Skocz do zawartości

Wiciowce - już po leczeniu, jednak nadal jest problem.


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i koledzy, potrzebuję pomocy podpowiedzi.

Problem zaczął się z początkiem grudnia, zauważyłem wtedy że jeden z osobników Jalo Reef zaczął chować się w cieniu, z tyłu akwarium, nie podpływał do jedzenia. Dwa dni później następny zaczął być taki wycofany do tyłu, ukrywał się pod kamieniami, w tym samym czasie dość mocno rozpasały się P. Johanni - pisałem o tym w wątku o moim akwarium.
Wydawało mi się wtedy że to one przejęły kontrolę w akwarium i dlatego Jalo Reef tak się wystraszyły, jednak kilka dni później tego jednego osobnika co pływał tak z tyłu akwarium znalazłem leżącego na dnie z wyjedzonym bokiem. Wtedy sprawy potoczyły się już szybko, kolejne dwa dostały jakieś jasne plamy z boku, inny miał strasznie spuchnięty brzuch - w sumie zdechły trzy Jalo Reef, w tym ten największy.
Wyleczyły się dwa, jeden z dość pokaźną raną na boku która już się praktycznie zagoiła, oraz ten z mocno spuchniętym brzuchem.
Ryby leczyłem od 8 grudnia, środkiem Protocaks M, z trochę zwiększoną dawką ok. 1 ampułkę na 35L wody. Dodatkowo rozpuszczałem 1/3 ampułki w 10ml wody i takim roztworem moczyłem pokarm przed karmieniem. Trwało to tak jak w opisie do zeszłej soboty, tj. do 19 grudnia. Od tamtego czasu podłączyłem dodatkowy filtr kubełkowy z węglem aktywnym żeby wyczyścić wodę z pozostałości po lekarstwie - pracuje do dziś.

A teraz problem o którym piszę w tytule.
Trzy/cztery dni temu zauważyłem że jeszcze jeden Jalo Reef zaczyna się chować pod kamieniami, nie podpływa do jedzenia, jego odchody to cieniutkie przezroczyste nitki ciągnące się na 2-4cm (dziś już tych odchodów nie ma, występowały w pierwszym i drugim dniu)
Nie mam pojęcia co robić, pompować od nowa Protocaps M i męczyć tym lekarstwem pozostałe 21 ryb, czy darować sobie. Na dzień dzisiejszy nie ma on takich plam jak tamte, nie jest też spuchnięty. Wczoraj pomyślałem żeby go może odłowić do kotnika i tam spróbować podać mu jedzenie namoczone w Protocaps, albo do osobnego słoika na kilka minut i dodać rozpuszczony Protocaps, ale niestety choć chory to jeszcze mocno żwawy i po 20-30min. dałem sobie spokój - nie chciałem go jeszcze bardziej stresować. 

Czy kolejne podawanie Protocaps nie wpłynie negatywnie na pozostałe ryby, czy jest sens poić lekiem resztę ryb gdzie uratowanie tej jednej to loteria? Podobno ten protocaps wpływa na płodność, tak gdzieś przeczytałem. No i tym bardziej że całe stadko P. Johanni, oraz P. Elongatus nie wykazują i nie wykazywały żadnych objawów - dosłownie jakby to ich nie dotyczyło, rozchorowały się tylko Jalo Reef.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, miron.dmt napisał:

Ja bym wyjął podejrzaną rybę i dał jej metronidazol.

Kupisz go w aptece. Co do dawki nie pamiętam, ale informacje znajdziesz na forum.

Wyjął, gdyby ona była sztuczną częścią dekoracji to pewnie bym tak zrobił 😉
Jednak ją trzeba odłowić, a to już jest nieco trudniejsze, musiałbym wyjąć całe gruzowisko - nie jest nie wykonalne, ale kłopotliwe, a do tego dochodzi jeszcze stres praktycznie wszystkich osobników w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miron.dmt wypadałoby grzeczniej odpowiadać... Owszem jest to kłopotliwe jeśli ma się dość zagruzowane akwarium, dodatkowo dochodzi bardzo duży stres przy takiej akcji , i zaraz zauważysz te symptomy u innych osobnikach także , koło będzie się zataczać , szkoda że od razu nie podjąłeś się leczenia metronidazolem lub bactopurem direct z sery , można też spróbować ,jeśli wszystkie chętnie jedzą pokarm podawać im bactotabs z sery jest to pokarm z lekiem w postaci miękkich,małych tabletek podajesz tylko i wyłącznie go przez 7 dni 2 razy dziennie , w takiej ilości żeby wszystkie rybki zdążyły zjeść , po tygodniu podmieniasz ok 40% wody i filtr zaopatrzasz w węgiel aktywny na 3 dni , po tej operacji dodajesz ampułki z bakteriami prodibio biodigest na przykład ( w ilości zalecanej na twój zbiornik) i tyle powinieneś widzieć różnice już po 2/3 dniach :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@miron.dmt nie czepiam się słówek, zauważ co dodałem na końcu zdania. Jeżeli czujesz się urażony to PRZEPRASZAM, nie taki był mój cel.

Uwierz mi że próbowałem, on przez to że jest schorowany chowa się pomiędzy kamieniami i nie ma zamiaru nawet pojawić się na kilka sekund poza nimi. Próbowałem dużej siatki położonej za kamieniami licząc że go tam zagonię, próbowałem ze słoikiem. Zostawiłem na noc taką doniczkę od hydroponiki, licząc że się przyzwyczai i może w dzień spróbuje się tam schować jak będę go przeganiał z pod kamieni - żadnych efektów.
W trakcie tych zabiegów inne ryby mocno się spłoszyły i chowały się pod kamienie, walcząc przy tym dość mocno o kryjówkę. Dlatego zastanawiam się czy ratując jednego nie spowoduję większej krzywdy innym rybom.

 

@matejk Dziękuję za zainteresowanie i odzew.
Wszystkie pozostałe chętnie przyjmują pokarm, nie widać u nich żadnych objawów, oprócz tego jednego osobnika Jalo Reef. Rozumiem że podając lek w pokarmie, ochronię pozostałe ryby?
W sumie teraz mają przerwę ok. tygodnia od podawania Protocaps M, który też posiada w swoim składzie metronidazol. Jak długo można go podawać, tzn. czy można po tygodniu ponowić kurację dodając go do wody w akwarium?
A może w obecnej sytuacji pozostać tylko przy podaniu tych bactotabs, i może zabrzmi źle - nie przejmować się tym jednym osobnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @matejk

Dopiero znalazłem chwilę żeby odpisać.
Zamówiłem Sera Bakto Tabs, bo on wczoraj rano zaczął wypływać z kryjówek i nawet zakręcił się koło pokarmu, nie jadł jakoś mocno chętnie, ale coś tam skubnął. Dzisiaj również pokazał się w śród pozostałych ryb - może uda się go wyleczyć samym pokarmem.
Dodatkowo zamówiłem też Sera Baktoforte S - jak będzie trzeba użyć to nie będę już musiał szukać.
Na razie podaję im pokarm namoczony w Protocaps M, mam jeszcze trzy kapsułki, jak przyjdą tabletki Bakto Tabs to zacznę je stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.