Skocz do zawartości

Przebudowa narurowca


Renton

Rekomendowane odpowiedzi

Do tego co opisał Bartek dołożę od siebie. Zawòr bajpasu dałbym za trójnikiem do korpusu z purolite, wówczas będziesz mógł idealnie regulować przepływy w całym układzie.
Purolite lubi po pewnym czasie stłumić ostro przepływ wtedy regulacja na bajpasie będzie spełniała swoją rolę.

Wysłane z mojego MIX 2S przy użyciu Tapatalka


To prawda, przeoczyłem to.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bajpas na biologi jest potrzebny moim zdaniem to zależy przy 2 nitkach biologi napewno tak przy 3 moim zdaniem nie koniecznie, a dlaczego tak uważam.

Przyklad

Wydajność deklarowana pompy wedlu danych z jakiejś strony producenta, a nie z realnych pomiarów

Pompa obiegowa OMI 25/40/180

1 bieg - 1150 l/h
2 bieg - 1320 l/h
3 bieg - 1550 l/h

Teraz jeżeli dojdą media które jak wiemy dławią przepływ parametry te będą zdecydowanie nizsze. 

Na tym forum i nie tylko zaleca się przepływ wody przez biologie na poziomie 400 - 500L/h

Czyli mając 3 nitki i nie uwzględniając w ogóle straty na opory mediów filtracyjnych 

Bieg 1 

1150/3 ≈ 380 l/h czyli ok

Bieg 2 

1320/3 ≈ 440l/h jest ok

Bieg 3

1550/3 ≈ 515 l/h

Przy dwóch nitkach na biologi przepływ może być rzeczywiście za duży i tu niezbędny jest bajpas, a na nim zawór. 

Edytowane przez aro600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na tabelkę i odczytaj wynik dla podnoszenia na 1 metr, bo chyba nikt nie montuje pompy 3 metry pod akwarium. Wydajność pompy o której piszesz, przy podnoszeniu na h=1m, na 3 biegu to prawie 3000l/h

f757970f4f40a38fbeeb13c82345.jpg.3f5c3fb4d9659d946e66b7ee5edd6126.jpg

Źródło zdjęcia: allegro.pl

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bartek_De napisał:

Spójrz na tabelkę i odczytaj wynik dla podnoszenia na 1 metr, bo chyba nikt nie montuje pompy 3 metry pod akwarium. Wydajność pompy o której piszesz, przy podnoszeniu na h=1m, na 3 biegu to prawie 3000l/h

f757970f4f40a38fbeeb13c82345.jpg.3f5c3fb4d9659d946e66b7ee5edd6126.jpg

Źródło zdjęcia: allegro.pl

Zgadza się natomiast dalej mówimy o teorii, a nie o praktyce. Podniesienie słupa wody, a rzeczywista ilość przepompowanej wody przez nasze układy to 2 różne rzeczy każde kolanko, trójnik, zwężenie zwiększa opór co zmniejsz przepływ. Natomiast największym zwalniaczem są wkłady w naszych korpusach, ale nawet przyjmując powyższa tabelkę to nadal na 2 pierwszych biegach przepływ jest prawie książkowy. Myślę że sam filtr wraz z wkładami (czystymi) obniża teoretyczny przepływ o co najmniej 15 - 20%, a po zabrudzeniu wkładów jeszcze więcej. A wtedy nawet 3 bieg zaczyna zbliżać się do optymalnego przepływu (choć ciekawy jestem ilu kolegów z forum ma w swoich filtrach ustawioną na stałe pracę na 3 biegu) 

Nie neguje rozwiązania z bajpasem, jeśli ktoś chce mieć tą regulacje to napewno nie zaszkodzi natomiast co do samej regulacji dlaczego mam co do niej wątpliwości przykladowo:

Jak sprawdzić ile wody rzeczywiście przepływa przez BAJPAS, a ile przez WKŁADY? 

Czy nie dochodzi w naszych filtrach do sytuacji gdzie 80 - 90% wody płynie przez bajpas bo to najłatwiejsza dla wody droga (oprór na bajpasie wytwarzamy zaworem, ale przy zapychaniu się wkładów biologicznych choćby namnarzającymi się koloniami bakterii opór rośnie więc wymagało by to korekt na zaworze.)

Tak naprawdę rozwiązaniem prawie idealnym były bajpas połączony z przepływomierzem, a rozwiązaniem  idelanym z 2 (jeden przepływomierz mierzyłby całkowita ilość wody pompowanej przez nasz system, a drugi do wyboru przez bajpas lub przez sekcje biologiczna. 

