Promorteusz Opublikowano 5 Października 2021 #1 Opublikowano 5 Października 2021 (edytowane) Cześć wszystkim. Ostatnio zauważyłem u siebie w akwa pewną niepokąjącą rzecz. Mianowicie jedna z samic u mnie w akwarium zaczęła się dziwnie zachowywać. Przestała jeść (dzisiaj próbowała ale wypluwała pokarm), momentami ją któraś pogoni, jest trochę rozdęta, ma lekkie zgrubienie w okokicy płetwy odbytowej (na początku, miała tam jakby narośl, nie umiem tego napisać. Przez moment również dzisiaj wydawała mi się, że jest tam jakby zwisający fragmencik skóry lub łuski ale nie nie wiem) wydaje mi się, że brodawka jest lekko zaczerwieniona i coś tak jakby z niej wystaje. Wydaję mi się, że może szykować się do tarła a ten guzek to wystające pokładełko ale nie jestem pewien. Parametry w normie (rano mogę podać dokładnie bo nie odczytam teraz przy tym światle testami kropelkowymi) Akwarium 450l Filtracja: 2x NCF 1200, filtr wewnętrzny 1000l/h Obsada: 5x mxeatriclima zebra, 5x chindongo saulosi, 2x axncistrus gold Zalączam zdjęcia( pierwszo sprzed 2 dni, drugie z dzisiaj) Edytowane 5 Października 2021 przez Promorteusz
Promorteusz Opublikowano 6 Października 2021 Autor #2 Opublikowano 6 Października 2021 Ok, mała aktualizacja: ryba zaczęła pobierać pokarm, wolniej od pozostałych ale jednak. Dalej ma teochę rozdęty brzuch, co dziwne: nieregularnie. Z jednej strony bardziej z drugie mniej. Od spodu w ogóle. Poza tym jest on, po bokach, że tak powiem nierówny ( w jednym miejscu lekko bardziej wypukły, w drugim mniej). Ryba cały czas siedzi w kącie akwarium przy filtrze. Trochę mocniej rusza pokrywami skrzelowymi ale myślę, że może to objaw stresu. Podaje parametry: NO3: 3Mg/l NO2: 0 pH: 8 Co sądzicie? Objawy jakiejś choroby czy raczej okres przed tarłem?
Promorteusz Opublikowano 7 Października 2021 Autor #3 Opublikowano 7 Października 2021 (edytowane) Cieszę się, że mogę liczyć na pomoc... Czy mogę prosić o jakąkokwiek odpowiedź??? Edytowane 7 Października 2021 przez Promorteusz
Pikczer Opublikowano 7 Października 2021 #4 Opublikowano 7 Października 2021 Może została lekko pobita? Nie wygląda to tak źle. A jaka temperatura jest w akwarium? Zauważyłem że czasami niektóre tylko ryby były wyciszone jak za nisko spadała temperatura. Może jakiegoś kamienia zjadła przez zachłanność? Albo najadła się aż do przesady i musiała odpocząć? Też mam ze dwie ryby które siedzą nieraz za filtrem. Np jedna bo jest malutka i może się czuje zastraszona, a inna to ogromny samiec Aulonocara ale to taki ciapek że każdy go goni. Ale jedzą, żyją, pływają i nie ma co panikować. Można spróbować np Seachem stress guard, albo podobny środek od Microbe-lift. Szczerze to nie wiem czy to chwyt marketingowy czy to działa. Kupiłem nowe ryby i dwie przyszły w takim stanie że nie miały siły pływać. Jak dawałem stress guard to było codziennie lepiej. Wyglądają dalej jak "odpady" ale żyją. Nie wiem czy i tak by im się polepszyło czy taki środek pomógł w tym. Ale podobno nie zaszkodzi.
Promorteusz Opublikowano 7 Października 2021 Autor #5 Opublikowano 7 Października 2021 (edytowane) Dziękuję za odpowiedź, postaram się ją odizolować. Martwi mnie jej brzuch. Jest wydęty. Mam wrażenie że z lewej trochę bardziej. Błagam pomocy Edytowane 7 Października 2021 przez Promorteusz
Promorteusz Opublikowano 7 Października 2021 Autor #6 Opublikowano 7 Października 2021 Poza tym, bo nie dodałem, dzisiaj widzę typowe objawy pobicia. Postrzępione płetwy i kilka zdartych łusek. P.S Ryba przełowiona do akwarium-szpitala
Pikczer Opublikowano 7 Października 2021 #7 Opublikowano 7 Października 2021 (edytowane) Pomyśl też nieraz nad zwykłym kotnikiem takim prostym. Stelaż plastikowy i siateczka. Ryba jeśli pobita to wtedy jest w głównym akwarium i mniej zachodu. Ja mam zdemolowana Aulonocare i siedzi w głównym akwarium. Ma dobrą wodę, widzi ryby. Za parę dni po prostu wypuszczę ją do miejsca w którym właściwie jest. Edytowane 7 Października 2021 przez Pikczer 3
Robson79 Opublikowano 7 Października 2021 #8 Opublikowano 7 Października 2021 2 godziny temu, Promorteusz napisał: Dziękuję za odpowiedź, postaram się ją odizolować. Martwi mnie jej brzuch. Jest wydęty. Mam wrażenie że z lewej trochę bardziej. Błagam pomocy Teraz to widać tą opuchliznę. Moim zdaniem to bloat w zaawansowanym stadium i ryba raczej nie do odratowania. Na twoim miejscu zaczął bym baczniej obserwować pozostałe ryby. Zwróć uwagę np. na ich odchody czy nie są długie i nitkowate...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się