Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Noszę się zamiarem zwiększenia liczby modułów LED:  MODUŁ LED SAMSUNG SMD 5252 IP68 0,72W RGB. Teraz mam ich 70 szt. Sterowane one są przez sterownik Romka LedDimmerPro V4 9V-38V. Ile maksymalnie mógłbym podpiąć do tego sterownika? Wzmacniacz mam z dużym zapasem mocy więc z jego strony nie będzie ograniczeń.

Opublikowano

Trochę pogrzebałem w necie, trochę policzyłem. Przy pewnych założeniach dało by się u mnie zamontować w sumie 150 modułów RGB 0,72W. Limitem jest tu pojemność belek do montażu oświetlenia. Będzie to żarło ok 90 W przy wysterowaniu przy takim rozdziale jak teraz mam (sprawdziłem na liczniku zużycia prądu dla tych ledów co mam teraz (70szt) i przeliczyłem ile by żarło dla 150 sztuk). Czyli wzmacniacz 150W spokojnie da radę.

Jednakże wg producenta maksymalna liczba modułów w jednym ciągu to 50 szt. I tu problem bo na tylnej belce chce mieć ich w sumie 100 szt. Jak to zrobić? Dalej liczyłem, ale nie wiem już czy dobrze i czy tak można. Jeśli jeden moduł RGB przy maksymalnym wysterowaniu bierze 0,72W to jedna dioda w tym module bierze 0,24W. Czyli 100 diód podpięte do jednego wejścia sterownika będzie brało 24W, a przeliczając na ampery przy prądzie 12v --- 2A. Jedno wyjście sterownika wg producenta może być obciążone prądem 3A, czyli ciągle jestem po bezpiecznej granicy i prądu "starczy", chyba.

Jednak ciągle nie wiadomo jak podpiąć te 100 modułów RGB do 3 wyjść ze strownika Romka. Mam pomysł i podpowiedzcie mi proszę czy może to zadziałać. Od sterownika Romka podepnę cztero wiązkowy kabel RGB, przeciągnę go do belki. Na belce zmontuje dwie oddzielne wiąski po 50 modułów każda. I teraz do każdego pojedynczego kabla dochodzącego ze sterownika podepnę dwa kable z oddzielnych wiązek modułów o tym samym kolorze, czyli zielony z zielonym, czerwony z czerwonym, niebieski z niebieskim, i masa z masą. Czy tak może być, czy to zadziała, czy kombinuję poprawnie?

  • Lubię to 1
Opublikowano
3 godziny temu, Bezprym napisał:

Pytanie może naiwne, ale nie możesz tych wiązek połączyć ze sobą? 

To może narysuję jak to chcę zrobić :) Rysunek przedstawia belkę na której chce umieścić dwie oddzielne wiązki modułów RGB po 50 szt każda. 50 dlatego, że producent nie zaleca łączyć więcej modułów w jednym ciągu. Po prawej kolorami pokazałem kable RGB+zero i to jest główny problem, pytanie czy tak mogę połączyć? Te kable po prawej u góry na rysunku idą następnie do sterownika i są podpięte pod jeden zestaw złącz - kanał 1, kanał 2, kanał 3, zero. 

 

a.png.78bbdefd6a634bb258fec0563415af44.png

a.png

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Cześć (albowiem właśnie zawitałem na forum),

Maksymalna liczba modułów w szeregu ograniczona jest prądem, który może przenieść płytka/przewód pomiędzy modułami. Dla jego zmniejszenia zaleca się też podłączenie dwustronne.

Do sterownika możesz podłączyć linie modułów równolegle, jak na rysunku. Będą one dokładnie tak samo zasilane jakby były przedłużeniem szeregu - równolegle.

Zalecam sprawdzić też napięcie po podłączeniu kompletu - tańsze zasilacze mają tendencję do obniżania napięcia, co przełoży się na wzrost prądu (stąd zalecane często 80%).

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.