Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam użytkowników. Co roku ten sam problem. Temperatura. Upały niestety robią swoje... Schładzanie otoczenia dwoma wentylatorami, i podmianka 1/3 wody dało efekt tylko na jakiś czas. Obecnie temperatura to około 29,5°C. Nie wiem, czy wkłady z zamrażarki włożyć do akwarium? Nigdy nie tego nie robiłem i się zastanawiam. Zaczynam obawiać się trochę o ryby bo mam poza "normalnymi" pyszczakami, też takie trochę mniej odporne na takie skoki temperatury. Uspokajam się tym, że 2 lata temu temperatura zanim zdązyłem się zorientować poleciała do 34°C ale na szczęśie nikt nie ucierpiał 😁

Opublikowano

Chłodzę tak swoje akwarium w największe upały. Dziś właśnie wrzuciłem do zamrażalnika 3 butelki  i wymiennie będę je od jutra wkładał do kaseciaka. Tak średnio to jedna butla zbija mi jeśli dobrze pamiętam chyba około 0,5°C.

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, Promorteusz napisał:

Obecnie temperatura to około 29,5°C.

Ja dopiero reagowałem kiedy temperatura przekraczała 30C. Pisze w czasie przeszłym bo tu gdzie obecnie mieszkam jeszcze przez 3.5 roku nie zdarzyło się aby przekroczyła 30C.  Ale kiedy przekraczała wspomnianą temperaturę to używałem w szczytowym momencie wiatraczka jak w linku tyle ,że pojedynczy , który mam na wszelki wypadek do chwili obecnej. 20 minut jego pracy i temperatura spadała o 2-3 stopnie. oczywiście pokrywę mam w upały lekko uchyloną.

https://www.google.com/search?q=wiatraczek+boyu+cooling+fan&sxsrf=ALeKk01Qn7BdOGS5bKcpB3wUxH4r-eAvYQ:1624138198273&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwixzP6i0qTxAhVBlosKHSY6CMsQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1714&bih=937#imgrc=FpIDcdBEci-2iM

Edytowane przez Andrzej Głuszyca
  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Opublikowano

W takie upały najbezpieczniej jest silnie napowietrzać wodę(w upały jest ona mało bogata w tlen) , mniej karmić ryby , oraz co kilka dni robić małe odświeżające podmiany wody . Oto cała recepta! 

Wkładanie zamrożonych butelek do akwarium mija się z celem, no chyba że ktoś ma czas co 1-2 godz wymieniać butelki na nowe :D 

Także bez obaw kolego @Promorteusz ;) 

  • Lubię to 3
Opublikowano (edytowane)

@egon44 no właśnie mogę co kilka godzin wrzucić butlę, więc to dla mnie wygodniejsze niż co kilka dni robić podmianę 😉 Cała operacja trwa każdorazowo 4 sekundy 😁 Ale jeśli ktoś nie ma takiej opcji i np nie ma go cały dzień w domu, to faktycznie ta metoda nie wiele pomoże.

Ogólnie to każda metoda, która zbije temperaturę będzie dobra, bo chodzi nam jedynie o to by rozuszczalność tlenu w wodzie była na odpowiednim poziomie. 

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Tak jak napisał @Andrzej Głuszyca i @egon44 najważniejsze to zachować zimną krew i nie wpadać w panikę, pyszczaki radzą sobie z wysokimi temperaturami. Najważniejsze to zadbać o odpowiednie natlenianie.

Właśnie wróciłem do domu z trzydniowego wypadu w góry, przez ten czas ryby były zdane na siebie, nie były karmione i nikt tu nie zaglądał aby zareagować na rosnącą temperaturę. Przed wyjazdem (w piątek) zrobiłem podmianę, nakarmiłem ryby i zostawiłem uchyloną pokrywę tak aby zapewnić jako takie parowanie wody.

20210620_193025.thumb.jpg.7951e268dec7bb48e4897829451c06e3.jpg

Po powrocie, temperatura wody to 30,2°C. Ryby w znakomitej kondycji, jak gdyby nigdy nic. Dodam, że u mnie cała tafla wody jest poruszona co zapewnia bardzo dobre natlenianie. Mogłem na ten czas wyłączyć lampę, nie pomyślałem, wtedy miałbym szanse na około 2 stopnie mniej. W kotniku z narybkiem, który mam odkryty, a lampka praktycznie nic nie grzeje, obecnie mam 28 stopni. Poniżej zrzut z mojego Home Asistanta.

490505155_Screenshot2021-06-20at19-17-27Przegld-HomeAssistant.png.ad8bab00e04f8a69cd182fd16d833b16.png

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 4
Opublikowano
3 minuty temu, Andrzej Głuszyca napisał:

..jak również przez Bartka @Bartek_De  w postaci kilku zdjęć:

To ze starego baniaka, obecnie nie używam tego, ale ogólnie się sprawdzało dopóki wilgoć nie załatwiła wentylatorów;)

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.