Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Tak się prezentuje mój mały wycinek Malawi. Baniak w trakcie dojrzewania z maluchami. 

Akwarium zalane 29 grudnia, piasek, kamienie, filtr nowe. Dodałem dwa razy wodę z podmiany z roślinniaka w której wypłukałem gąbki z działającego tam filtra i bakterie z pożywką Tropicala.

3 stycznia wpuściłem pierwszą partię małych Saulosi ok 2 cm. Baniak dojrzewa z nimi plus codziennie miarka bakterii Seachema. Temperatura 27 stopni.

Testów nie mam zamiaru robić, oprę się na obserwacji ryb. O tyle dobrze że mam dobrą wodę w kranie.

716591706_Screenshot_20220106-003410_SamsungInternet.thumb.jpg.bc20d06ef9d32fd0e19eeab2aca587b6.jpg

Filtr aquaela ultramax 2000, mechanik AT2000, oświetlenie belka leddy slim marine.

Spójrzcie na tego bandziora 2,5 cm, już są pierwsze pokazówki siły. Normalnie jest żółty z czarnym obrzeżem płetwy grzbietowej ale w momencie robienia zdjęcia był po emocjonującym pojedynku na prężenie się z drugim prawdopodobnie samczykiem i nabrał barw :D

Screenshot_20220105-140103_Gallery.thumb.jpg.d7e6124b6edc98396099000d656f35a4.jpg

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 5
Opublikowano (edytowane)

Miało być saulosarium...

Miałem grzecznie poczekać dwa tygodnie aż baniak bardziej dojrzeje...

A w sobotę przywiozłem to:

Cynotilapia sp. Hara jakby ktoś nie poznał. 2-3cm gówniaki z czego jeden z większych już w worku zaczął pokazywać kto tu nosi spodnie. 

Młody Saulosi z zdjęcia wyżej już cały czas pływa z takimi bojowymi barwami, szykuje się boss stada Saulosi.

Hary póki co aklimatyzują się ale już widać że będą górą. Nawet te mniejsze potrafią przegonić większe Saulosi. Więcej czasu spędzają w toni za to Saulosi bliżej kamieni skubiąc pierwsze nitki glonów.

Karmię je naprzemienne spiruliną forte i malawi od Tropicala. Zajadają się też soft line America które kupiłem jakieś pół roku temu dla neonków i granulkami nanovit.

Apetyt Saulosi jest przeolbrzymi, wciągają wszystko jak odkurzacz. 

Przy okazji mam pytanie co do tempa wzrostu bo z tego co wyczytałem wertując forum to np. Sprengerae rośnie wolniej a Saulosi szybko. Jak to jest u Hary? Dotrzymają kroku Saulosi?

Na koniec jeszcze film z dzisiaj :)

 

Edytowane przez pkiinbanww
  • Lubię to 1
Opublikowano

Różnica w tempie wzrostu między tymi gatunkami jest bardzo niewielka, na korzyść saulosi. U mnie te dwa gatunki dobrze się jak dotąd dogadują. Prawdopodobnie dlatego że samce saulosi i hary nie są do siebie podobne ubarwieniem, nie widzą w sobie konkurencji. Widoczna jest u obu gatunków umiarkowana agresja wewnątrz gatunkowa.

Opublikowano

Najgorszy w tym wszystkim jest rozmiar baniaka. Z akwarium jak z telewizorem. Kupujesz, wydaje się wielkie a po czasie się kurczy :D

Prośba też o zmianę tematu na Saulosi i Hara w 120x40x40.

Opublikowano (edytowane)

Daj im więcej pokarmu dla mięsożerców bo dieta hary  jednak bardziej w stronę mięsa a saulosi też nie zaszkodzi. 

Edytowane przez Bezprym
Opublikowano (edytowane)
8 godzin temu, Bezprym napisał:

Daj im więcej pokarmu dla mięsożerców bo dieta hary  jednak bardziej w stronę mięsa a saulosi też nie zaszkodzi. 

Myślę o tym żeby dodać 2/3 razy w tygodniu mrożonej artemii, nie otłuszcza ryb i podobno dobrze wpływa na wybarwienie.

Mam też kilka dodatkowych pytań odnośnie karmienia. Na forum jest sporo propozycji, nawet poukładane na każdy dzień.

Zatem...

1. Dlaczego mięsnym zaleca się karmić rano a spiruliną wieczorem?

2. Czy lepszym rozwiązaniem jest karmić jednego dnia tak jak wyżej czy może jednego dnia tylko mięsny a kolejny dzień tylko roślinki?

Edytowane przez pkiinbanww
  • Lubię to 1
Opublikowano
20 godzin temu, pkiinbanww napisał:

1. Dlaczego mięsnym zaleca się karmić rano a spiruliną wieczorem?

2. Czy lepszym rozwiązaniem jest karmić jednego dnia tak jak wyżej czy może jednego dnia tylko mięsny a kolejny dzień tylko roślinki?

1.Można wytłumaczyć to na przykładzie nas ludzi :)

Obiad (kotlet, ziemniaki, ) zjedzone wieczorem są ciężko strawne dla nas . 

A np. sałatka warzywna jest lekkostrawna ;)

2. Można i tak. Kiedyś miałem podobne zdanie, a teraz swoje saulosi karmię tym co wpadnie mi w ręce. Raz przez kilka dni podaje mięsko, a innym razem pokarm roślinny. Nie zauważyłem po rybach negatywnych zmian. Także tym bym się nie martwił. 

  • Lubię to 3
Opublikowano
21 godzin temu, pkiinbanww napisał:

1. Dlaczego mięsnym zaleca się karmić rano a spiruliną wieczorem?

Zawsze na tym forum polecam akurat odwrotnie. Wieczorem mięsny a rano roślinny z prostej przyczyny . Dlaczego? Bo w tym przypadku tłuszcz z pokarmu mięsnego jest łatwiej przyswajalny przez ryby jak tłuszcz roślinny. A tak naprawdę nie ma to znaczenia. Ktoś kiedyś polecił rano spirulinę  a wieczorem mięso bo przyrównał do diety ludzkiej.  

  • Lubię to 2
Opublikowano

Zmieniłem leddy slim marine na plant. Dziwnie jakoś, ciemniej... Może to też kwestia okrzemka na serpenicie?

Poza tym po prawej i lewej stronie przeplatają się ledy białe, czerwone i niebieskie a na środku dali 4 rzędy czerwonych. Nie wiem kto to wymyślił...

Od zalania baniaka 29 grudnia nie robiłem podmian, jedynie uzupełniałem odparowaną wodę. W weekend zrobię pierwszą ok 20% bo już widzę że ryby zaczynają się ocierać o piasek.

Saulosi dzielnie skubią kamienie, hara większość czasu w toni i nie kwapi się do obgryzania skał. Stanowczo woli mięcho.

U Hary nie widać póki co ustalania hierarchii co u Saulosi jest widoczne co chwila. Prężą się i odstawiają tańce pływając w górę a potem opadając głowa w dół. 

A teraz czas na filmik :)

 

 

 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Saulosi mają ok 2-3cm. Jedynie dwie z nich są całe żółte a reszta ma ciemniejsze pasy... Zaczynam się martwić że trafiłem na większość samców. 

Z tego co wyczytałem na forum to niemożliwe jest rozróżnienie płci takich małych ryb więc skąd taka różnica w ubarwieniu i czy takie maluchy w paski wyrosły u Was na ładne, żółte samiczki?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.