Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Serdecznie !!

Długo pisałem pytałem i w końcu nadszedł ten czas rozpoczęcia projektu 250x80x70 zbiornik zamówiony czas oczekiwania 4-5 tygodni więc mam czas aby wszystko przygotować na tip top choć pewnie jak to zawsze po drodze wystąpi nie jedno pytanie i nie jeden problem. W tym poście będę zamieszczał informacje z postępu prac oraz zdjęcia z mojej pracy.

Dane techniczne: 

Zbiornik ze szkła 12mm wykonany będzie w firmie NEXUS, mam nadzieję że wszystko zrobią jak potrzeba bo są różne opinie ale każdemu należy dać szansę.

Wymiary : 250x80x70 

Front oraz prawy bok który będzie widoczny od wejścia do pokoju opti-white.

Tył Czarny u góry opaska czarna z lacobel.

Filtrację planuję oprzeć na pompie jebao Jecod 6000 lub nieco mocniejsza MDC -10000 oraz dwóch korpusach BB10" jeden korpus będzie odpowiadał za mechanikę a drugi chemia.

W środku awaryjnie schowam kilka bryłek lawy.

Dekoracje: Jestem na etapie tworzenia modułów diy na tylną ścianę oraz lewy bok + 1 lub dwa podwieszane gdzie ewentualnie zamontuje cyrkulator.

Dno: Standardowo piach bez widziwień ewentualnie kamole diy jak tu kilku kolegów miało w zbiorniku całe dno, ja planuję powiedzmy 30% kamienie- 70% piach.

Oświetlenie jeszcze nie mam pojęcia pewnie na początek belka z aktualnego zbiornika bo budżet na coś bardziej ambitnego nie pozwoli na początku.

Stelaż:  Stelaż wykonywał będzie mój dobry kumpel spawacz z profilu 40x40x3  zdjęcie zamieszczę później projektu na pewno będę pytał jak go zaprojektować dodam w nim stopki regulujące.

Podmiany wody: Mam doprowadzoną na etapie remontu domu wodę oraz kanalizację na ścianie gdzie ma być zbiornik. Hydraulika na wysokości 40cm.  Myślę aby zrobić jak kolega z forum zrobić jeden lub dwa przeloty w dnie i wystawić rurę która będzie do 1 wzmocnienia wzdłużnego w dalszym kroku automatyczna podmiana. Posiadam Filtr RO w pokoju a w piwnicy dwa korpusy jeden z sznurkiem drugi węgiel. 

Mieszkam na wsi woda jest dobra do naszego biotopu awarii mało.

Zasilanie Prąd:  W późniejszym etapie jak środki pozwolą zasilanie awaryjne ups+ akumulator podpięty do pompy 

Planowana obsada to predatory lecz jako iż obecne ryby mam krótko bo rok planuje je zostawić.

Obsada aktualna to:

Otopharynx black Orange 2x samiec 3x samica 

Sciaeonochromis fryeri 1+1 samiec 4 samice 

Copadichromis maisoni 1 samiec 4 samice 

Copadichromis sp fire crest  3 samice 1 samieclub 2-2 jeszcze samce się nie wybarwiły jak powinny ;) 

Lethrinops Red cap itungi 5x młode.

I tu pytanie co można dołożyć do takiego zbiornika ciekawego? Czy przy tej obsadzie można dołożyć predaotry czy obsada całkowicie do zmiany pod predatory

 

To tyle na temat co mam co wiem i co planuje. Liczę w dalszych etapach na waszą pomoc oraz krytykę.

 

Dziś dzień 1.

Próby tworzenia modułów diy.

Duży jest na prawdę duży nie wiem czy nie przesadziłem rozmiar 95x40

Mniejszy to jak dwie dłonie myślę że to będzie podwieszany ew+ z cyrkulatorem

i najmniejszy to taki nie wiem zostało towaru i go ulepiłem 😜 

Posmarowałem pędzlem kamienie olejem ale nie wiem czy nie za bogato bo na bokach trudno mi było je przylepić dobrze bo odklejały się mam nadzieję że wyjdzie dobrze.

