Skocz do zawartości

budowa szafki - pytania laika


corten

Rekomendowane odpowiedzi

witam Was

piszę z prośbą o pomoc. dojrzewam do akwa 170 x 50 x 50 (i chyba takie stanie finalnie) no i postanowiłem nieco obciąć sobie koszty i pare rzeczy złożyć samemu. ale jako że majsterkowicz ze mnie przeciętny mam parę pytań. Dziś na tapecie - szafka:

- czy blat szafki i podstawę radzicie zrobić z płyty "blatowej" (grubszej) czy też zwykła 18mm starczy?

- zamierzam dać 5 podpór - sądzicie, że 18mm płyta czy coś solidniejszego?

- plecy i boki szafki - jak je montować? wszystko umieścić "na" podstawie (jakby było nastawione na niej - wydaje mi się najrozsądniejsze z punktu widzenia rozłożenia ciężaru - ale mogę się mylić..)

- jak montować boki i podpory do blatu i podstawy? w przypadku płyt 18mm - domyślam się, że na "przestrzał" konfirmatami. a jeśli blat i podstawa byłyby z grubej płyty? też przewiercać się przez nie czy może są inne metody?

z góry wielkie dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musze powiedzieć że dużo tu pytań :) generalnie wszystko mozna zrobic na wiele sposobów, i wiele z nich na swój sposób była by właściwa. Jedno moge powiedziec od siebie, jeśłi szafka jest z płyty lub drewna, to warto mieć te szafkę na nóżkach, a nie na cokole jak moja (jak polała się woda to nei miałem jak wytrzec wody pod szafką).

Jełśi chodzi o sam blat, to to czym i jak go przymocujesz do reszty szafki nie ma wielkiego znaczenia. Akwarium go dociśnie :), jednak nawet przy podparciach 18mm to mało. Ja mam akwarium 15x40x50, podparte pionowymi płytami w 4 miejscach, i blat z 18mm płyty stolarskiej..... i ugina się.


Kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj całe plecy do wewnątrz (między dwa zewnętrzne boki)

wszystkie płyty 18mm z tym że blat z dwóch takich płyt...

dno szafki z jednaj całej płyty... jeśli nie masz "cennej podłogi" to posłuchałbym Kota z tymi nóżkami...

poza tym reszta to już jak złożysz... w necie jest dużo projektów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium 15x40x50, podparte pionowymi płytami w 4 miejscach, i blat z 18mm płyty stolarskiej..... i ugina się.


Kot.



Chyba 150?? :twisted:


Ważne jest nie tylko podparcie blatu w czterech miejscach ale właśnie na jakich nóżkach stoi cała szafka, piszesz że na nóżkach jest lepiej, więc zapytam się czy nóżki masz na przedłużeniu pionowych płyt wzmacniajacych czy w innych ? Jeżeli nie na przedłuzeniu czterech płyt - czyli 8 nużkach to się nie dziwię że Ci się wygina blat.

Ja mam akwarium 200 cm podparte w trzech miejscach i ugięcie dochodzi tylko do 1 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzieki wielkie za odpowiedzi, i że temat się rozrasta dzięki Wam - czyli klubowiczom, którzy mają już doświadczenie (m.in. w stolarce). mam nadzieję, że dyskusja ta pomoże nie tylko mnie, ale również innym, którzy myślą o budowie szafki ale po prostu się obawiają, że nie podołają..stąd może czasem trywialne dla niektórych pytania


wracając do szafki i nóżek - mam panele więc trochę się ich obawiam. myślałem o spodzie z pełnej płyty podklejonym miejsciowo podkładkami filcowymi. mówicie - nóżki - a o jakie chodzi? takie niewielkie, zabijane gwoździami (pare mm wysokości) czy może wyższe (pod te pierwsze szmata i tak nie wejdzie jakby co)


druga sprawa - podwójny blat. makok wspomina o podwójnej płycie 18mm. normalnie skręcone 2 płyty ze sobą? co sądzicie o blacie np kuchennym (grubszy od razu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na panelach jestem zwolennikiem jednak podstawki - wada - uważać trzeba aby nie rozlewała nam się woda, można zrobić jakieś szczeliny aby dochodziło tam powietrze to odrobina wody jaka nam się wyleje nie zaszkodzi, przy wiekszej powodzi można szuszyc np "farelką".

Osobiście również wolał bym blat kuchenny od dwóch skręconych ze soba pyt 18mm - wada - blat jest droższy.

W zależności od tego jak będzie wyglądała szafka może się okazać że wystarczy sama płyta 18 mm a czasami i za mało jest blat kuchenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blat kuchenny 200/60cm widziałem ostatnio w obi za 66zł/całość, więc aż tak bardzo konstrukcji to nie podraża, choć są i dużo droższe blaty. Jednak blat z płyty 2x18mm wydaje mi się być sztywniejszy/wytrzymalszy – to jednak zawsze 6 warstw wióry i 4 warstwy laminatu.

Podpory – jeśli pod każdą będzie nóżka/cokolik to i wystarczą z 1 płyty 18mm, 2x18 nie zaszkodzi, tyle że zabierze trochę miejsca. Jeśli będziesz dawał podwójne podpory i blat z dwóch płyt to oklej je jednym szerokim obrzeżem – będzie wyglądała jak jedna gruba płyta.

Jeśli chodzi o nóżki to broń boże nie dawaj takich przybijanych zszywkami/gwoździami ślizgów, jeśli już nóżki to jakieś masywne i w miarę szerokie

Ewentualny blat z dwóch płyt zrobiłbym tak – 1 płytę przykręcasz konfirmantami do podpór, potem drugą płytę przykręcasz od spodu do pierwszej na koniec oklejasz obrzeżem – w efekcie masz jednolity blat bez otworów i śrub na wierzchniej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie, zawsze mnie zastanawiało czy nóżki do takiej szafki to powinny byc jakies specjalne, dopuki nie zobaczyłem akwaarium z szafką które przywieźli ze sklepu malawi na targi do wrocka w 2006. 6 zwykłych plastikowych nózek meblowych pod akwarium 375 litrów 150x50x50 .... i stało...


A jeśli chodzi o moją szafkę .. to ja mam konkretna kratownicę:


http://starykot.ovh.org/szafka2.jpg


Zauważ tez plecy. Ma wklejoną płytę w każdy otwór między przegrodami.


ale cokól to porazka .... a tak wygladała stojąc sobie i czekajac na awkarium .. ale jeszcze nie miałe drzwiczek .


http://starykot.ovh.org/szafka1.jpg


Kot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją szafkę pod akwarium 150/50 zrobiłem tak by się składała z 2 osobnych części, jedna połowa jest na 80cm, a 2 na 70cm, czyli środkiem jest podwójna płyta od blatu do podłogi( zawsze to bezpieczniej:)), każda część ma po 1 przegrodzie, fajne rozwiązanie bo podczas jakichkolwiek przemeblowań/ przeprowadzek można ją rozłączyć i łatwiej ją przenosić, a blat można dać z płyty OSB 20mm, i tak jej nie widać, a jest mocniejsza od laminowanej.

Moja szafka też jest na cokoliku i tak jak starykot mówi- jak się woda wyleje to nie pościerasz, ale IMHO lepiej wygląda :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.