Skocz do zawartości

Czarne kropki i plamy


pawel35

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od pewnego czasu zauważyłem pojawiające się czarne kropki, występują one przede wszystkim na podbrzuszu ryb ale zdarzają się również na płetwach lub w pobliży pyska. Ryby mają się dobrze, pobierają pokarm, podchodzą do tarła. Plamy występują praktycznie na wszystkich rybach oprócz dominującego samca Yellow oraz Acei.

Ryby:

- 5 szt. labidochromis caeruleus

- 2 szt. labidochromis perlmutt

- 3 szt. labidochromis chisumulae chizumulu

- 7szt. Pseudotropheus sp. „acei”

Parametry wody:

temp. 26-27st.C, PH 7,8 ; NO2 <0,01; NO3~10

Karmię pokarmami:

OSI Cichlid Flakes

Naturefood Premium Cichlid

Naturefood Premium Cichlid Plant

Tropical ProDefence

Tropical Soft Line Herbivore

Proszę o poradę czy to choroba czy raczej nie powinnam się tym niepokoić?

 

2.thumb.jpg.24af164589da81f764ccd3d8fe5ab4f9.jpg3.thumb.jpg.937ea273474e3510134aaa4bf889da0e.jpg

1.thumb.jpg.45bab0ca03b939d85e17d0ddffc764ed.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to mnie zaskoczyłeś, nie miałem o tym pojęcia. Myślałem, że w miarę dobrze bilansuje im dietę. Ostatnio rzeczywiście dożo dawałem Tropical Soft Line Herbivore, wygodnie się nim karmi z ręki bo jest dość duży i nie brudzi wody.

Co proponujecie w kwestii karmienia? Odstawić Naturefood Premium Cichlid Plant oraz Tropical Soft Line Herbivore. Czy do pozostałych pokarmów dołożyć coś jeszcze bardziej "mięsnego"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wielu akwarystów sugerowało mi, że plamy te częściej występują w akwariach o wysokim poziomie azotanów (NO3) i zbyt niskim pH. Jednakże z moich obserwacji wynika, iż te parametry wody nie mają żadnego wpływu na pojawianie się tych czarnych kropek. Moim zdaniem największe znaczenie ma stres u ryb."

Tylko, że wysokie stężenie NO3 i niskie pH wpływa stresująco na ryby. Bardziej lub mniej, w zależności od predyspozycji każdego osobnika.

Przez kilka miesięcy testowałem wpływ spiruliny na występowanie czarnych plam. Przez ten okres karmiłem 2x dziennie wyłącznie Tropical spirulina super forte 36% moje Chindongo saulosi Taiwanee Reef i Metriaclima sp. 'zebra gold' Kawanga. Nie doczekałem się plam. Aktualnie karmię moje Labidochromis caeruleus tylko pokarmami dla roślinożerców (pokarmem bazowym jest wcześniej wspomniany Tropical) i nie widzę tych ciemnych plam, deformacji, złych kolorów i często wytykanego cierpienia ryb...

Takich plam czasem dostają u mnie ryby, które są najniżej w hierarchii, które są przeganiane, które nie mogą znaleźć swojego miejsca. Plamy pojawiają się i znikają. Dochodzę do wniosku, że to kolejna informacja z serii "powtarzanie jeden od drugiego" 😕

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście który przytoczył Andrzej jest też wzmianka ze po zastąpieniu spiruliny HS aqua spiruliną  Ocean Nutrition kropki zniknęły. Stosowałem tą spirulinę i zauważyłem że jest bardziej "mięsna", można to wyczuć po zapachu( jedzie rybami nie zielskiem). Może niech autor postu  zastąpi przez jakiś czas pokarmy roślinne ta spiruliną i sam zobaczy czy nie nastąpi poprawa. 

Edytowane przez Bezprym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie i podrzucenie tematu. W pierwszej kolejności zredukuje do minimum podawanie pokarmów roślinnych. Być może stres u ryb zwiększył się też ostatnio bo robiłem dużą zmianę w aranżacji i dość często gmerałem w zbiorniku. 

3 godziny temu, AFOL napisał:

... Takich plam czasem dostają u mnie ryby, które są najniżej w hierarchii, które są przeganiane, które nie mogą znaleźć swojego miejsca. ...

U mnie to wygląda troch inaczej, rzeczywiście dwa największe samce nie mają śladów tych kropek. Ale dwie samice labidochromis chisumulae chizumulu, które są ciągle przeganiane przez samca i są najmniejsze w całym akwarium również nie maja tych kropek. Więc chyba tutaj odgrywa też rolę pewna predyspozycja konkretnych osobników na wystąpienie tych plam. 

 

Jeżeli miał bym pojawienie się tych plam wiązać z wprowadzeniem jakiegoś nowego pokarmu to na pewno był by to Tropical Soft Line Herbivore. Teraz jak się zastanowię to rzeczywiście pierwsze plamy mogły się pojawić krótko po wprowadzeniu do diety tego pokarmu. A wcześniej karmiłem HS aqua Spirulina.

Edytowane przez pawel35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilkunastu lat karmię ryby różnymi pokarmami z przewagą spiruliny i jakoś nie miałem problemu z żadnymi plamami. Natomiast znajomy, który kupił ode mnie ryby, karmiąc je gorszej jakościowo karmą zaczął zmagać się z tymi plamami... Moim zdaniem to niedobór spiruliny ale ja przeważnie hoduję ryby roślinożerne lub wszystkożerne z przewagą pokarmów roślinnych... 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.