Skocz do zawartości

Kolejny klon Ustrojstwa


nsp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym się podzielić swoim klonem ustrojstwa. Jedyne czym się różni od Ustrojstwa @AndrzejGłuszyca, to użycie innej obudowy do filtra, a raczej innej średnicy.

Do budowy filtra użyłem:

-Obudowa filtra "Atlas Filtri" 10" z gwintami wew. 3/4"

-Wkład węglowy 10" szt. 1

-Nypel mosiężny 3/4" szt. 2

-Redukcja mosiężna 3/4x1/2" szt. 1

-Przyłącze na kran 3/4" szt. 3

-Przyłącze na kran 3/4" z redukcją plastikową na 1/2" szt. 1

-Szybkozłączka na wąż 1/2"  szt. 4 (dwie były w zestawie z wężem, resztę dokupiłem)

-Zawór/kran czerpalny 1/2" plastikowy szt. 1

-Wąż ogrodowy 1/2" 12-16mm dł. 20mb szt. 1

-Taśma teflonowa mała szt. 1

IMG_20200912_152338.thumb.jpg.6139d73ced5110810457e366948ddeff.jpg

 

Etap powstawania "ustrojstwa" wyglądał tak.

Na początku wkręciłem nyple do głowicy korpusu, bo będą to elementy nieruchome. W tym celu nawinałem uszczelnienie w postaci teflonu.

IMG_20200912_152647.thumb.jpg.e38d9e0cfdef172bbde6aea1486ad127.jpg

IMG_20200912_152821.thumb.jpg.17ffde275fa0c5c971b247cded31d3c5.jpg

 

Następnie przykręcenie ręcznie przyłączy na kran. Polecam zrobić to z wyczuciem, bo ja przekręciłem z jednej strony i uszczelka się zawinęła. Ale wspomnę o tym później.

IMG_20200912_153036.thumb.jpg.dcaf1695101b464e73dad3fe6499eb4d.jpg

 

W trzecim kroku przechodzimy do przykręcenia redukcji mosiężnej do kraniku. Tu gwint zewnętrzny uszczelniamy teflonem, nakręcamy redukcję i gotowe. Ważne aby na teflonie nie cofać kształtki. Do redukcji dokręcamy ręcznie przyłącze na kran.

IMG_20200912_153738.thumb.jpg.15b5d46c69ba3cc87bc6a6f8cec5ec48.jpg 

 

Kolejnie mocujemy przyłącze na kran (u mnie z redukcją z 3/4" na 1/2", ale wiem że można kupić same przyłącze 1/2) do baterii.

IMG_20200912_170118.thumb.jpg.91047e692a3843c06c6c4faa4c204bf0.jpg

 

W tym momencie bierzemy szybkozłączki, mocujemy w nich wąż i robimy próbę szczelności bez wkładu. U mnie był przeciek na przyłączu na kran. Za mocno dokręciłem i uszczelkę zawinęło wewnątrz nypla. Na dobrą sprawę uszczelka powinna być do wymiany, ale nie znalazłem takiej u siebie, więc nawinąłem teflonu na nypel, włożyłem uszczelkę która była i skręciłem ręcznie.

IMG_20200912_155544.thumb.jpg.ed4789d0e2f37ece90f17e029949abee.jpg

 

Po zmontowaniu wygląda to tak

IMG_20200912_160119.thumb.jpg.8ca138e3ebc921fb9c92a11b6267b2a1.jpg

 

A działa mniej więcej tak. Nagrałem filmik z drugiej próby szczelności

 

 

@AndrzejGłuszycamógłbyś wyjaśnić, czym się różni zwykły wkład węglowy, od tego wkładu sedymentacyjnego? Znalazłem takim w LM i jedyne co mi tam powiedzieli, to to że ma dodatkowy wkład mechaniczny.

Edytowane przez nsp
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, nsp napisał:

mógłbyś wyjaśnić, czym się różni zwykły wkład węglowy, od tego wkładu sedymentacyjnego?

Dokładnie tak jest. Popatrz na Allegro jak coś jeżeli będziesz chciał kupić nowy wkład węglowy. Za cenę jednego z LM  kupisz trzy sztuki z Allegro. Kiedyś sprawdzaliśmy i w konkretnym przypadku okazało się  ,że to ten sam producent.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyło by się bez przecieków gdybyś kupił korpus z gwintami 1/2" po co kombinować z nyplami, redukcjami i połączeniami na teflon. W moim ustrojstwie z jednej strony nakręcasz bezpośrednio wąż od prysznica, a z drugiej wciskasz szybkozłączkę z wężem i po robocie. Dlatego warto wybrać korpus właśnie takiego typu, masz w nim już gotowe gwinty zewnętrzne , a trafiłem na niego dzieki @AndrzejGłuszyca i to jest według mnie najlepsze rozwiązanie.

