Skocz do zawartości

Pierwsze Malawi 260l


Skaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Od długiego czasu bardzo podobają mi się akwaria Malawi. W dniu wczorajszym stałem się posiadaczem akwarium Juwel o wymiarach 120x40x55 wraz z filtrem Eheim professionel 3 2071. Akwarium póki co stoi puste, a ja chciałbym zasięgnąć rad ekspertów co kupić, żeby rybką było dobrze.

1. Czy ten filtr Eheima zda egzamin jako filtr biologiczny? Jakie wkłady do niego zastosować? Sama bio ceramika czy coś jeszcze?

2. Jaki filtr wewnętrzny polecacie jako mechanik? Dodatkowo również, jakie wkłady do niego, sama gąbka i wata?

 

Jestem początkującym akwarystą, rok czasu miałem "akwarium" 50l więc przeskok jak dla mnie ogromny i zupełnie inna technologia.

 

Pozdrawiam Patryk

 

eheim.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Patryk, fajnie że zdecydowałeś się na biotop Malawi - napewno da Ci wiele radości👍 

Odpowiadając na Twoje pytania:

1. Biolog nie potrzebuje dużego przepływu więc ten Eheim będzie dobry. Wystarczy w nim ceramika i gąbka.

2. Jako mechanik wewnętrzny dużo osób w podobnym litrarzu stosuje głowicę Aquaela połączoną z prefiltrem Eheima wypełnionego watą JBL Symec (sam kiedyś stosowałem takie rozwiązanie).

Jednak powiem Ci szczerze że takie zestawienie filtracji wymaga moczenia łap w akwarium co tydzień w celu czyszczenia prefiltra. Moim zdaniem jeśli masz jeszcze czas do startu zbiornika i troche luźnych pieniędzy do wydania to nie musisz iść tym szablonem "zewnętrzny biolog i mechanik wewnątrz" z jednego prostego powodu - grzebanie w akwarium to zawsze stres dla ryb, powinniśmy ograniczyć to do naprawdę niezbędnego minimum (oczywiście to moja subiektywna opinia i każdy wybiera filtrację jaką chce).

Masz na forum multum rozwiązań filtracyjnych które ograniczą Twoją ingerencję w środowisko życia ryb praktycznie do zera.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Dokładnie, nie śpieszy mi się z uruchomieniem, wolę poczekać ale żeby to miało ręce i nogi.

Może polecił byś jakieś rozwiązanie co do tej filtracji? Zgadzam się z Tobą, nie ma co rybek stresować. A może jest jakiś prefiltr zewnętrzny?

 

Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, prefiltr zewnętrzny jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem, tylko akurat w tym wypadku nie wiem czy Twój filtr by to uciągnął.. tu masz artykuł kolegi @SlavekG :

A jeśli zdecydował byś się na to by tego Eheima zostawić jako biologa, to @Bartek_De w swoim artykule proponuje ciekawe rozwiązanie na niezależnego mechanika:

http://forum.klub-malawi.pl/topic/22594-wydajna-filtracja-mechaniczna-z-wykorzystaniem-korpusu-narurowego/

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.