Skocz do zawartości

Straszne parametry wody


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Posiadam akwa 300 l 

Podłoże piasek aquael

Filtracja to filtr zewnętrzny JBL e902, turbo 2000 oraz turbo 1500.

Temperatura wody 27 stopni

Obsada 

- 6 socolofi 

-  8 saulosi

- 8 jalo reef

A mianowicie mam problem z parametrami wody, cały czas mam praktycznie krystaliczną wodę ryby fajnie pływają i jedzą jak i się rozmnażają.

Ale po około pół roku postanowiłem kupić testy do wody. I tu się po prostu załamałem.

Ph mam 6,5 w akwarium, wodę mam że studni i jej ph to 6-6,5

No2 w normie 

No3 to jest porażka bo prawie 300 

Czytałem o podnoszeniu ph za pomocą wody oczyszczonej tylko nigdzie nie mogę znaleźć dawkowania.

Podpowie mi ktoś co mam wykonać by stan wody się polepszył.

Opublikowano (edytowane)

Dodam jeszcze że wodę Podmieniam około 20 l tygodniowo od paru miesięcy. I dziś wpuściłem 4 sztuki nowych socolofi.

Edytowane przez Paweł2003
Opublikowano (edytowane)

Czym mierzysz parametry? Jaki test/firma i data ważności ?

PH jeżeli ryby nie mają problemów można zlekceważyć, ale NO3 jest nieprawdopodobnie wysokie. Znasz parametry podmienianej wody ze studni? Przydałoby się jeszcze GH i KH wody jeżeli KH jest wysokie to prawdopodobnie pomiar PH jest błędny.

Edytowane przez suricade
  • Lubię to 1
Opublikowano

Paweł..tak na początek i tak szybko. 20 litrów podmian przy objętości brutto 300l to niewiele. Rób śmiało w ilości 1/3 słupa wody. Zajrzyj do filtra zewnętrznego i dobrze go wypłucz. To tyle jeżeli chodzi o NO3.  Powiedz jakimi testami robisz pomiary ( paski czy krople) .

Ja raz w tygodniu dodaje sodę podczas podmian. Zacznij 0d 2 łyżeczek od herbaty  przy każdej podmiance . Zwiększaj dawkę o łyżeczkę co tydzień. Myślę ,że na 4 powinno się skończyć...ale to testy Ci odpowiedzą .

Faktem jest , że NO3  nie zabija momentalnie..ale dziwne , że przy tak wysokim wskazaniu nic się nie dzieje.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Paweł..aby  odpowiedzialnie Tobie pomóc to niestety ale musisz zmienić testy na kropelki ( pH   koniecznie  w zakresie 7.4 - 9.0 ) NO2 NO3 i wystarczy. Teraz rozmawiamy o bardzo przekłamanych wynikach. Jak przy N03 300 ryby nie padają gwałtownie to przy NO2 5  już  byś ich nie miał.  Zmień testy a dojdziemy prawdy:)

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
Opublikowano
5 minut temu, Paweł2003 napisał:

Mierze paskami JBL 

No2 to z pasków wynika około 5

Paskami możesz sobie darować kup testy kropelkowe ,raczej z tych parametrów co piszesz to mało prawdopodobne by były prawdziwe. Zrób tak jak Andzej pisał. 

