Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy ktoś z was wie czy jest jakiś preparat w spreju bądź w płynie który po nałożeniu zostawi twarda zbitą powłokę. Robię pokrywę do akwarium 180x40 że styropianu i jak wiadomo styropian to dość kruche tworzywo i chciał bym je wzmocnić i usztywnic. Plan jest taki żeby zrobić sama pokrywę pomalować ja na czarno albo biało a potem pokryć ja właśnie jakimś preparatem. Powłoka musi być twarda i sztywna. Z góry dziękuję za pomoc 

Opublikowano (edytowane)

A już odpowiadam :) poniewaz za blokiem mam dużą stertę styropianu i postanowiłem najpierw tak spróbować. Ale oczywiście masz rację i czuje ze skończy się na PCV. Do odważnych świat należy jak nie spróbuje to napewno się nie uda :) akwakwarium z ta pokrywa będę stawiał dopiero za kilka miesięcy więc mam czas na eksperymenty. 

Prototyp. Klejenie silikonem i wycinanie. 

Akwarium 180x40x50

Styropian grubości 5 cm

IMG_20210603_170923.jpg

IMG_20210603_170939.jpg

Edytowane przez Majk88
Opublikowano (edytowane)

Dziękuję Andrzeju. Niedawno rozmawiałem że znajomym polecił mi folie w spreju ale coś mi się nie widzi ta folia. Najlepiej jakiś plastik w spreju ale podejrzewam że folia to folia i twarda i sztywna nie będzie. Myślałem tez o cx5 stosowanym to tła wewnętrznego ale mogło by pękać i kruszyć się przy ruszaniu pokrywy. Chyba żeby tego cx5 wtedy jakimś lakierem albo właśnie wspomniana guma w spreju maznac... 

Edytowane przez Majk88
Opublikowano
15 minut temu, Majk88 napisał:

Myślałem tez o cx5 stosowanym to tła wewnętrznego ale mogło by pękać i kruszyć się przy ruszaniu pokrywy.

Przekombinujesz w ten sposób. Wcześniej oczywiście wspominałeś  co Ciebie motywuje do użycia styropianu i ja to rozumiem. Ale jednak najbardziej rozsądnym wyjściem jest to co proponował Andrzej @egon44  Sam styropian  owszem..jest łatwy w obróbce bo jest plastyczny. Ale zawsze jednak będzie bardzo narażony na uszkodzenia. Musisz sobie przemyśleć czy inwestować w spienione PCV ( osobiście polecam) czy kombinować . Oby takie kombinacje nie wyszły Ci drożej w efekcie.

Jeszcze jedna moja sugestia. Widzę , że ustawiłeś kamienie na styropianie w ten sposób , że dopasowałeś mniej więcej kawałki podkładki pod kamienie. Nie polecam takiego sposobu jak i nie polecam styropianu jako podkładki ( kiedyś dawno temu też tak miałem).  Nie polecam dlatego , że potem robi się mały problem gdy chcesz przestawić kamień z podkładką. Robisz sobie wtedy "Sajgon". Druga sprawa to sam styropian. U mnie pyszczaki ( dorosłe) kopały i go obgryzały  powodując , że jego kuli zawsze pływały przy tafli.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Andrzeju to co widziałeś na zdjęciach (mówię o kamieniach) to tylko że tak powiem jest na odwal chciałem zobaczyć jak te kamienie będą wyglądały postawione pionowo w akwarium i nie chciałem ich stawiać na szkle a miałem takie małe kawałki styropianu. Te zdjecie to takie byle co że tak powiem. Akwarium za kilka miesięcy będzie "odpalane" Ale bardzo dziękuję za podpowiedź bo do głowy mi nie przyszło że ryby mogą skubac styropian. Aktualnie w akwarium mam kamienie po ustawiane na kratkach ogrodowych z których nie jestem zadowolony.

A wracając do pokrywy to tą ze styropianu mazne na czarno a potem zainwestuje w ta gumę co podeslales ( ona zresztą też czarna). I ta guma będzie moim jedynym wydatkiem chyba że u mnie w zakładzie na warsztacie mają takie coś to i to za darmo będzie. 

Jestem uparty i zawzięty i dopiero jak mi mój pomysł nie wyjdzie ze styropianem to zainwestuje w PCV. Wiem ze PCV było by lepszym pomysłem trwalszym i odporniejszym ale nie po to leciałem z 10ma arkuszami styropianu żeby go wyrzucić 😁 a może wyjdzie fajnie o ile wogole wyjdzie

  • Lubię to 1
Opublikowano
21 minut temu, Majk88 napisał:

Aktualnie w akwarium mam kamienie po ustawiane na kratkach ogrodowych z których nie jestem zadowolony.

Zgadza się.. są skuteczne ale po odkopaniu po prostu brzydko wyglądają.

22 minuty temu, Majk88 napisał:

a może wyjdzie fajnie o ile wogole wyjdzie

Wyjdzie fajnie tyle , że  musisz potem uważać aby np. aby dziecko nie wciskało paluszka w obudowę albo nie  uderzyć czymś ostrym. Dokumentuj sobie fotograficznie, opisuj i wrzucaj tutaj.  Pewnie nie jednemu akwaryście to się przyda jako alternatywa.  Będzie na pewno taka pokrywa miało jedna zaletę. Nie będzie rezonansować:) 

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Pewnie że porobie zdjęcia i wrzucę. Zrobił bym zdjęcie od spodu ale aktualnie silikon schnie i nie chce ruszać. Mogę tylko powiedzieć że od spodu jest po prostu wyskrobane i wypalane lutownica żeby wpasować je we wzmocnienia i nie wygląda to atrakcyjnie. Ale uczymy się na błędach. :) bardzo Ci dziękuję za pomoc i zobaczymy jak to finalnie wyjdzie :) pozdrawiam ✌

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.