Skocz do zawartości

Nowe Malawi 180x60x60 ~650L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam Malawi 112 l, ale jak to się mówi: apetyt rośnie, i w głowie zaświtał pomysł postawienia nowego większego zbiornika.

Po znalezieniu miejsca zdecydowałem się na zbiornik o wymiarach 180x60x60 cm. Całość ma stanąć na stalowym stelażu wykonanym z profili 30x30x3 mm i zostać obity płytą meblową. I tutaj pytanie do Was bardziej doświadczonych. Jakiej płyty użyć i czy konstrukcja przedstawiona na zdjęciu wykonana przeze mnie podoła temu obciążeniu. Odrazu zaznaczę ze na środku została wspawana poprzeczka między tylnym a przednim profilem 9531dc9674df51fba409cb72157358d8.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Rafale,

Konstrukcja powinna wytrzymać, choć gdybym to ja robił to zamiast jednej poprzeczki w środku zrobiłbym 2 tak jak na zdjęciu.

image.thumb.jpeg.3fec05a72d4c8e2c774252e4ec057c81.jpeg

Czy stelaż będzie stał bezpośrednio na podłodze czy będziesz dawał nóżki regulowane?

 

Na boki i przód jeśli będą schowane pod blatem możesz dać zwykła płytę meblową. Na blat tylko sklejka wodoodporna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, nie chce się mądrzyć, ale wywal ten zeolit, narobisz sobie bałaganu. A tak szczerze to na początku jak ryby będą bardzo małe to fx6 w zupełności wystarczy i tego sun sun też wywal. Mniej pracy, mniej czyszczenia, mniej myślenia.  W fx6 można regulować fajnie wylotem wody więc łatwo można zadbać o to, aby ruszyć porządnie taflę wody. Ryby będą zadowolone.  Z falownikiem i skimmerem powoli. Obserwuj wodę. Może się okazać, że to wszystko na początku w ogóle nie będzie potrzebne. Dopiero jak ryby wyraźnie urosną to okazuje się, że nowe sprzęty mogą wspomóc całość. A teraz fx6 i tak da czadu.  Aranżacja bardzo ładna, więc nie pchaj na samym starcie tyle sprzętu. Fx6 potrafi grzać wodę więc i wstrzymaj się z ewentualną grzałką. 
    • Czołem ponownie ✋, tak się złożyło, że dałem rade dzisiaj zalać zbiornik. Dobrze, że się udało, bo im szybciej wystartuje tym szybciej dojrzeje 😁. Bańka chodzi na dwóch kubłach. Mechanik to Fluval FX6 z gąbkami 15-40ppi z teoretycznym przepływem 3500l/h co czuć po sile wydalanej wody z wylotu. Jako biolog robi mój stary poczciwy SunSun HW-302 na dwóch koszach z ceramiką i jednym z zeolitem. W sumie to zastanawiam się jak z tym zeolitem rzeczywiście jest 🤔. Niby piszą, że hamuje rozwój glonów, czego bym nie chciał. Za to pochłania amoniak, metale ciężkie i klaruje wode. Przeanalizuje temat i najwyżej go wymienie. Istotną zmianą jest to, że przewertowałem gruzowisko raz jeszcze. Po przeczytaniu „życie w moim akwarium” autorstwa użytkownika @poznerpostanowiłem sztucznie wytworzyć obszerne groty dla ryb. Wiadomo, na tyle na ile pozwala mi moje 320l szklanki. Z kamieni ułożyłem 5 grot o wielkości 3-4 męskich pięści rozłożonych po całej długości akwarium. Oprócz tego jest sporo mniejszych kryjówek i mostków ażeby nie tylko dominujące samce miały się gdzie ukryć. Całość wydaje mi się, że wygląda mniej naturalnie, natomiast jest to lepsze rozwiązanie dla ryb. Na pewno po porośnięciu glonami całość będzie się lepiej komponować. Samo nalewanie wody przebiegło szybko i bezproblemowo. Co ciekawe nalewana woda była krystalicznie czysta mimo tego, że nie płukałem wcześniej piasku. Żeby baniak nie stał nieoświetlony do czasu aż nie zmajstruje docelowego oświetlenia to na szybko zrobiłem prowizoryczne światło z listwy ledowej. W sumie nie wygląda tragicznie. Do akwarium oprócz ryb na pewno dojdzie jeszcze falownik, skimmer i pare modułów. Póki co to na tyle. Pozdro, Maciek
    • Jeśli między kamieniami porobione są kryjówki (czego nie widać na zdjęciu tylko od przodu), to zgrabne gruzowisko wyszło. Powodzenia. 👍
