Skocz do zawartości

Start 182L 90x45x45 z Chindongo saulosi


thomaskay

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

w planach mam takie akwarium i kilka pytań. 

1. W tym gatunku samce i samice zasadniczo się różnią chciałbym zapytać jak wcześnie można rozpoznać płeć o tych gatunków? Obie płcie są początkowo niebieskie czy żółte? A może już od narybku jest możliwość rozpoznania płci?

2. Ponieważ będę hodował tylko jeden gatunek to czy jest możliwość trzymać w jednym akwarium wersję podstawową oraz często spotykane wersje coral oraz taiwan reef? Nie ukrywam że chciałbym żeby było jak najbardziej różnorodnie więc pomyślałem że mógłbym trzymać jeden gatunek ale w 4 różnych wersjach kolorystycznych.

3. Czy to jest tak że wersja coral tyczy się tylko samic a wersja taiwan reef tylko samców?

4. Czy możliwe jest mieć w takim akwarium 2-3 samce i 6-10 samic?

z góry dzięki za odpowiedzi

Tomek

 

Edytowane przez thomaskay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wszystkie młode są  żółte. Wybarwione samce są niebieskie. Niewybarwiony dorosły samiec wygląda jak samica.

2. Coral to odmiana hodowlana niewiadomego pochodzenia. Nie należy jej trzymać z osobnikami nominatywnego gatunku, corale tak naprawdę są brzydkie zwłaszcza samce.

3. Patrz powyżej.

4. Kup 10-15 młodych i zobacz jaki utworzą układ. Nie da się z góry zaplanować, u każdego sprawdzają się inne proporcje samic i samców. Jest sporo opisów na forum.

Edytowane przez suricade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomku

Akwarium jak najbardziej nadaje się dla Chindongo Saulosi.

Ad1. Młode ryby są żółte, później samce zmieniają kolor. Pierwsze samce można rozpoznać już przy około 4cm, ale to zależy od kilku czynników.

Ad2. Saulosi jest tylko jeden i jest to Chindongo Saulosi i pochodzi z Taiwanee Reef. Wersja coral jest sztucznie wyhodowana i nie polecamy ich łączyć. Jakby nie było jak chcesz ładny zbiornik jednogatunkowy to skup się tylko na rybach z dobrego, sprawdzonego źródła.

Ad3. W wersji coral samce i samice są inne ale najbardziej widać to po samcach (są brzydkie - moje zdanie).

Ad4. Do takiego zbiornika możesz kupić 25 małych rybek na start a później zostawisz te najładniejsze. Układ wyklaruje się sam.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. to mi się już co nie co wyjaśniło. Skoro nie mogę mieć innych odmian to czy mogę mieć w takim akwarium jakiś drugi gatunek? Jeśli tak to który?

Ryby chciałbym kupić w jakiejś hodowli bo wychodzą niewiele drożej jak w sklepie a w sklepie te "przyszczaki mix" to tak jakoś niepewnie mi wyglądają. rozumiem że info gdzie kupić znajdę w odpowiednim dziale?

Edytowane przez thomaskay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem inaczej.... jeżeli masz akwa w ciemnych klimatach to ja bym na Twoim miejscu docelowo dał układ Chindongo Saulosi ( nie Coral) 2+8/10. Dlaczego? Dwa samce mają szansę współistnieć przynajmniej do pewnego czasu w takim zbiorniku. A ilość samic taka a nie inna bo trzeba pamiętać , że jest to ryba stadna i np. w układzie 1+4/5 samice będą szybko zajechane. Dlatego moja sugestia to jeden gatunek .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, thomaskay napisał:

2. Ponieważ będę hodował tylko jeden gatunek to czy jest możliwość trzymać w jednym akwarium wersję podstawową oraz często spotykane wersje coral oraz taiwan reef? Nie ukrywam że chciałbym żeby było jak najbardziej różnorodnie więc pomyślałem że mógłbym trzymać jeden gatunek ale w 4 różnych wersjach kolorystycznych.

3. Czy to jest tak że wersja coral tyczy się tylko samic a wersja taiwan reef tylko samców?

Najprawdopodobniej coral jest mixem z Pseudotropheus interruptus. W tym gatunku samice są bardziej żółte...pomarańczowe. Chodziło pewnie o uzyskanie bardziej pomarańczowych samic. Wyszło jak wyszło, jak zawsze, gdy człowiek zaczyna mieszać w naturze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche słabo z tym jednym gatunkiem. Czytalem teraz w necie ze mozna sprobowac hodowli w zestawieniu z pyszczakiem rdzawym. W tej sytuacji bylby tylko jeden samiec saulosi plus 4-5 samic i reszta rdzawe. Ewentualnie polecilibyscie jakis inny gatunek podobny rozmiarem, dieta i niezbyt agresywny? Ryby będę chciał kupić na jakiejś hodowli ale raczej osobiście żeby móc zobaczyć najpierw ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.