Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Ogrzewanie dużego akwarium przy użyciu ciepła z CO.


 

Mam w planie urządzenie większego zbiornika, na dzień dzisiejszy planowany rozmiar to 320*100*100 – około 3200 litrów wody brutto + sump.

Mam dylemat z ogrzewaniem – pomieszczenie w którym je postawię ma w zimie ok. 19 stopni – muszę podgrzać na stałe wodę o ok 5-6 stopni.

Teraz pytanie, jak ekonomicznie to uzyskać. Na początek zakładam docieplenie 2 ścian akwa styrodurem – maja być i tak wyklejone czarną folią. Na górę pokrywa, przynajmniej na zimę.

Nadal jednak potrzeba podgrzewać ponad 3,5 tony wody, myślałem aby w akwarium przewidzieć filtracje oparta na sumpie [z 600 l – jeszcze nie liczyłem jego pojemności], i wewnątrz sumpa dać rury Pex wpięte w obieg CO. Rury oczywiście z regulacją temperatury – zawór mieszający lub podobne rozwiązanie – ustalę w instalatorami jak będę to wykonywał.

I pytanie zasadnicze – ile min. metrów rurki fi 16 mm o temp 28 st. C potrzeba aby zapewnić ciepło tej ilości wody?? Sump będzie miał ok. 60 x 200, myślałem o 25 metrach.

To wstępna koncepcja, proszę o uwagi i porady.

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano

Wyprowadź sobie z c.o zasilenie i powrót, na powrocie zastosuj zawór do podmieszań podłogówkowych z capilarą a czujnik przylgowy zabezpiecz termokurczem i włóż do sumpa. Na głowicy ustawiasz temperaturę i po problemie. Zamiast pexa daj rurę karbowaną z nierdzewki, dużo skuteczniej ogrzeje wodę. 

  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)
40 minut temu, KUBSON napisał:

Wyprowadź sobie z c.o zasilenie i powrót, na powrocie zastosuj zawór do podmieszań podłogówkowych z capilarą a czujnik przylgowy zabezpiecz termokurczem i włóż do sumpa. Na głowicy ustawiasz temperaturę i po problemie. Zamiast pexa daj rurę karbowaną z nierdzewki, dużo skuteczniej ogrzeje wodę. 

Dobra idea z rurą karbowaną - duża powierzchnia wymiany ciepła.

Rura - foto ze strony artom.com.pl

 

IMG_6667_1[1].jpg

Zawór z kapilarą [hertz]. Głowica termostatyczna HERZ z czujnikiem powierzchniowym do ogrzewania podłogowego 20 - 50 st.C 1 7420 06
Zasada działania:
Przy termostacie HERZ z czujnikiem powierzchniowym zmiana objętości cieczy jest przenoszona kapilarą do mieszka, który przesuwa trzpień zaworu. Zawór termostatyczny jest zamykany w wyniku wzrostu temperatury. Skala temperatury jest oznaczona na zewnętrznej stronie termostatu. Za pomocą pokrętła następuje ustawienie temperatury.

kapi.jpg.73529b47fb86cee56bbcaf864f1958bc.jpg

 

kapi2.jpg

Edytowane przez Kris-Op
Opublikowano

Dokładnie coś takiego. Moim zdaniem dobrze takie ogrzewanie jest zrobić z obwodu ogrzewania podłogówkowego bo w razie awarii głowicy czy zaworu, woda nie nagrzeje się zbyt szybko bo w podłogówce jest niższa temp. wody. Jeśli zawór czy głowica stanie w pozycji otwartej masz czas żeby zareagować, a wiadomo wszystko prędzej czy później się zepsuje. Bardziej pewne jest zastosowanie strownika do pompy c.o z czujnikiem zatapialnym i pompa na osobnym obiegu wpięta w zasobnik ciepłej wody użytkowej w wyjście cyrkulacji i cwu, obieg ci zbiornik grzeje a czujnik w zasobniku daje sygnał do pieca i dogrzewa wode. Wtedy grzeje wodę kiedy jest zapotrzebowanie a nie kiedy c.o się odpali żeby dom dogrzać. Tylko te rozwiązanie droższe, ale pewniejsze. 

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.