Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zmierzyłem dzisiaj nh4- 0,2-0,4, no2-0,05

Wychodzi na to że po głodówce ryb, podmianie wody, wypłukaniu gąbek i zebrania syfu z dna nh spadło. Pytanie co zrobić dalej, bo ryb nie będę wiecznie głodzić. 

Kupiłem obydwa preparaty oraz bakterie, do tego kolega z forum podzieli się ze mną ceramiką. W filtrze mam obecnie trzy kosze jeden z ceramiką, drugi z zeolitem, a trzeci z gąbką , muszę coś wyjąć z filtra żeby zrobić miejsce na dojrzałą ceramikę, czy może to być zeolit?

Mam jeszcze pytanie gdzie wlac ampułki z bakteriami, oraz w jakiej kolejności postąpić (czy nakarmić ryby poczekać aż nh wzrośnie, obniżyć je preparatem i dopiero wtedy dodać bakterie i ceramikę czy może inaczej?) 

 

 

 

Opublikowano

Znowu mnie trochę przekręcasz. Napisałem że skoki do 1,5 można teoretycznie zbijać innym preparatem niż Toxivec. Nic nie pisałem, że chcę taki poziom utrzymywać w akwarium. Po użyciu Toxivec otrzymasz związki azotu nieprzydatne w rozwoju cyklu azotowego. Jedyne to co sugeruje, to nie zbijanie wszystkiego jak leci i do zera bo to wydatnie wydłuży domykanie cyklu na poziomie mogącym utrzymać równowagę bez dodawania czegokolwiek. Między wartościami szkodliwymi a wykrywalnymi jest pewien odstep. Zanim kolejny raz poślesz mnie gdzieś z radami, postaraj się proszę przeczytać że zrozumieniem.

Pozdrawiam

 

 

 

Opublikowano

Ceramike mozesz w woreczku zawiesić w akwarium tak żeby woda ja obmywała lub dac zamiast zeolitu,  jeśli otworzysz filtr to bakterie wlej na media. Potem daj jedna dawkę preparatu na zbicie szkodliwych związków. Ryb mozesz nie karmic przez tydzień. W takiej kolejności to zrob. A jak masz ceramike z innej banki to podnies temp do 27 stopni to cykl ruszy szybciej.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
2 godziny temu, pulpet napisał:

 

NO2 skoczy na 100 procent, ale jak wysoko? Jak do 1,5 to może nie warto zbijać na pałę wszystkiego Toxivec tylko pozwolić działać naturze. 

Faktycznie to ja przekręcam  🙂

Przy no2 1.5ppm ryby beda dead.

Opublikowano

Fakt, trochę to w myślach skróciłem. Wiadomo że nie czekać do takiego wzrostu, tylko jak zacznie wzrastać to reagować. Chodziło mi o potencjalną możliwosć usunięcia wartości NO2 do 1,5 przy pomocy czegoś co ma teoretycznie węższe spektrum dzialania i zgodnie z informacjami producenta tworzy związki rozkładane przez Nitrobacter. Produkt jest polecany jako środek do przeprowadzania startu z rybami, co niestety ma w tym przypadku miejsce. Toxivec to raczej jednorazowa pomoc doraźna, obniży wskazania, ale też będzie hamował domknięcie cyklu. Co nie znaczy że nie trzeba go użyć jak będzie wysoko rosło.

Mało precyzyjnie napisałem. Biorę na klate.

Opublikowano

Aktywna ceramikę od kolegi wrzuć do filtra. Zeolit wywal. Uzupełnij ewentualnie ta swieżą, która masz. Wieszanie w woreczku ja bym sobie darował, bo zanim zacznie cokolwiek działać Twój problem się pewnie rozwiąże. Chyba że chcesz zostawić w akwarium taka dekoracje na stałe.

Bakterie w płynie to wg mnie placebo, więc się nie wypowiem.

Z laniem Toxivec  bym się wstrzymał, do wartości NH4 0,5 NO2 0,2.

Jeżeli któraś dojdzie do tego poziomu to jeszcze raz bym wodę podmienił. Znowu trochę licznik zabijesz. Tak ze 20 procent podmień. 

Bakterie z żywej ceramiki powinny dość szybko zacząć działać i mnożyć się na potege, ale jak zabijesz NO2 sztucznie to co ma je niby do tego działania pobudzić.

NH4 powinno już powoli samo spadać, a NO2 będzie rosło. Jak skoczy po podmianie znowu do 0,2 to daj Toxivec, ale stopniowo, żeby zostawić je na minimalnym wykrywalnym poziomie.

Co do temperatury zgoda z przedmowcą.

I obserwuj ryby. Jak się zaczną dziwnie zachowywać, dyszeć, polegiwac na dnie albo łapać powietrze pod powierzchnią to lej toxivec.

To moja rada, kolega sugeruje inną drogę. Pora użyć intuicji i działać.

 

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano
2 godziny temu, pulpet napisał:

Bakterie z żywej ceramiki powinny dość szybko zacząć działać i mnożyć się na potege, ale jak zabijesz NO2 sztucznie to co ma je niby do tego działania pobudzić.

Proszę nie wprowadzaj zamieszania i błędnych informacji. Te środki nie usuwają szkodliwych związków a jedynie je czynią bezpiecznymi dla ryb, a co za tym idzie cykl moze dalej bez problemu przebiegać.

Opublikowano

Ze względu na to że cermike będę mieć dopiero jutro, a muszę iść za chwilę do pracy,  bałem się że do rana parametry znów się pogorszą dlatego wlałem kordon amquel plus 38ml oraz dolałem dwie ampułki bakterii. Jutro rano otworze kubeł i dołożę dojrzałą ceramikę plus kolejne dwie ampulki.

Czy zeolit wyrzucić na stałe czy może powiesić go wewnątrz akwarium? (docelowo chciał bym mieć w kuble samą ceramikę z gąbkami) 

Kupiłem przy okazji purigen,  włożyć go do kubła czy czekać aż no2  wzrośnie do niebezpiecznego poziomu? 

Opublikowano
40 minut temu, warka96 napisał:

Czy zeolit wyrzucić na stałe czy może powiesić go wewnątrz akwarium?

Docelowo jest zbędny i przeceniamy jego możliwości. Swoje właściwości absorbowania traci mniej więcej po około trzech miesiącach  co powoduje zbyt częste otwieranie kubła. Ponadto skutecznie spowalnia przepływ. Docelowo lepiej dać nawet zwykłą ( najtańszą) ceramikę.

 

16 godzin temu, pulpet napisał:

Lanie bakterii na ceramikę w skarpecie dla mnie mija się z celem.

To tylko pozornie. Nie ma znaczenia czy wlejesz do kubła , co wody czy na zawieszoną skarpetę z jakimś wkładem.

 

4 godziny temu, pulpet napisał:

Bakterie z żywej ceramiki powinny dość szybko zacząć działać i mnożyć się na potege, ale jak zabijesz NO2 sztucznie to co ma je niby do tego działania pobudzić.

Spokojnie... pożywkę wyprodukuje wspomniane chyba w 1 poście 45 rybek:) 

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Opublikowano
43 minuty temu, warka96 napisał:

Kupiłem przy okazji purigen,  włożyć go do kubła czy czekać aż no2  wzrośnie do niebezpiecznego poziomu? 

Teraz przy starcie w ogóle nie dawaj purigenu bo tylko wydłużysz wszystko. Nawet jak parametry podskoczą to nie dawaj.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.