Kupiłem włókno polipropylenowe jak tu w opisie było wspomiane i dodam do cx-5

odl2.jpg

odl1.jpg

  • Lubię to 1
Opublikowano

Jeśli będziesz wpuszczal młode predator to niestety stara obsada może je zamęczyć. Osobiście kupił bym nowe ryby i że starymi ich nie zestawial. Ew można by kupić porośnięte predatory tak do 15-18 cm.

Problem może być też z karmieniem. Bo jednak predatory przy samym suchym mogą dobrze nie rosnąć a z kolei starej obsadzie mięso może nie podpisowac.

Fryeri bym zostawił. Ew othoparynxa. Do tego kupić drapieżniki ale nie mniejsze niż powyższe ryby.

Opublikowano

Póki predatory będą młode, to może się to utrzymać. W sensie, że non mbuna będzie jakoś funkcjonować, ale na dłuższą metę nie widzę szans na utrzymanie takiej obsady. Głównie mam na uwadze Otopharynxa, fire cresta i Lethrinopsa. 

Opublikowano

Druga opcja aby zostały w obecnym zbiorniku :D Ale negocjacje jeszcze trwają 😜 

Czy 1 doba wystarczy na formę ? Zostawiłem normalnie na dworzu wiaterek wieje słoneczko świeci nie zapowiada się na deszcz.

Opublikowano (edytowane)

Tak jak pisałem mam pytanie dot. stelaża czy profil 35x35x3 będzie dobry? 

Czy 10 nóżek to nie za dużo? Fakt mam płytki na podłodze niby jest ok ale gdzie nie gdzie może być nie równość.

Projekt w załączniku.

Co do obsady zdecydowałem że jednak chyba zostawię to co jest, dokupię aby nie było pusto i przeniosę do dużego zbiornika jeśli nie będzie zgody na dwa w pokoju 😜 

Pytanie dot. podmian i orurowania co sądzicie o tym aby nie bawić się w jakieś rury które by się  krzątały za zbiornikiem z wężami czy coś i wlatywały od góry może dobrze by było zrobić przeloty od dołu i je od dołu pociągnąć? 

Jak byście proponowali rozwiązać ten temat plus podmianki najlepiej automatycznej nie mając komina w zbiorniku i żeby nie było nie potrzebnych x gratów w zbiorniku. 

Dokładam zdj hydrauliki 

 

A i pytanko dot. nóżek które lepsze podam linki: 

https://allegro.pl/oferta/a272-stopka-meblowa-regulowana-wkrecana-noga-m10-7921209691

https://allegro.pl/oferta/mocna-stopa-regulacyjna-fi50-m16-80-ebonit-300kg-6856688418

 

Czy może coś innego proponujecie? 

94257251_162086758471259_5128087923748503552_n.jpg

94143826_587505925307096_2434705149218783232_n.jpg

94257125_527431461277780_3390551976369455104_n.jpg

Edytowane przez edzzio
Opublikowano

Dziś zdjąłem formy wszystko ok bez problemów to chyba zasługa dobrego zwilżenia olejem.

Zauważyłem że przy większym rozmiarze trzeba zobaczyć jak położyć formę ponieważ jest  bardzo giętka.

Teraz wypełnić zaprawą i brać się za kolejne :)

 

mod2.jpg

mod1.jpg

  • Lubię to 3
Opublikowano

Ja robiłem dwie.

Pierwsza rzadka (żeby dotarła wszędzie i fajnie wypełniła każde zagłębienie formy) i bez włókien (tak żeby nie było ich widać na zewnątrz). Druga wzmacniająca gęsta z włóknami.

Opublikowano

A z małą formą nie taki problem ale z tą dużą jest zabawy bo prawie metr długa i szeroka ale zrobię tak jak ty ,i co z formy jutro czy dziś wyjąć i moczyć ?

Zostawić na słońcu czy w cień postawić?

Opublikowano

Zrobienie przelotów w dnie ma sens. Musiałbyś zrobić 3 takie przeloty. Zasys, przelew i główny powrót. Powrót z korpusu biologicznego możesz zrobić cienkim wężykiem na zewnątrz zbiornika.

Piszesz o stałej podmiance i filtrze RO, niestety te dwie rzeczy wykluczają się wzajemnie.  Nie wiem jakie masz parametry wody, ale to RO jest najprawdopodobniej nie[potrzebne. Wystarczy sam wkład węglowy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.