Wtedy mamy pełna wiedzę.

Z drugiej strony na ile  zwiększenie przeplywu zmnijsza skuteczność filtracji? Wymagało by to przprowadzebia dokładnych testów,

A może któryś z kolegów na forum robił rzeczywiste pomiary przepływu i zechce podzielić się wynikami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bartek_De napisał:

Spójrz na tabelkę i odczytaj wynik dla podnoszenia na 1 metr, bo chyba nikt nie montuje pompy 3 metry pod akwarium. Wydajność pompy o której piszesz, przy podnoszeniu na h=1m, na 3 biegu to prawie 3000l/h

 

Ja tam bym czytał dla 0m ew. dla 20 cm. Wysokość podnoszenia dla narurowca patrz poniżej.

Sam mam narurowca od roku, dałem bajpas bo "wszyscy dają" a ja zielony byłem jak go montowałem i na razie uważam za bezużyteczny. Może w przyszłości się przyda

26363553_wyspod.thumb.jpg.85607b1e3df74a8beef762da754bb6fb.jpg

Edytowane przez Bakakaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna mała wadę widzę, jako że przesunałes zawór ten za pompą to widzę upierdliwość w czyszczeniu mechaników. Będziesz musiał zakręcać 3 zawory zamiast 1 (mowa za pompa, przed pompa ma się rozumieć że też trzeba zakręcić w momencie czyszczenia).

W tym modelu podczas wykręcania korpusu mechanicznego woda będzie spływała z rur.

Przemysl to i albo przesuń zawór zaraz za pompa albo wstaw tam zawór.

Rozumiem że instancja była taka iż gmerasz przy korpusach z biologia a pompa nadal działa.

 

Wysłane z mojego MIX 2S przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur ma rację, bo ile razy w roku ruszasz biologię, raz?? A mechaniki będziesz rozkręcał co tydzień, dlatego daj zawory przed mechanikami i zaraz za nimi i dodatkowo kranik spustowy za pompą, co bardzo ułatwi odpowietrzanie.

20201112_235101.jpg.0fa30205696d09477d81ca20b5fe0e32.jpg

I odnośnie grzałki, Artura pomysł sprawdza się jak najbardziej, grzałka lazienkowa 300W na bajpasie rury wylotowej👍

20201112_234127.thumb.jpg.6904d25ed50c7394f3e04dc8b7e273f1.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Renton napisał:

Dzięki za podpowiedzi. Wrzuciłem na projekt. Teoretycznie będę dążył do tego.

narurowiec 2020v3.jpg

Twój układ jest praktycznie identyczny z tym, co mam u siebie. 

EDCD3EF3-C038-4D83-8BE6-B773172A9FE3.thumb.jpeg.bc4fa44b73cb8243ba788fd170e3548c.jpeg

 Od Twojego projektu różni się jedynie tym, ze jest podwójny zasys i więcej zaworów na mechaniku. Dzięki temu przy czyszczeniu nie trzeba wyłączać pompy.  Ale możesz tez dać po jednym- przed i za zestawem mechanicznym. Moim zdaniem, na co zwraca uwagę Bartek, bajpas ma sens- możliwie maksymalny przepływ idzie właśnie tą nitką, a przez biologię masz spowolniony przepływ / z możliwością jego regulacji/. Przy projektowaniu zwracałem szczególną uwagę, aby w gałęzi głównego nurtu stosować trójniki 45 st, a nie 90st. Dzięki temu przepływy są „płynniejsze”, a co za tym idzie, mniejsze są opory i maksymalizujemy wielkość przepływu. W części mechanicznej byłem zmuszony do stosowania kolan 90 st, ale to tylko z powodu ograniczenia przestrzeni. Przy stosowanej przeze mnie pompie 25/60 i świeżych wkładach do korpusów, na I biegu przepływ jest na poziomie 1600l/h, a na II biegu- 3100 l/h. Przy  III biegu- wzrost jest pomijanie  maly. „Dodatkowy zawór na bajpasie umożliwi /ewentualnie/ „wymuszenie” większego przepływu w biologii. No i grzanie- jak podpowiada @aurban6- sprawdzony przez kolegów patent. Co prawda zrobiłem to nieco inaczej, ale rozwiązanie nie jest jeszcze w pełni przetestowane, więc trzymaj się sugestii kolegów. Zawory na wylocie- zwłaszcza za bajpasem raczej  niczemu nie służą. Za korpusem z chemią- wystarczy mały zaworek od osmozy. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.