja myślałem ze ryby tak ssie zachowują bo im zimno. Trwało to około miesiąca. Swoim błędem proponuje czasem sprawdzić termometr bo działo się to stopniowo. A grzałki grzały…Teraz jedna daje… Tak trochę nie na temat ale może to pomóc..

Opublikowano

Dwie grzalki o takiej mocy to poprostu zakup zoltodzioba :(

Tak powiedzial Pan ze sklepu, tak klient uwierzyl... tzn dwie ogolnie gdyby ktoras padla, mam w baniaku paletki i tak jakos ze starchu i wogole ;), ale fakt, ze moc z deka przesadzona... ale dziala juz kupe czasu w ten sposob - dlatego tez nie zmienialem.


starykot - tez jestem przeciwnikiem czegos co sztuczne, ale to przyszlo z czasem, bo chwilowo w baniaku mam tlo bodajze z zywicy z Wromaku... ale tak jak mowie - paczatki sa trudne :P


A jesli chodzi o ten piach... dawac cos pod niego, czy bezposrednio na styropian?


I, ze tak spytam: moge tu juz zapytac o obsade, czy trzeba zakladac nowy watek, albo dopisac sie do jakiegos? Pytam, zeby mnie ktos ze snajperki nie ustrzelil.

Pozdrawiam

Opublikowano

oj sys ty zawsze taki zasadniczy. No ale dla porządku lepiej w dziale obsada. Wracając do piasku, to wystarczy na ten styropian. Swoją droga to zatanów sie czy ie dać styropianu tylko pod kamienie. Pyszczaki kopia, i badą ci go odsłaniać. Proponuje ułożyć kamienie na podłoże w sposób jaki chcesz je mieć w akwarium. Potem wyciąć sobie kawałki styropianu mniej więcej odpowiadające kształtowi podstaw kamieni (lub podstaw aranzacji kamiennych. Później włóż styropian do akwarium, ułóż na nim kamienie, a resztę dna zasyp piaskiem. Kamienie powinny leżeć na styropianie, a nie na piasku, żeby podkopujące pyski nie zwaliły ich sobie na głowę.


kot.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A jak sie ma 650 l/h na akwa 240l z pyszczakami? pytam, bo moj Unimax 250 Plus wiecej nie wyrobi, a czytam tu i tam o 1000l/h + i jakos tak popadam w depresje... Warto inwestowac w nowy filtr, czy zostawic ten co jest? Oczywiscie mam jeszcze Unifilter 1000 UV ktory robi 1000l/h, ale to nie to samo...

Opublikowano

W depresję nie popadaj, tylko kupuj filtr z przepływem pod 1500l/h. To takie optimum na 240l. A poniżej 1000l to już w ogóle klapa, zdecydowanie za słaby.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.