Skocz do zawartości

Woda, oceńcie prosze wyniki testu / co robić ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich akwarystów i proszę was o radę

Moje akwarium ma ponad 3 miesiące a to jego parametry:

112 L

tło strukturalne

na dnie piasek budowlany

skały to wapienie ok 30 kilo /łupki 4 kilo

filtr fluval 205 z wkladem ceramicznym

filtr mechaniczny z watą

Obsada to saulosi 6x i rdzawe 6x ( ok 6miesięcy)

Jak do tej pory karmiłem 4 pokarmami ( spirulina,child gran tropical,artemia,cyklop) od dzis mam juz szereg pokarmow ok 10 różnych więc dieta bedzie urozmaicona


TO FOTO


aada2ou3.jpg


A moje pytanie jest następujące dostałem dzis testy do pomiaru wody i oto wyniki :


NO2 = 0

NO 3 =25 - 50 (wode podmieniam 1- 2 x w tygodniu )

GH = 15 d ( !! )

KH = 4 d

pH = ok 7,6


(Parametry wody kranowej NO2 =10, NO3 = 0 ,GH=10-15d, KH 4 d, pH 7,4


Ryby rosną jak mi sie wydaje powoli mają ok 4 - 6 miesięcy a ich wymiary to 3 - 5,5 cm wiec chyba jest cos nie tak jedne rosną szybciej a inne powoli

Od czasu do czasu ocierają sie ale to sporadycznie.




Prosze przeanalizujcie te wyniki i podajcie mi jakies rady....

Opublikowano

Troche za wysokie masz azotany. Powinienes czesciej podmieniac wode zeby zjechac z nimi do max 10. I to moze byc przyczyna slabego wzrostu rybek.

Ladny baniaczek.

Opublikowano

Gh to żaden problem ... NO3 trochę za wysokie ale sm mam na podobnym poziomie ;), za niskie masz KH dosyp sody oczyszczoneji utrzymuj je na poziomie 10-12 dKh.

Opublikowano

ja mam podobnie i tez zastanawiam sie nad soda oczyszczona, tylko nurtuje mnie jedno pytanie, czy dodajac sode musze ja uzupelniac wsypujac do akwarium, czy wystarczy tylko sypac do wody ktora jest podmieniana, chodzi mi o to czy z akwarium soda bedzie sie wytracac czy bedzie trzymac stale ph itp.


Moje parametry wody to:

PH-6,5

TWO-3

TWW- 1


Czy np do filtra mechanicznego ktory ma zbiornik na wklady wloze zwir koralowy to podwyzszy mi PH do 8?


Co o tym wszystkim sadzicie?

Opublikowano

Oczywiście grys koralowy jest jak najbardziej wskazany, pomaga utrzymywać wysoką twardość węglanową a przez to stabilne zasadowe PH. Sodę należy dosypywać tylko wtedy gdy twrdość weglanowa spadnie poniżej bezpiecznego poziomu, osobiście dodaje ją gdy te ma poniżej 10 stopni. Oczywiście wiąże się to z pomiarem TWW przed podmianami wody a przynajmniej co drugą podmianą. Soda pomaga utrzymac bufor i dzięki temu PH do wysokości 8,4. Twardość węglanowa ulega zmianą w związku z przemianami chemicznymi związanymi z procesami przemiany materii.

Opublikowano

no właśnie ale ile należy sypac tej sody aby nie przesadzic, przeciez dosypujac sody podwyzsza sie rowniez PH, wiec jak to zrobic aby np nie bylo zbyt duzych wahan?

Opublikowano

Na szczęście przesadzenie z ilością sody kończy się tylko białym nalotem na przedmiotach, PH nie wzrośnie powyżej 8,4. Niestety nie podam wam konkretnej ilości, każdy ma przeciez inną wodę wodociągową ilośc ryb i wodę w zbiorniku. Generalnie dodawałem sody około 4 łyżeczek od herbaty gdy TWW spadło za mocno, 2 łyżeczki gdy było na granicy 10 dKH, nie wsypywałem gdy miałem np 12-13 dKh ( robiłem to w zbiorniku 240 litrowym ) . Poprostu zbadajcie sobie TWW przed podmianą jeżeli ma np 4 dKH dodajcie powiedzmy 2 łyżeczki od herbaty na 100 litrów i zobaczcie ile będzie po 2 dniach. Jeżeli za mało to przy następnej podmianie znowu dodacie sody. Poznacie w ten sposób ile sody należy podać. Informacyjnie podam, że obecnie nie mam za dużo problemów z PH i sody nie musze dodawać prawie wcale. W kranie mam 11 dKh i dodatkowo grys koralowy. Praktycznie dodaje 2-3 łyżeczki co którąś podmianę. Wcześniej bez grysu i w mniejszym zbiorniku dodatek sody występował mimo tych samych parametrów wodociągówki co drugą, trzecią podmianę.

Opublikowano

Mierząc TWW utrzymuje bufor na odpowiednim poziomie i wtedy PH nigdy nie spada ponizej 8. Czy to jest 8 czy zawsze 8,4 nie odpowiem bo indykator mimo że mierzy z dokładnoscią co 0,2 tak naprawde pozostaje w kwestii ocennej czy jest to faktycznie 8,2 czy 8,4. Wysokie TWW w wodzie alkaicznej prowadzi do tego, ze PH jest stabilne przekształcając mówiąc to obrazowo TWW na PH. Powoduje to, że TWW przy procesach przemiany materii zmniejsza się a PH jest stabilne. Gdy TWW zmniejszy się poniżej 4 woda już się zakwasza i dlatego bezpiecznie trzymać ja wysoko ponad te 4. Oczywiście mierzę kontrolnie PH ale moja zabawa z wodą trwa od dawien dawna ( kiedyśą kwasiłem ) i gwarantuje Wam, że dodając na starcie sody, woda się zalkaizuje i później utrzymując wysokie TWW nie będziecie mieli jakiegokolwiek problemu z PH. Tytułem doświadczenia proponuje niedowiarkom wydać pieniądze i zakwaszać środkami chemicznymi wodę o TWW powyżej 8 dKH, dopuki dKH nie będzie miało 4 lub niżej woda sie nie zakwasi, będzie się zmniejszało tylko TWW.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.