Skocz do zawartości

240l od podstaw


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny dzień zmagań przy aranżacji zbiornika za mną, wykonałem kilka modułów kamiennych na których chciałbym oprzeć filtrację mechaniczna, oraz biologiczną połączoną ze skimerem. Jako że nigdy nie wykonywałem podobnych modeli oraz nie miałem styczności z taką filtrację zastanawiam się czy dobrze to wszystko wykonałem.

Kolor czerwony zasysa mechanika
Kolor Żółty ustawienie wylotów i kierunek cyrkulacji.
Kolor niebieski skimer i jednocześnie wlot do modułu z biologią.

Mechanik zasilany pompą ac2000 położoną na gąbkach różnej gradacji, pytanie tylko jak to wyciągać do czyszczenia i co ile.
Biolog zasilany pompą Aquael turbo 500 umieszczonej na spodzie modułu z ceramika i wata filtracyjna na górze. 0c1e15f295cf898484d91fddba18839b.jpg609acace0d886d1f58668f5d96711efe.jpgd558d5e6eb884a250ef07354f4bc1d8e.jpgdad095f57951094dd0b01b85d0aeb014.jpg57a4173ee666236474e84009a2ede199.jpg

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie wlotów i wylotów wydaje się być w porządku. Mam u siebie podobnie z tą różnicą że wylot ze skimmera mam w górnej części, ale to dlatego że mój moduł że skimmerem jest długi. 

Jeśli moduły wypełnisz gąbka 10-30ppi pociętą w kostkę i będzie to pracować jako hmf to nie będzie trzeba tego czyścić. Poczta temat Przemka o filtracji w modułach BTN, który znajduje się w dziale start akwarium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, kawał dobrej roboty. Moduły fajnie zgrają się z kamieniami które masz. Wyloty faktycznie będą raczej oki, ale to zawsze wychodzi w praniu, będziesz miał możliwość ustawiania kierunku wylotu wody tak żeby cyrkulacja była optymalna? Któryś z wylotów będzie ruszał taflą wody?

Zdjęcie pokrywy- początkowo myślałem że to moja 😁 mam nawet te same uchwyty do otwierania 😉

Edytowane przez Mróz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2020 o 18:09, Sprinciu napisał:

Aquael w swoich szafkach też daje podobne nóżki i one od spodu mają "kręcący się środek" służący do regulacji. Obsługa beznadziejna ale w sumie robi się to przed postawieniem szkła na szafce to jakoś idzie to ogarnąć.

Nóżka wygląda w budowie jak ta z poniższego zdjęcia zapożyczonego z internetu:

image.png.613b6763777446b052c71307544b6c14.png

Tutaj pozwolę się nie zgodzić, bo konstrukcja tych nóżek jest przemyślana a regulacja bardzo wygodna, tylko trzeba je odpowiednio zamontować. Trzeba nawiercić otwory w spodzie szafki na wylot. Średnica tej okrągłej tulei, w której znajduje się śruba. Wkładasz nóżki w wywiercone otwory, na szafkę od razu stawiasz szkło, na szkło kładziesz poziomicę. Nóżki regulujesz kluczem od wewnątrz szafki, przez wywiercone otwory razem ze szkłem i poziomicą na nim. Bardzo dokładne rozwiązanie i wygodne.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby wylot z mechanika dać tak żeby łamał taflę wody ale cały czas pracuje nad tym rozwiązaniem. W najgorszym wypadku dołożę mały cyrkulator po stronie mechanika żeby zaganiał cały film bakteryjny do skimera i filtra biologicznego. A czy Aquael turbo 500 wystarczy do napędzenia biologii ?. I jeszcze jedno pytanie które mi się nasuwa to czym wyprowadzić strumień wody z głowicy ac2000 na zewnątrz. Widziałem u was różne rozwiązania ale nie wiem z czego takie rurki i kolanka dopasować. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem o jaki element mi chodzi. Przyzna się że budując pokrywę bazowałem na rozwiązaniach jakie kolega Mrozu opisywał w swoim temacie. Uchwyty są trochę inne ale reszta żywcem wzięta z twojego tematu. d5dc319a6305c7c35cf2336158d16ac5.jpg

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory to wg gustu. Możesz zostawić tak jak są, a możesz na przykład pociągnąć całe na czarno, a potem jaśniejszym kolorem (też wg gustu) półsuchym pędzlem delikatnie pomalować.

Świetnie Ci wyszły te moduły. Kolejne Malawi/Tanganika też chyba będę robił na takich modułach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbo 500 wystarczy na biologię, ona nie potrzebuje jakiegoś mega przepływu. Element który zaznaczyleś czerwoną strzałką to dokładnie Ci nie powiem z jakiego sprzętu jest, wziąłem z piwnicy gdzie leżą dwa duże kartony gratów akwarystycznych 😉 Możesz podjechać do jakiegoś marketu budowanego i na miejscu dobrać sobie jakieś rozwiązanie pasujące do twojej pompy ( ja np w kaseciaku mam na rurze i kolanku z pcv).

Wiem że nie wszyscy malowali swoje moduły, tylko je odmocz dobrze w jakimś wiadrze i wymień parę razy wode co kilka godzin.

Edytowane przez Mróz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory to wg gustu. Możesz zostawić tak jak są, a możesz na przykład pociągnąć całe na czarno, a potem jaśniejszym kolorem (też wg gustu) półsuchym pędzlem delikatnie pomalować.
Świetnie Ci wyszły te moduły. Kolejne Malawi/Tanganika też chyba będę robił na takich modułach.
Dziękuję za dobre słowa od razu człowiek się raduje, więc jeszcze raz dzięki. 90 % kamienia jakie posiadam do ułożenia aranżacji to piaskowiec więc nie chciał bym ich malować na czarno. Malowanie suchym pędzlem już trochę też przerabiałem. Podjadę dzisiaj do sklepu i zobaczę co mają w kolorze piaskowca. Pomysł jest też taki żeby pomalować całość bardzo rzadką czarna farba a potem zetrzeć 99% procent farby z powierzchni i zostawić tylko w zagłębieniach, ale zobaczymy jak to wyjdzie.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylot z mechanika jak najbardziej daj tak żeby łamał taflę.  Jak Karol napisał do biologii ac500 wystarczy. Ewentualnie pomysł o Eheim Compact 600, on ma regulowany przepływ 250-600l/h co u mnie okazało się bardzo pomocne, dlatego że przez nacięcia skimmera wpływało za mało wody i tu zmniejszenie przepływu do minimum było idealnym rozwiązaniem, zamiast robić kolejne nacięcia. Plusem tej pompki Eheim jest to że jest malutka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.