    • Czołem malawiści, przychodzę z niewielkim update’em sytuacji w zbiorniku. Bańka już jakiś czas temu została umyta. Wczoraj z racji wolnego w pracy zabrałem się za jej zasypanie/zagruzowanie. Weszło 25kg piasku i około 130kg kamienia. Jeśli chodzi o piasek to jest troche drobny, ale mi to jakoś bardzo nie przeszkadza. Co do tego drugiego to nawet mi się podoba, gdyby ktoś się zastanawiał to nie mam pojęcia co to za kamień. Na wsi obok mojego miejsca zamieszkania można pozbierać takich niedaleko brzegu wisły. Nazbierałem, kolory mniej więcej te same (no prawie), ważne że efekt całkiem niezły. Może nie jest jakoś super świetnie, ale wystarczająco. Najwięcej roboty było z targaniem tego partiami do wanny po ok. 30 schodach i porządne pucowanie szczotką. Po 5 kursach już odpadały mi plecy. Kamienie rozłożyłem sobie w salonie żeby mieć podgląd na każdą pojedynczą sztuke. W międzyczasie odwiedził mnie brat, po spojrzeniu na salon przywitał mnie słowami „ a co wy kur.. flinstonowie?” Tak to wyglądało w trakcie, zdjęcie wykonane mniej więcej w połowie pracy. Z kamieni dojdą na pewno jeszcze przynajmniej 2 moduły, chciałbym wcisnąć więcej ale zrobi się już tłoczno. Dodatkowo będą to pierwsze robione przeze mnie moduły także nie spodziewam się powalających efektów.  Tak prezentuje się zagruzowany zbiornik. Oświetlenie tylko chwilowe, ukradzione od moich żab na potrzeby zdjęcia Jeśli chodzi o oświetlenie to jeszcze nic nie zdradzam, mam fajny pomysł także zobaczymy jak z wykonaniem. Myśle, że wyjdzie fajnie i ciekawie.  Kwestia obsady jeszcze się nie wyklarowała, także odnośnie tego dam znać jak już będą pływać. Jeśli chodzi o ilość mieszkańców na pewno nie dokonam mocnej redukcji. Na początku przyszłego roku akwarium podwoi swoją pojemność, także będzie 600 mooże 700l. Oczywiście zostanie mbuna. Z tej też racji to akwarium jest takim zbiornikiem do wzrostu dla ryb, następnie cała obsada zostanie przeniesiona. Jak widać jakoś bardzo mi się nie śpieszy, niedługo czeka mnie wylot, ażeby troche odpocząć, to i projekt malawi stanie w miejscu.  Po powrocie, czyli na początku września zabiore się za zamawianie reszty potrzebnych rzeczy. Chociaż może uda mi się je zalać jeszcze przed urlopem, zobaczymy. To by było na tyle z aktualnego stanu akwarium. Życze wszystkim miłego dzionka, pozdro Maciek.
    • Żywice powinny działać, ale z trochę mniejszą pojemnością (-20-30%) przy takim poziomie siarczanów. Urządzeń też nie potrzeba - wystarczy pończocha i do filtra. RO odpuść.
    • Czy coś się zmieniło w temacie w ciągu ostatnich lat?  Poznań - Siarczany - 130 mg/l Dobrze rozumiem, że chcąc stosować Purolite najprostszym (tzn. nie powodującym konieczności budowania zawiłych urządzeń) rozwiązaniem będzie start na wodzie RO?
    • Post #3 z tematu poniżej, polecam. W tym samym temacie w poście #12 masz zdjęcie jak to wygląda.  
    • Najlepsza gradacja z tych co podałeś to 1mm-2mm.  Celuj w 0.8 - 1.2 często polecana na naszym forum. Do tej gradacji możesz dodać również niewielkie kamienie i wymieszać. Wygląda naturalnie  ale to kwestia gustu.
    • Tylko nie JBL Sansibar - to jest puder w którym bajzel robią małe gupiki Ewentualnie ten AquaDella ale jak masz możliwość płukania to ten jest lepszy https://www.castorama.pl/piasek-do-zastosowan-budowlanych-kreisel-25-kg/5907418096203_CAPL.prd  
    • super pomysł, dzięki! Dzięki za podpowiedź, czyli wybieramy wariant d) z rysunku powyżej. Jeszcze chciałem zapytać o granulację podłoża, bo w oko mi wpadły następujące podłoża: piasek 1mm-3mm, Aqua Della piasek 1mm-2mm, ADA colorado piasek 0.2mm-0.6mm, JBL Sansibar według opisu każdy się nadaje dla ryb kopiących, ale trochę mam wątpliwości czy 3mm to nie są zbyt duże ziarna. No więc chciałem Was zapytać która granulacja byłaby optymalna?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.