Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Mamy nadzieję, że Twoja druga połowa pokocha saulosy😁. Już one wiedzą, jak wzbudzić uczucia😉. Witamy w gronie i powodzenia!

Jeśli zostało kilka mniejszych kamieni, to można by luźno rozrzucić na piasku. Uzyskasz spójny, bardziej naturalny efekt. 

Edytowane przez przemo-h
  • Dziękuję 1
Opublikowano
W dniu 13.11.2019 o 21:36, przemo-h napisał:

Mamy nadzieję, że Twoja druga połowa pokocha saulosy😁. Już one wiedzą, jak wzbudzić uczucia😉. Witamy w gronie i powodzenia!

Jeśli zostało kilka mniejszych kamieni, to można by luźno rozrzucić na piasku. Uzyskasz spójny, bardziej naturalny efekt. 

Wiem. Tylko niestety zabrakło. Ale szczerze mówiąc jak będę miał chwilę może dokupie kilka zamiast zamawiać znowu z neta może znajdę w sklepie czasem się tu zdarzają. Wiem o co Ci chodzi jak skonczylem montować aranżacje też mi trochę brakowało kilku luźnych na piasku :D

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
W dniu 13.11.2019 o 19:36, Bartek_De napisał:

Kibicuję żeby wszystko się udało emoji3.png Bardzo fajny piasek i ogólnie aranżacja na plusemoji106.png Co do testów w tej chwili podstawa to pH, NO2 i NO3 resztę mozesz sobie podarować. Dodałeś jakąś pożywkę dla bakterii?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Zbadałem:

PH 8,5 test kropelkowy colombo

NO3 Około 15mg/L

NO2 0,05-0,1mg/L

 

IMG_20191115_180030.jpg

IMG_20191115_180201.jpg

Edytowane przez ethorious
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Mamy dzisiaj 1 grudnia takze wraz z nowym miesiącem wpuściłem również rybki. Wielkie podziekowania za rybki za przemiła gościnę i za wiele porad dla @mlody.czubDziekuje ślicznie! Wielkie dzięki również wszystkim tym którzy pomagali mi tu w innych tematach dotyczących tego baniaka. Tak to mniej więcej teraz wygląda. 24 saulosi, później jak podrosną oczywiście nastąpi redukcja :)

IMG_20191201_191149.jpg

IMG_20191201_191130.jpg

IMG_20191201_191122.jpg

IMG_20191201_191145.jpg

IMG_20191201_191138.jpg

Aktualne parametry wody:

NO2 - <0,3 mg/L tetra testy kropelkowe (na bank jest zero, niestety testy tej firmy pokazują to w skali mniej niż 0,3)

PH - 8 testy kropelkowe colombo

NO3 - 25mg/L testy kropelkowe JBL (spadło na bank bo wczoraj zrobiłem pierwsza częściowa podmianę, 2 tyg. po zalaniu było koło 15mg/L)

KH - 7 dH testy kropelkowe tetra

PO4 - 0mg/L

MG - 6mg/L

Cały zestaw podgrzewa grzałka przeplywowa HANZA sun sun 300W .

 

 

 

Edytowane przez ethorious
  • Lubię to 8
Opublikowano (edytowane)

Czesc. Chciałbym podzielić się z wami spostrzeżeniami dotyczącymi mojego baniaka. Minął równy miesiąc od zalania akwarium a rybki podrosły i mają się świetnie. Karmie je 2-3 razy dziennie pokarmem northfin chiclid oraz hikari vibes. Jedna rybka jest zdecydowanie większa od innych (mutant? :D) ale panuje między nimi symbioza z racji wieku oczywiście. W akwarium pojawił się po środku okrzemek na tle strukturalnym oraz u góry przy kamieniach. Rybki chętnie zajmują kilka rewirów a dokładniej, to jest część rybek która trzyma się z przodu aranżacji natomiast druga część siedzi raczej z tyłu od strony prawej.Największy okaz o którym już wspominałem zajmuje raczej tylnia lewa część aranżacji a dokładniej jej wnetrze. Jest też kilka rybek które lubią pływać między szczelinami oraz utrzymywać się w partiach kamieni gdzie sa wgłębienia i można przycupnac. Oczywiście nauczyły się rozpoznawać moment w którym daje się pokarm. Jeśli chodzi o cyrkulację wody (czego się bałem bo nie mam cyrkulatora) wydaje mi się że jest ok bo nie widzę odchodów ryb tzn że albo są wewnątrz aranżacji albo zasysają je filtry. Pokarm nie utrzymuje się na dnie z racji tego że te saulosi lubią chyba dobrze pojesc :)). Nie zauważyłem narazie żeby kopały w piachu pewnie są za małe.

Testy wody nie wykazały skoku NO2 ani znacznego skoku NO3. PH na poziomie 8.

Sory za jakość zdjęć ale nie umiem zrobić lepszych na chwilę obecną. 

plus filmik :)

 

 

IMG_2052.jpg

IMG_2049.jpg

IMG_2057.jpg

IMG_2054.jpg

IMG_2067.jpg

IMG_2066.jpg

IMG_2047.jpg

IMG_2068.jpg

IMG_2062.jpg

IMG_2058.jpg

IMG_2065.jpg

Edytowane przez ethorious
  • Lubię to 6
Opublikowano
W dniu 13.12.2019 o 19:42, iquitos68 napisał:

Nietypowe, ale może właśnie przez to bardzo fajne :)

 

Dziękuję. :) Tak w chwili obecnej wygląda pierwszy powoli wybarwiający się samiec.

IMG_20200219_191941.jpg

  • Lubię to 6
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
    • Chciałbym odświeżyć trochę temat owaty, bo ostatnio trafiłem na allegro na taką która przez pierwsze 2-3 dni po wymianie sekcji mechanicznej w narurowcu powoduje "zmlecznienie" wody. Raczej nie jest to problem wynikający z ubytku części bakterii ze starej owaty bo parametry wody się nie zmieniają.  Prośba do użytkowników forum którzy używają u siebie owaty i nie mają takich problemów o podesłaniem namiarów na sprzedawców .
    • 2 x a520e da podobny efekt (trochę lepszy) jak a502ps + a520e, a będzie trochę taniej. A520e ma trochę większą pojemność; wiążę DOC i azotany. a502ps tylko DOC. Przy czystej wodzie (mało DOC) kombinacja może być 2x gorzej niż samo a520e...Wydaje się, że to po prostu nie przemyślana a popularyzowana idea. https://www.purolite.com/product/a520e https://www.purolite.com/product/a502ps
    • Wątek chyba do zamknięcia... Niestety hodowla jest całkowicie zlikwidowana. Również niestety przez nieporozumienie umówione dla mnie saulosi pojechały w świat.   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.