Skocz do zawartości

Witam wszystkich.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zarejestrowałem się na forum chwilę temu. Piszę dopiero teraz bo wcześniej zrobiłem źle wszystko co mogłem zrobić źle przy starcie nowego akwarium. W tej chwili jestem bogatszy o wiedzę pozyskana na forum i moje akwarium wydaję się być ok. Baniak to 180l panoramiczne 100/40/50. Filtr Aquael UV 1000l/h , wiem,wiem w planach jest już kubeł. Podłoże to około 4/5 cm białego piasku, trzy gatunki kamienia jakieś zielone głazy, kamienna kora drzewa oraz wapień filipiński. Tło naklejane na szybę, wiem że w żaden sposób nie pasuje jednak musiałem liczyć się ze zdaniem wszystkie mieszkańców domu, głównie żona takie chciała. Oświetlenie jedna świetlówka oryginalna z osłony. Obsada to kilka Red Red, kilka Fire Fish, około 20 Yellow i trzy glonojady. Łącznie 33 sztuki. Pozdrawiam wszystkich i liczę na konstruktywną krytykę i dobre rady.

IMG_20220203_173418.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Co do wystroju, to nie mogę tu snuć konstruktywnej krytyki bo to kwestia gustu, jedynie mogę dać dobrą radę żeby pójść w jeden rodzaj kamieni, najlepiej tych z lewej strony 😉 Kamieni nie układaj bezpośrednio na piasku, ryby mogą to podkopać i piramida może się posypać co może być tragiczne w skutkach dla szkła.

Ja lubię piach różnej gradacji, ale to też kwestia gustu.

To że masz w planach zakup kubła to na plus, bo z jednym wewnętrznym będzie słabo, żeby nie powiedzieć źle.

Teraz nadchodzi ta "konstruktywna krytyka" o którą prosiłeś 😜

Fire Fishe to duże ryby które będą miały po prostu za ciasno. Podobna sytuacja z red redami. Zbiornik tej wielkości niestety nie nada się na trzymanie docelowej obsady trójgatunkowej, nie przyjmie również 33 dorosłych ryb które będą żyły we względnym komforcie. Nie da rady zapewnić w nim strefy z Afryki i Ameryki Łacińskiej, mowa tu o zbrojnikach,  które wymagają z goła innych parametrów wody niż malawijskie pielęgnice. Oczywiście to odporne ryby i często się je widzi w takich konfiguracjach, ale chyba można im tego oszczędzić i wybrać jeden biotop. 

Oczywiście dobrze że jesteś z nami, na ten moment akwarium będzie funkcjonowało bo ryby malutkie, ale na przyszłość pomyśl o zmianach 👍

 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Bardzo dobrze, że trafiłeś na nasze forum 👍

Po pierwsze wymienił bym skały na większe bryły z myślą o dorosłych rybach aby mogły się schować. Te kryjówki, które stworzyłeś za chwilę będą za małe nawet dla tego narybku... Oczywiście pomyśl o jakimś podkładzie pod kamienie, ponieważ gdy ryby zaczną kopać dołki to o tragedię nie trudno. Wydaje mi się, że masz kamienie położone na piasku więc pomyśl o tym...

Po drugie gatunki, które wpuściłeś do akwarium nie nadają się do tego litrażu. Raz że rosną dość duże a dwa są dość agresywne i gdy zaczną dorastać możesz mieć niezły bałagan w akwarium...

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod piaskiem mam trzy kratki malarskie zapomniałem dodać, w związku z tym że narybek jest bardzo młody i mały kryjówki są adekwatne do rozmiarów. Wystrój mi też się nie podoba bo nijak to nie przypomina Waszych pięknych Malawi jednak warunek że akwarium wogole stanie w naszym domu był taki że i żona i dzieci będą urządzać ,wyszło jak wyszło, gra się tak jak przeciwnik pozwala 😄. Co do obsady to kupowałem z dwóch źródeł i te gatunki były tam razem w zbiornikach 200 i 240 l myślałem że skoro ktoś tak ma u mnie też będzie dobrze. Brałem więcej rybek niż docelowo chcę mieć z tego powodu że nie wiem czy wszystkie dorosną i przeżyją. Jak będą większe na pewno zredukuje obsadę i koniecznie muszę wymienić filtr w najbliższych miesiącach. W obecnym biologia działa na chwilę obecną ale mechanika leży, odchodów nie zbiera praktycznie wcale.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.