  • Lubię to 2

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Powiem tak: super że w ogóle pytasz, moim zdaniem nie jest. Zostaw akwarium jak jest na tydzień-dwa i wtedy wpuść kilka maluchów - młode nie obierają terytoriów, jeśli wpuścisz po kilka stopniowo to nic się nie stanie, a biologia się stopniowo dostosuje. EDIT: Pytasz o kilka rzeczy w kontekście swojego baniaka, ale nie o obsadę. Do 100x50x50 nie potrzebujesz 20 maluchów, bo nie zmieścisz w nim więcej niż dwóch gatunków. Po 5 z każdego gatunku wystarczy.   
    • Startowałeś 250l na 20 maluchach z dojrzałą filtracją zalaną potencjalnie świeżą kranicą? Dla mnie to proszenie się o problemy, jeśli nie znasz szczegółów. Jeśli kolega @kozlowskibartlomiej94 wsadził brudną gąbkę do filtra od razu po zalaniu wodą z kranu, to mógł ją po prostu wyjałowić, w zależności od tego co tam wodociągi zapodały. A potem jeszcze ta podmiana, która nijak nie pomogła.      
    • Ja tak startowałem. Ryby wpuszczałem praktycznie od razu. Nie ma się czego bać, wpuszczaj.
    • Hej kolego, ta niepotrzebna podmiana wody niestety była bez sensu, bo kompletnie rozpieprzyła jakiekolwiek kalkulacje - teraz już nie dojdziesz jak te 70l nowej wody wpłynęło na biologię, zwłaszcza jeśli to była kranica. Jaką wodę wlałeś do baniaka? 
    • Cześć ludziska Polecicie mi kogoś kto ma narzędzia do pracy na szybie w rozmiarze jumbo i moze mi ją wkleić w mazowieckim. Byłem umówiony z Nexus już dwa razy, ale właściciel przestał odbierać telefony ode mnie
    • Cześć. Chciałbym zapytać osoby, które startowały akwarium Malawi na materiale z dojrzałego zbiornika. Moje akwarium ma 250 l. Tydzień temu zostało zalane. Do nowego akwarium dodałem brudną gąbkę i osad z filtra z dojrzałego akwarium Malawi oraz bakterie. Wykonałem podmianę około 70 l wody. Testy pokazują: NO₂ = 0 mg/l, NO₃ = ok. 20–50 mg/l. Planuję wpuścić około 20 młodych pyszczaków, ale zastanawiam się, czy po tygodniu od startu to już bezpieczne. Nie do końca ufam testom Aquatest, bo wyniki od kilku dni są praktycznie takie same. Jak wyglądało to u Was? Po ilu dniach od startu na brudnej gąbce/wpłukanym osadzie wpuszczaliście ryby? Czy wszystko przebiegło bez problemów?
    • Tak, jak napisałeś, mniejsza mbuna. I niezbyt agresywna. Może któraś z Cynotilapii, chociaż tu samice są niezbyt urodziwe. Może rdzawy, może Pseudotropheus interruptus, może saulosi (z pewnego źródła). Estherki mogą przełamać kolor i nie są nazbyt agresywne. 
    • Akwarium 832 litry, spora powierzchnia dna, jest sump 270 litrów więc filtracji nie zabraknie. Ameryka Południowa ostatecznie mi się znudziła, poszukiwania nowych domów dla dotychczasowych mieszkańców są w toku, więc pora pomyśleć o nowej obsadzie. Sprawcą całego zamieszania jest @pozner, który w innym temacie podrzucił pomysł pseudotropheus acei z gałęziami. Jako główna ryba widziałbym większą grupę właśnie ww. gatunku.  Do tego jakaś mniejsza mbuna w skały i właśnie nie wiem co dołożyć, żeby trochę urozmaicić obsadę. Można liczyć ryby z grubsza na 1000 litrów wody w obiegu.
    • Co prawda odpowiadam sam sobie, ale dużo mi pomogliście w wyborze obsady to czuje się zobowiązany żeby domknąć temat 😉 Ostatecznie po weryfikacji dostępności ryb będzie: Fossorochromis rostratus  Mdoka white lips  Exochochromis anagenys  Dimidochromis strigatus Copadichromis kadango Labidochromis caeruleus  Melanochromis parallelus  Ryby kupuje małe i planuje redukcję w miarę jak będą rosły. Od działającego akwarium lepiej odejmowac niż dokładać 😁 Zarybiam równo za 2 tygodnie, w czwartek 20 sierpnia. Ryby już zamówione, więc temat do zamknięcia (otwieram kolejny😉).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.