Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam chciałbym się dowiedzieć czy taka filtracja będzie dobra do akwarium 240l.

Moja propozycja filtracji

filtr biologiczny happet orca 350

narurowiec 5300l/h

wkłady

gąbka 45 ppi

gąbka 20 ppi

gąbka 10 ppi

2 razy ceramika

propozycja obsady 

Labidochromis caeruleus 1+3

cynotilapia sp. ,,hara" 1+3

Labidochromis sp. ,,mbamba" 1+3

 

Edytowane przez Kacper Ł
Opublikowano (edytowane)

Napisz coś więcej o tym narurowcu, jakiś rysunek, schemat... Jak miałoby to wyglądać? Rozumiem, że pompa z regulacją wydajności, ale czemu aż taka mocna? Kiedyś w swoim 240L używałem pompy 4000L/h i z powodzeniem dawała radę niekoniecznie na 100% mocy. Na temat filtra Happet się nie wypowiem, bo go nie znam, ale skoro budujesz narurowca to po co pchać do akwa dodatkowy filtr. Dołóż do narurowca dwa korpusy z ceramiką i w ten sposób załatwisz całą filtrację bez zbędnego sprzętu w akwarium.

edit

Teraz zauważyłem, że jednak przewidujesz dwa korpusy z ceramiką, tym bardziej dodatkowy filtr biologiczny jest zbędny.

Odnośnie obsady załóż nowy temat w dziale obsada akwarium z pyszczakami, tu dyskutujemy tylko o sprzęcie.

Edytowane przez Bartek_De
Opublikowano (edytowane)

 

33 minuty temu, Bartek_De napisał:

Rozumiem, że pompa z regulacją wydajności, ale czemu aż taka mocna? Kiedyś w swoim 240L używałem pompy 4000L/h i z powodzeniem dawała radę niekoniecznie na 100% mocy.

Pompa ma trzy biegi 5300l/h 4000l/h i 2500/h.

Dodałbym jeszcze zeolit.

Przepraszam za słabą jakość zdjęcia.

 

170326133_300848254892310_402444185591210146_n.jpg

 

33 minuty temu, Bartek_De napisał:

Odnośnie obsady załóż nowy temat w dziale obsada akwarium z pyszczakami, tu dyskutujemy tylko o sprzęcie.

Dodałem to ponieważ ryby mają różny metabolizm i wydaje mi się że od tego zależy wydajność filtracji.

Edytowane przez Kacper Ł
Opublikowano
2 minuty temu, Kacper Ł napisał:

Dodałem to ponieważ ryby mają różny metabolizm i od tego zależy wydajność filtracji.

Dlatego o obsadę pytaj w odpowiednim dziale.

Na zdjęciu nic nie widać, mogę się tylko domyślać, że chcesz wszystko dać szeregowo, niestety to nie zadziała. Pompa wystarczy 25/60, a w 240L nawet 25/40. Zeolit sobie odpuść.

Opublikowano
2 minuty temu, Bartek_De napisał:

Na zdjęciu nic nie widać, mogę się tylko domyślać, że chcesz wszystko dać szeregowo, niestety to nie zadziała.

W takim razie co proponujesz.

 

Opublikowano

Tak wyglądał mój narurowiec w 240L. Dwa korpusy mechaniczne, dwa korpusy biologiczne (wszystko równolegle) piąty korpus z Purolite, ale nie jest konieczny. Pompa Ibo Beta 25/60/180. Instalacja z rur 32mm, teraz z doświadczenia wiem, że spokojnie wystarczy 25mm.

20190217_123914.thumb.jpg.9aee848c3a808f75ff8c37e407ee78b3.jpg

Użyj wyszukiwarki, tematów o narurowcu jest na naszym forum bardzo dużo, warto poczytać.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
    • Tak też uważam, chciałem się tylko upewnić  a jakiej gramatury gąbki? 30 pi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.