KJP23 Opublikowano 29 Marca 2021 #1 Opublikowano 29 Marca 2021 Witam wszystkich. Wiele razy planowałem powrótu do akwarystyki i tak w końcu, w tym roku mi się udało i postawiłem swoje pierwsze Malawi. Zbiornik to Aquel Glossy 100 ST (safe tank) czyli 100x40x63 - 215l bo słup wody ma tam 55cm. Za filtrację robi Aquel Ultramax 2000 jako biolog, oraz HW-603A z Unipump 1500 jako mechanik. Start akwarium był 28 stycznia - sam piach i kamienie, na całkowicie nowym sprzęcie, jedynie dodałem bakterii Tropicala i trochę pokarmu. Po niekończących się pytaniach od dzieciaków: "Kiedy będą rybki?" w końcu zmiękłem i kupiłem 6 szt. danio i parę roślin. Od razu milej się patrzyło na to szkiełko, jak coś tam poza wodą się ruszało. Od początku walczyłem z mętną wodą (pewnie pierwotniaki), więc się nie przejmowałem. Niestety trwało to 2 tygodnie i w końcu sięgnąłem po włókninę filtrującą. Był to strzał w 10, już po paru godzinach pracy na zasysach filtrów włóknina była brązowa. Po paru dniach płukania tej włóknicy, w coraz większych odstępach czasu, w końcu ją dałem do prefiltra Ultramaxa oraz do środka HW bo uzyskałem porządany efekt. Akwarium dojrzało mi na początku marca, jeszcze 3 marca NO2 miałem dość wysokie, ale już była tendencja spadkowa, aby 6 marca w testach kropelkowych JBL wykazać prawie 0. Czas na ryby 7 marca pojawiło się u mnie 10 szt. małych saulosi - 2-2,5cm, udało mi się też wtedy odłowić 4 danio, 2 pozostałe odmówiły całkowicie współpracy. Bo wcześniej dorzuciłem trochę gruzu aby pyszczaki miały się gdzie chować. 10 marca ekipa powiększyła się o kolejne 10 szt. saulosi, ale te były trochę większe 2,5-3 cm w tym 2 kolosy tak ok. 4cm. Tego dnia też udało mi się odłowić na butelkę 2 pozostałe danio. 14 marca +10 szt. rdzawych, ale te już miały 4-5cm. Po dodaniu tylu ryb NO2 bez zmian czyli prawie 0, NO3 skoczyło do ok. 20, z poprzednich 10. Testy robione w kilku krotnie w odstępach 3-4 dni od wpuszczenia ostatniej obsady. 28 marca zaważyłem pierwsze przepychanki wśród rdzawych, więc chyba będę musiał przeprowadzić redukcje wśród samców, bo na oko mam ich 5. Największy samiec rdzwych zaczął przeganiać inne rdzawe, saulosi na razie się nie czepia. Finalnie w tym zbiorniku chciałbym mieć 1+(3-4) rdzawych i jakieś (1-2)+(8-9) saulosi czyli w sumie 14-16 ryb, choć nie wiem, czy to nie za dużo jak na moje szkiełko. Starałem się z forum dowiedzieć jak najwięcej o biotopie Malawi i urządzić akwarium, tak aby ryby się w nim dobrze czuły. Z racji tego, że to moje pierwsze Malawi w życiu, pewnie popełniłem sporo błędów, więc jestem otwarty na różne sugestie. Z tego co widzę to rośliny raczej mi się nie utrzymają, bo już są dość intensywnie podgryzane, a ryby przecież są jeszcze małe. Aktualnie akwa prezentuje się tak W planach wymiana kamoli po prawej i lewej na większe, aby nie było tak płasko. 1
Yacek Opublikowano 29 Marca 2021 #2 Opublikowano 29 Marca 2021 Będę obserwował, bo planuję identyczną obsadę a doświadczenia nie mam żadnego.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się