20200912_183223.thumb.jpg.8274dfecafe827837e04f129bce04b21.jpg

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyło by się bez przecieków gdybyś kupił korpus z gwintami 1/2" po co kombinować z nyplami, redukcjami i połączeniami na teflon. W moim ustrojstwie z jednej strony nakręcasz bezpośrednio wąż od prysznica, a z drugiej wciskasz szybkozłączkę z wężem i po robocie. Dlatego warto wybrać korpus właśnie takiego typu, masz w nim już gotowe gwinty zewnętrzne , a trafiłem na niego dzieki [mention=2812]AndrzejGłuszyca[/mention] i to jest według mnie najlepsze rozwiązanie.
20200912_183223.thumb.jpg.8274dfecafe827837e04f129bce04b21.jpg
Ja wszystko rozumiem. Pracowałem w hurtowni sanitarno-kanalizacyjnej i tylko takie korpusy mają tam w sprzedaży. Więc nie wykluczone że w cenie tych korpusów z tymi łamliwymi, wystającymi, plastikowymi nyplami zapłaciłem mniej za to co mam z tymi dodatkowymi nyplami. Ja się nie boje skręcać takich rzeczy. 9 lat pracowałem w tej branży :)

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek_Detak teraz patrzę na zdjęcie co wstawiłeś, to po mojemu nie są gwinty 1/2, bo nawet wkręcone przyłącze na kran nie wygląda jakby miało gwint 1/2. Także nie mieszajmy nowym użytkownikom. Czy zrobią Andrzeja sposobem, czy moim to mają na tacy podany sposób jak to mają wyglądać i jak działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=7984]Bartek_De[/mention]tak teraz patrzę na zdjęcie co wstawiłeś, to po mojemu nie są gwinty 1/2, bo nawet wkręcone przyłącze na kran nie wygląda jakby miało gwint 1/2. Także nie mieszajmy nowym użytkownikom. Czy zrobią Andrzeja sposobem, czy moim to mają na tacy podany sposób jak to mają wyglądać i jak działać.
Tak, to są gwinty 1/2". Napisałem wcześniej, że nakręcam na ten gwint wąż od prysznica.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Co do ogromnego spadku popularności akwarystyki w ogóle, to się nie zgodzę. W Niemczech markety budowlane takie jak OBI mają potężne działy akwarystyczne, całe aleje zastawione sprzętem i zbiornikami z rybami i roślinami. U mnie w mieście są takie trzy. Markety budowlane to nie sklepy prowadzone przez pasjonatów z miłości do czegoś. Jak by było źle, to by to miejsce wykorzystali inaczej. A te działy funkcjonują i czasem widzę, że ciężko się dopchnąć do sprzedawcy, żeby ci gupika złowił. Natomiast przedstawicieli naszego biotopu tam jak na lekarstwo. Pływa parę sztuk czasami, często pod błędną nazwą, o jakości nie chce się pisać . Biotop Malawi jest jednak w skali akwarystyki niszowy, wymagający większych zbiorników, trochę wiedzy i specyficznych upodobań u akwarysty. Jako taki jest bardziej podatny na kryzysy wszelkiej maści i teraz obserwujemy tego skutki w postaci kłopotów u sprzedawców, którzy skoncentrowali się tylko na nim.
    • To ma być biologia? Czy mechanik ? Sump jest słabym mechanikiem, a biologia nie potrzebuje mocnego przepływu. U mnie przy 2500 l jest około 1000 l i spokojnie daje radę,  a rade daje nie przez przepływ tylko przez ilość i jakość mediów filtracyjnych.
    • Ciekawe spostrzeżenie, choć modę obstawiałbym bardziej w przypadku zbytu na skalary, o czym pisał @Bojar w kontekście planowanej przez p. Darka Gażę zmiany profilu hodowli - i zgodziłbym się raczej z @pulpet i @crav, że coraz większą rolę odgrywają ceny wszystkiego ... i, moim zdaniem, ludzka wygoda. Dużo mniej wiedzy, techniki, kosztów i czasu taki gekon pochłania, a można wyjąć, pogłaskać, długo żyje... Terrarium z płyty sklepie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk. Do chomika/świnki morskiej wstyd się teraz przyznać, a gekon lamparci / orzęsiony / chiński brzmi egzotycznie. 😉 Jak wzrosły ceny szkła, każdy wie. Ile kosztuje prąd - przy wymagającej w naszym biotopie filtracji - również. To są dwa główne czynniki, wydaje mi się. A jeśli ktoś już się wykosztuje na wszystko i np. nie dobierze w przemyślany sposób obsady, to stwierdzi, że lepiej spokojniejsze skalary, bo "pyszczaki się gryzą". 😐 Jeśli ludzie w obecnych czasach oglądają każdą złotówkę dwa razy i wydatki (początkowe i bieżące) związane z naszym hobby wpływają na jego mniejszą popularność, to mniej lub bardziej niszowe biotopy jak Malawi pierwsze dostaną po d***. Sad but true.
    • Nie 8k, tylko 32k A jaki przepływ przy 10000L wody?
    • Zaczynam się gubić? Po co Wam przepływ przez sump rzędu 8 tys. litrów ?
    • Zobacz na ceny wszystkiego w sklepach, posłuchaj muzyki w radio, zobacz gazety w kiosku... itp itd
    • @triamond no trochę przerażające są te przepływy i średnice rur. Według tabelki fi50 grawitacyjnie, to jakieś 8300L - mało. Mam po jednej stronie 3 rurki Fi50, a jedna musi iść na rewizję. Czyli będzie dodatkowe wiercenie. Komin i tak można zasypać K2, można się też pokusić o jego fluidyzację. Gruby temat
    • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
    • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
    • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.