Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć wszystkim. Ostatnio zauważyłem u siebie w akwa pewną niepokąjącą rzecz. Mianowicie jedna z samic u mnie w akwarium zaczęła się dziwnie zachowywać. Przestała jeść (dzisiaj próbowała ale wypluwała pokarm), momentami ją któraś pogoni, jest trochę rozdęta, ma lekkie zgrubienie w okokicy płetwy odbytowej (na początku, miała tam jakby narośl, nie umiem tego napisać. Przez moment również dzisiaj wydawała mi się, że jest tam jakby zwisający fragmencik skóry lub łuski ale nie nie wiem) wydaje mi się, że brodawka jest lekko zaczerwieniona i coś tak jakby z niej wystaje. Wydaję mi się, że może szykować się do tarła a ten guzek to wystające pokładełko ale nie jestem pewien. 

Parametry w normie (rano mogę podać dokładnie bo nie odczytam teraz przy tym światle testami kropelkowymi)

Akwarium 450l

Filtracja: 2x NCF 1200, filtr wewnętrzny 1000l/h

Obsada: 5x mxeatriclima zebra, 5x chindongo saulosi, 2x axncistrus gold

Zalączam zdjęcia( pierwszo sprzed 2 dni, drugie z dzisiaj)

20211003_224142.jpg

20211005_175211.jpg

Edytowane przez Promorteusz
Opublikowano

Ok, mała aktualizacja: ryba zaczęła pobierać pokarm, wolniej od pozostałych ale jednak. Dalej ma teochę rozdęty brzuch, co dziwne: nieregularnie. Z jednej strony bardziej z drugie mniej. Od spodu w ogóle. Poza tym jest on, po bokach, że tak powiem nierówny ( w jednym miejscu lekko bardziej wypukły, w drugim mniej).

Ryba cały czas siedzi w kącie akwarium przy filtrze. Trochę mocniej rusza pokrywami skrzelowymi ale myślę, że może to objaw stresu. 

Podaje parametry:

NO3: 3Mg/l

NO2: 0

pH: 8

Co sądzicie? Objawy jakiejś choroby czy raczej okres przed tarłem?

Opublikowano

Może została lekko pobita? Nie wygląda to tak źle. A jaka temperatura jest w akwarium? 

Zauważyłem że czasami niektóre tylko ryby były wyciszone jak za nisko spadała temperatura. 

Może jakiegoś kamienia zjadła przez zachłanność? Albo najadła się aż do przesady i musiała odpocząć? Też mam ze dwie ryby które siedzą nieraz za filtrem. Np jedna bo jest malutka i może się czuje zastraszona, a inna to ogromny samiec Aulonocara ale to taki ciapek że każdy go goni. Ale jedzą, żyją, pływają i nie ma co panikować.

 Można spróbować np Seachem stress guard, albo podobny środek od Microbe-lift. 

Szczerze to nie wiem czy to chwyt marketingowy czy to działa. 

Kupiłem nowe ryby i dwie przyszły w takim stanie że nie miały siły pływać. Jak dawałem stress guard to było codziennie lepiej. Wyglądają dalej jak "odpady" ale żyją. 

Nie wiem czy i tak by im się polepszyło czy taki środek pomógł w tym. 

Ale podobno nie zaszkodzi. 

Opublikowano (edytowane)

Dziękuję za odpowiedź, postaram się ją odizolować. Martwi mnie jej brzuch. Jest wydęty. Mam wrażenie że z lewej trochę bardziej. Błagam pomocy

 

20211007_164149.jpg

Edytowane przez Promorteusz
Opublikowano (edytowane)

Pomyśl też nieraz nad zwykłym kotnikiem takim prostym. Stelaż plastikowy i siateczka. Ryba jeśli pobita to wtedy jest w głównym akwarium i mniej zachodu. Ja mam zdemolowana Aulonocare i siedzi w głównym akwarium. Ma dobrą wodę, widzi ryby. Za parę dni po prostu wypuszczę ją do miejsca w którym właściwie jest. 

 

IMG_20211007_180500.jpg

Edytowane przez Pikczer
  • Lubię to 3
Opublikowano
2 godziny temu, Promorteusz napisał:

Dziękuję za odpowiedź, postaram się ją odizolować. Martwi mnie jej brzuch. Jest wydęty. Mam wrażenie że z lewej trochę bardziej. Błagam pomocy

 

20211007_164149.jpg

Teraz to widać tą opuchliznę. Moim zdaniem to bloat w zaawansowanym stadium i ryba raczej nie do odratowania. Na twoim miejscu zaczął bym baczniej obserwować pozostałe ryby. Zwróć uwagę np. na ich odchody czy nie są długie i nitkowate...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.