Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Kolejny dzień zmagań przy aranżacji zbiornika za mną, wykonałem kilka modułów kamiennych na których chciałbym oprzeć filtrację mechaniczna, oraz biologiczną połączoną ze skimerem. Jako że nigdy nie wykonywałem podobnych modeli oraz nie miałem styczności z taką filtrację zastanawiam się czy dobrze to wszystko wykonałem.

Kolor czerwony zasysa mechanika
Kolor Żółty ustawienie wylotów i kierunek cyrkulacji.
Kolor niebieski skimer i jednocześnie wlot do modułu z biologią.

Mechanik zasilany pompą ac2000 położoną na gąbkach różnej gradacji, pytanie tylko jak to wyciągać do czyszczenia i co ile.
Biolog zasilany pompą Aquael turbo 500 umieszczonej na spodzie modułu z ceramika i wata filtracyjna na górze. 0c1e15f295cf898484d91fddba18839b.jpg609acace0d886d1f58668f5d96711efe.jpgd558d5e6eb884a250ef07354f4bc1d8e.jpgdad095f57951094dd0b01b85d0aeb014.jpg57a4173ee666236474e84009a2ede199.jpg

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Opublikowano

Ustawienie wlotów i wylotów wydaje się być w porządku. Mam u siebie podobnie z tą różnicą że wylot ze skimmera mam w górnej części, ale to dlatego że mój moduł że skimmerem jest długi. 

Jeśli moduły wypełnisz gąbka 10-30ppi pociętą w kostkę i będzie to pracować jako hmf to nie będzie trzeba tego czyścić. Poczta temat Przemka o filtracji w modułach BTN, który znajduje się w dziale start akwarium.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Super, kawał dobrej roboty. Moduły fajnie zgrają się z kamieniami które masz. Wyloty faktycznie będą raczej oki, ale to zawsze wychodzi w praniu, będziesz miał możliwość ustawiania kierunku wylotu wody tak żeby cyrkulacja była optymalna? Któryś z wylotów będzie ruszał taflą wody?

Zdjęcie pokrywy- początkowo myślałem że to moja 😁 mam nawet te same uchwyty do otwierania 😉

Edytowane przez Mróz
Opublikowano
W dniu 18.01.2020 o 18:09, Sprinciu napisał:

Aquael w swoich szafkach też daje podobne nóżki i one od spodu mają "kręcący się środek" służący do regulacji. Obsługa beznadziejna ale w sumie robi się to przed postawieniem szkła na szafce to jakoś idzie to ogarnąć.

Nóżka wygląda w budowie jak ta z poniższego zdjęcia zapożyczonego z internetu:

image.png.613b6763777446b052c71307544b6c14.png

Tutaj pozwolę się nie zgodzić, bo konstrukcja tych nóżek jest przemyślana a regulacja bardzo wygodna, tylko trzeba je odpowiednio zamontować. Trzeba nawiercić otwory w spodzie szafki na wylot. Średnica tej okrągłej tulei, w której znajduje się śruba. Wkładasz nóżki w wywiercone otwory, na szafkę od razu stawiasz szkło, na szkło kładziesz poziomicę. Nóżki regulujesz kluczem od wewnątrz szafki, przez wywiercone otwory razem ze szkłem i poziomicą na nim. Bardzo dokładne rozwiązanie i wygodne.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Myślałem żeby wylot z mechanika dać tak żeby łamał taflę wody ale cały czas pracuje nad tym rozwiązaniem. W najgorszym wypadku dołożę mały cyrkulator po stronie mechanika żeby zaganiał cały film bakteryjny do skimera i filtra biologicznego. A czy Aquael turbo 500 wystarczy do napędzenia biologii ?. I jeszcze jedno pytanie które mi się nasuwa to czym wyprowadzić strumień wody z głowicy ac2000 na zewnątrz. Widziałem u was różne rozwiązania ale nie wiem z czego takie rurki i kolanka dopasować. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem o jaki element mi chodzi. Przyzna się że budując pokrywę bazowałem na rozwiązaniach jakie kolega Mrozu opisywał w swoim temacie. Uchwyty są trochę inne ale reszta żywcem wzięta z twojego tematu. d5dc319a6305c7c35cf2336158d16ac5.jpg

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Opublikowano

Jakim kolorem pokryć moduły żeby kolorystyka pasowały do reszty. Wiadomo że glon z czasem i tak wszystko przykryje. A może w cale ich nie malować tylko zostawić surową zaprawę ?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Kolory to wg gustu. Możesz zostawić tak jak są, a możesz na przykład pociągnąć całe na czarno, a potem jaśniejszym kolorem (też wg gustu) półsuchym pędzlem delikatnie pomalować.

Świetnie Ci wyszły te moduły. Kolejne Malawi/Tanganika też chyba będę robił na takich modułach.

Opublikowano (edytowane)

Turbo 500 wystarczy na biologię, ona nie potrzebuje jakiegoś mega przepływu. Element który zaznaczyleś czerwoną strzałką to dokładnie Ci nie powiem z jakiego sprzętu jest, wziąłem z piwnicy gdzie leżą dwa duże kartony gratów akwarystycznych 😉 Możesz podjechać do jakiegoś marketu budowanego i na miejscu dobrać sobie jakieś rozwiązanie pasujące do twojej pompy ( ja np w kaseciaku mam na rurze i kolanku z pcv).

Wiem że nie wszyscy malowali swoje moduły, tylko je odmocz dobrze w jakimś wiadrze i wymień parę razy wode co kilka godzin.

Edytowane przez Mróz
Opublikowano
Kolory to wg gustu. Możesz zostawić tak jak są, a możesz na przykład pociągnąć całe na czarno, a potem jaśniejszym kolorem (też wg gustu) półsuchym pędzlem delikatnie pomalować.
Świetnie Ci wyszły te moduły. Kolejne Malawi/Tanganika też chyba będę robił na takich modułach.
Dziękuję za dobre słowa od razu człowiek się raduje, więc jeszcze raz dzięki. 90 % kamienia jakie posiadam do ułożenia aranżacji to piaskowiec więc nie chciał bym ich malować na czarno. Malowanie suchym pędzlem już trochę też przerabiałem. Podjadę dzisiaj do sklepu i zobaczę co mają w kolorze piaskowca. Pomysł jest też taki żeby pomalować całość bardzo rzadką czarna farba a potem zetrzeć 99% procent farby z powierzchni i zostawić tylko w zagłębieniach, ale zobaczymy jak to wyjdzie.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Wylot z mechanika jak najbardziej daj tak żeby łamał taflę.  Jak Karol napisał do biologii ac500 wystarczy. Ewentualnie pomysł o Eheim Compact 600, on ma regulowany przepływ 250-600l/h co u mnie okazało się bardzo pomocne, dlatego że przez nacięcia skimmera wpływało za mało wody i tu zmniejszenie przepływu do minimum było idealnym rozwiązaniem, zamiast robić kolejne nacięcia. Plusem tej pompki Eheim jest to że jest malutka.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.